Győri és Győr környéki diákok kirándulása a cseh történelemben

A zsidó Prága, a theresienstadti gettó és a Kis Erőd

zsidok-gyori-gyokerei-kozhasznu-alapitvany-praga-kirandulas

A Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány 2024 októberének első napjaiban tanulmányi kirándulást szervezett középiskolás diákoknak, akik részt vettek az áprilisban zárult, a győri és környékbeli zsidóság történetével foglalkozó diákpályázaton.

A tanár kísérőkkel együtt közel 40 főt kitevő csapat megismerkedett Prága fő nevezetességeivel. Felkeresték a zsidóság történelmi emlékhelyeit, a 13. századi, kora gótikus, ma is működő Régi-új zsinagógát, melynek oldalfalain ma a 2023 októberében túszul ejtett izraeli, még életben lévő vagy brutálisan meggyilkolt foglyok fényképei láthatók, a 16. században épített, ma a Holokauszt áldozataira emlékező Pinkas zsinagógát és az 1868-ban nyílt mór stílusú Spanyol zsinagógát, amely a cseh zsidóság történetét bemutató kiállításnak ad otthont. A diákok meglátogatták a 15. századtól használt zsidó temetőt, ahol 12 ezer sírkő zsúfolódott össze, mert a zsidó közösség részére kijelölt temetkezési hely szűkössége miatt az évszázadok során több rétegben kellett temetkezni.

zsidok-gyori-gyokerei-kozhasznu-alapitvany-praga-kirandulas

A diákok csoportja mintegy 700 cseh zsidó gyermeket megmentő Nicholas Wintonnak a prágai főpályaudvaron felállított emlékműve körül

Megrendülve szembesültek a „emberségesnek” hazudott theresienstadt-i gettóval, amit az SS Adolf Eichmann és embereinek kíméletlen irányításával tranzit gettónak használt oly módon, hogy ide fennállása alatt közel 140 ezer zsidót deportáltak és 1942‒45 között innen 90 ezer személyt hurcoltak tovább haláltáborokba: Auschwitzba, Treblinkába és Sobiborba, valamint a balti államok gettóiba, továbbá Lodzba, Minszkbe és Varsóba. A diákok végigjárták a Kis Erőd (a címlapképen a bejárata előtt) gyilkos helyszíneit, ahol a jóságos Patyomkin falunak álcázott Theresienstadt a maga brutalitásában nyilvánult meg. Theresienstadt „egyedi, különös és sajátos” jellegének megértését Karsai László történésznek a helyszínen tartott előadása nagyban elősegítette.

A győri, pannonhalmai és csornai technikumok és gimnáziumok 15-18 éves diákjainak és tanárainak alkalma nyílott bepillantani a cseh történelembe, különös tekintettel a zsidó közösség sok évszázados helyi történetébe és a holokauszt csehországi borzalmaiba. Az utazás a társadalmi együttélés fokozott békéjét, az embertársak közötti tolerancia és megértés erősödését szolgálta.

Az ő sorsuk, a mi történelmünk elnevezésű, zsidó helytörténettel foglalkozó diákpályázat a 2024. július 4. és 7. között, Győrben megrendezett Zsidók Győri Gyökerei Világtalálkozó egyik előkészítő programja volt.

Dr. Krausz Péter kuratóriumi elnök, Zsidók Győri Gyökerei Alapítvány

2024.10.15