Londoni levelek
Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító, Shakespeare-fordító, esszéista, egyetemi oktató Londoni levelek című kötetét mutatta be a 96. Ünnepi Könyvhét és 24. Gyermekkönyvnapokon Győrben. A közönség valószínűleg nemcsak a legújabb könyve miatt érkezett, hanem mert már jól ismeri őt, a széles körű műveltségű történetmesélőt, akinek beszélgetőtársa ezúttal Kiss Tünde volt.
A Londoni levelek 2020 februárja és 2024 júniusa között a Népszavában megjelent rövidebb írások, tárcák gyűjteménye. 30 izgalmas beszámoló a brit fővárosból egy „bennfentes turista” szemén keresztül. Közgondolkodás, humor, pénzhez, államapparátushoz, uralkodócsaládhoz fűződő viszony vagy az újságok keresztrejtvényeinek sajátosságai, a tipikus brit konyha, az étkezési szokások mellett azt is megtudhatjuk, hogy mi köze II. Erzsébetnek Paddington mackóhoz.
Nádasdy Ádám évek óta kétlaki, hol Londonban, hol Budapesten időzik, de nyitott szemmel él, képes rácsodálkozni a dolgokra, amelyek tükrében magunkról, magyarokról is többet megtudhatunk. Éleslátóan ragadja meg egy-egy dolog, város, sőt ország lényegét, mindezt bölcs derűvel teszi, káprázatos műveltséggel és kifinomult intelligenciával kapcsolja össze. Tőle azt is szórakoztató olvasni például, hogyan változtatta meg a Brexit a britek mindennapjait, vagy hogy mit jelent konzervatívnak lenni, ráadásul sokat tanulhatunk belőle. A napi aktualitásokon túl egészen egyszerű hétköznapi témák is terítékre kerülnek, mint egy költözés, az ünnep előtti izgatott készülődés, vagy éppen a kétlaki életforma, és nem hagyható ki természetesen az időjárás sem. A kultúrák közötti állandó rácsodálkozás összeköti és színesíti az írásokat.
A beszélgetés hasonlóan sokszínűen alakult. Az olvasási és írói szokások mellett szóba kerültek például a Shakespeare-fordítások, a nyelvi különbségek és egyéb furcsaságok. Egy példával illusztrálva: mi azt mondjuk, „nyelvünk”, „sportolóink” vagy „kormányunk”, az angol nem mond ilyet, ennél távolságtartóbb.
Találkozni Nádasdy Ádámmal éppúgy közvetlen, megunhatatlan és tanulságos, mint a remek stílusban megírt Londoni levelek. Vajon a Tanár úr mit ajánlana megnézésre, felkeresésre Londonba utazó ismerőseimnek?
SzaSzi
Fotók: Márné Tóth Krisztina