Több mint 350 millióból újultak meg a móri Lamberg-kastély kiállítóterei

MTI

Összesen 354 millió forint európai uniós forrás felhasználásával újultak meg a móri Lamberg-kastély kiállítóterei, bővültek a gyűjtemények, illetve sváb tájház létesült. A felújított kulturális terek június 25-én, a Múzeumok Éjszakáján tárultak fel elsőként a látogatók előtt.

A sajtóbejáráson Törő Gábor országgyűlési képviselő elmondta, hogy a 100 százalékos támogatottságú projekt keretében tetőcserét végeztek az épületen, amely természetes palafedést kapott, valamint a csapadékvíz elvezetése is megújult. A kastély belsejét restaurálták, és barokk bútorokat szereztek be. Mint mondta, látványelemekkel bővült a kiállítási anyag, többnyelvű információs táblákat, projektorokat és tárlatvezető készülékeket is beszereztek. Fenyves Péter, a Fejér megyei város polgármestere kiemelte, hogy tíz éve fejlesztik a városközpontot, ennek egyik eleme a Lamberg-kastély felújítása. Reményét fejezte ki, hogy a beruházás növeli a város múzeumának látogatottságát.

A városvezető közölte, hogy Mór gazdasági programja szerint 2020-ig szeretnék befejezni a városmag teljes megújítását. A belváros épületeinek teljes felújítása mellett a városi piac rehabilitációjára is előkészítették a pályázatot. Czachesz Gábor alpolgármester szerint mérföldkő a város életben a kastély megújulása, illetve a tájház létrehozása. Úgy vélte, német nemzetiségi mivoltukat soha nem tudták igazán megmutatni, most erre is lehetőséget kaptak.    Pálla József jegyző elmondta, hogy a tájház egy régi tároló felújításával jött létre. A munka részeként elkészült egy teljesen restaurált barokk szoba, a többi helyiségben pedig falkutatásokat végeztek, melyek megmutatják és alátámasztják, hogy a látszólag fehér fal alatt igazi kincsek rejtőznek. Fazekas Judit, a Lamberg-kastély Kulturális Központ igazgató-helyettese közölte, hogy újdonság az a kastélymakett, amely az épület 1766-os állapotát mutatja, ekkor készült el a Lamberg-család otthona. A székesfehérvári Szent István Múzeum régészeti leleteket adott a városnak, így Mór és környéke feltárt emlékeit is meg tudják mutatni a látogatóknak.

Kiállították azt a földrengéstérképet is, amely a világ első földrengéstani térképe volt, és az 1810. január 14-i nagy móri földmozgásokat ábrázolja. Megújult a 1848. december 30-i móri csata terepasztala, továbbá a katonákat a császári és a Miklós-huszárok öltözetében is bemutatják. Újdonság még, hogy a Victor Vasarely-gyűjtemény külön termet kapott.

Lamberg Ferenc Antal 1762 és 1766 között Fellner Jakabbal megterveztette és felépíttette a barokk stílusú kastélyt. Elkészülte után nyári rezidenciának használták. A második világháborúban szovjet katonák értékeket, kincseket keresve feldúlták a kastélyt. Eközben a levéltárat és a könyvtárat teljesen megsemmisítették.

A kastély ma a Lamberg-kastély Kulturális Központnak ad otthont. Az emeleten működik a könyvtár, a földszinti tereken szakkörök, műhelyek, tanfolyamok és civil szervezetek tartják foglalkozásaikat. A kastélyban tekinthető meg Magyarország első polgári származású miniszterelnökének tiszteletére létrehozott Wekerle Sándor-emlékmúzeum

Forrás: MTI

A kép a Wikimedia Commons szabad felhasználású gyűjteményéből származik, a szerzői jogtulajdonos a kép készítője. A felhasznált kép forráshelye a szerzői jogi feltételekkel és a szerző megnevezésével itt érhető el.

2016.06.27