Laczik László tiszteletére emléktáblát helyeztek el a róla elnevezett lőtéren

Napi sajtó: Győr, 2014. június 29. ‒ Kiss Kitti írása

laczik-laszlo-emlektabla

A Győrszentiván-Kertvárosban található Győri Lövészklub főépületén 2014. június 29-én avattak emléktáblát Laczik László tiszteletére. A győri lövészet atyja 1982-ben hozta létre az egyesületet városunkban, és több mint 30 éven át irányította.

Angliában már a 18. század végén kedvelt sport volt a galamblövészet, amelynek eseményeiről szakfolyóiratokban is tájékoztatták a közönséget. Az évek múlásával – a divatnak is köszönhetően – egyre többen kezdték el űzni ezt a sportot a társadalom alsóbb osztályából származó egyénektől kezdve a legelőkelőbb körökig. Magyarországon a győri polgárok kezdeményezésére 1868-ban jelent meg a lövészet mint sport.

A Vadász- és Versenylap című újság a következőképpen tudósított a Széchényi ligetben, 1868. július 8-án megrendezett galamblövészetről: „Huszonkét részvényes közreműködésével a Széchényi-ligetben folyó július hó 8-án tartatott meg a „galamblövészet” melyre a vadászatot, zenét és táncmulatságot kedvelő közönség szép számmal jött össze. Az említett helyszínen Vörös Jancsi jeles zenetársulata által játszott Rákóczi-indulóval, a mulatság d.u. 4 órakor vette kezdetét. A galamblövészet is a sport egy nemét képezvén, s a lövésbeni ügyesség előmozdítására nagy befolyással levén – örömmel látjuk azt nálunk is gyakoroltatni, s lapunkban szívesen engedünk helyet az erröli tudósításoknak ; csak arra kérnénk a t.tudósítókat : hogy a mennyire lehet röviden írjanak, s leveleik beküldését gyorsabb módon eszközöljék.” A tudósítás részletesen beszámol a versenyről, bemutatja a résztvevőket és a fegyvereket.

loter-bejarat_szabobelafoto

A lőtér bejáratánál is számos emléktábla található

A győri kezdeményezés nem talált gyors folytatásra, a polgárság vezető sportszerepének ideje még nem következett el. Az első galamblövész klub megalapítása gróf Keglevich Béla nevéhez fűződik, így az első lövészklubot jogelődjének tekintve, Laczik László 1982-ben megalapította a Győri Erdész–Vadász Lövészklubot. A későbbiekben a Győr–Moson–Sopron megyei Sportlövő Szövetség főtitkára, a Patent Győri Lövészklub elnöke, majd tiszteletbeli elnöke is lett. Laczik László versenyzői nemcsak az országos bajnokságokról, hanem nemzetközi viadalokról, Európa-bajnokságokról, világbajnokságokról is számos érmet hoztak haza.

A megemlékezési ünnepségen jelen voltak egykori bajtársai, katonatársai, barátai, a városvezetés, illetve a családja is megkoszorúzta az újonnan felavatott táblát. Az emlékére állított tábla szövege: Laczik László 1930–2013 Határőr alezredes, a Győri Lövészklub alapítójának emlékére.

laczik-laszlo-emlektabla

A folyóirat a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Helyismereti Gyűjteményéből származik, a Győr Plusz 2014. július 4-i lapszáma megtekinthető és letölthető a Digitális Könyvtárból.

Kiss Kitti
Fotó: Szabó Béla (2. kép)

Felhasznált irodalom:
Orbánné Horváth Márta, Galambos Krisztina, Szabó Béla: Győri Képeskönyv. Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér, 2021. 320. o.
Siklóssy László: A magyar sport ezer éve II., Budapest, 1928. 437–439. o.
Vadász- és Versenylap, 12. évf., 22. sz. (1868. augusztus 10.) 357. o.
gyoriloveszklub.hu

2025.06.29