Könyvekből kirakott életmű

Miniszteri elismerő oklevél kitüntetésben részesült a magyar kultúra napján a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér általános igazgatóhelyettese, Máj Szabolcsné. Nem a szavak embere Ildikó, győzködni kellett arról, hogy munkássága megérdemli a nyilvánosság számára a bemutatását. Hogy mennyire sikerült, talán bizonyítja a vele készült interjú.
Kora ifjúságától könyvtárosnak készült?
Általános iskolás koromban azért ezt még nem tudhattam. De az tény, hogy nem a véletlen szülte ötlet volt, mert magát a könyvet, a könyveket kiskoromtól közeli barátaimnak éreztem. Este otthon még a paplan alatt vagy a tankönyv alá rejtve is olvasmány volt a kezemben. Hamar mindenevő lettem, érdekeltek a különböző műfajok, azért is iratkoztam be már nagyon korán a helyi, azaz a péri könyvtárba – életem nagy része köt a városközeli községhez. A középiskolát jó tanulmányi eredményekkel a Kazinczy Ferenc Gimnáziumban végeztem el, az olvasás, mint hobbi, természetesen ezt az időszakot is meghatározta.
Hogyan talált rá a könyvtárosi pályára?
Elvégeztem a tanítóképző főiskolát könyvtár szakon, ekkor már az előzményekből adódóan határozott elképzeléssel a jövőmről, a hivatásomról. De életemben előbb a családalapítás következett, majd 2002-ben az akkor megyei, azaz Kisfaludy Károly nevét viselő intézményben kezdtem feldolgozó könyvtárosként. Az összevonás után egy esztendővel, 2014-ben átkerültem a Területi könyvtári szolgáltatás osztályvezetői munkakörébe. Nagyon szerettem, változatos munkát adott jó csapatban, százhatvannyolc települési könyvtár ellátásáért voltunk felelősek. Bevallom, váratlanul ért dr. Horváth József nyugdíjba vonulása után, hogy engem kértek fel az igazgatóhelyettesi munkakör betöltésére.
Mennyivel több ez, mint az előző feladatkör?
Rendkívül sokrétű, felelősségteljes, és ebben szintén csak csapatmunka vezet sikerhez. Hozzám tartozik a Központi Könyvtár olvasószolgálata, a Gyermekkönyvtár, a Gyűjteményszervezési osztály, valamint továbbra is a Területi Könyvtári Szolgáltatás. Ami nagyon lényeges, hogy munkatársaimmal együtt számos, a korszerű könyvtárnak megfelelő fejlesztésben lehetett részem az elmúlt három esztendőben. Ilyen volt például a nemrégiben átadott harmadik könyvkölcsönző automatánk a Kuopió Parkban, de már megtettük az előkészületeket a negyedikre is, amely ugyancsak Győrben áll majd az érdeklődő olvasók rendelkezésére. Bevezettük az úgynevezett RFID-rendszert, amely lehetővé teszi az önkiszolgáló kölcsönzést. Ami a pályázatokat illeti, nemrégiben sikerült elnyernünk a Családbarát munkahely címet, valamint átvehettük a Könyvtári Kihívás országos pályázat keretében a „Legkreatívabb olvasás-népszerűsítő kampány” elismerést.
És a saját elismerése januárban, a kultúra napján…?
Közhely, de meglepett, és nem tagadom, hogy bár nem ezért dolgozik az ember, de azért jólesik a kitüntetés. Inspirál a régi és az újabb feladatok további színvonalas ellátására. Továbbra is azon szeretnék dolgozni, hogy könyvtárunk a változó világban is korszerű, nyitott és minden korosztály számára vonzó közösségi tér maradjon.
Mohay Gábor
Fotó: F. Sipos Bea

