A tétova gyilkos

Vidra Szabó Ferenc kötetbemutatója a győri Ünnepi Könyvhéten – LSzimonetta írása

vidra-szabo-ferenc_tetova

2025. június 13-án, pénteken, a győri 96. Ünnepi Könyvhét és 24. Gyermekkönyvnapokon Vidra Szabó Ferenc A tétova gyilkos című művéről hallhattak beszélgetést az érdeklődők a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Kisfaludy Károly Könyvtárának Muzeális gyűjteményében. A szerző beszélgetőtársa Galambos Krisztina könyvtáros volt.

Vidra Szabó Ferenc gyógypedagógus és szociológus. Pályája elején három évig hivatásos pártfogóként dolgozott Budapesten, majd 27 éven át az Országos Széchényi Könyvtár Olvasáskutatási Osztályán tevékenykedett – előbb kutatóként, később minőségmenedzserként. Pszichodráma-vezetői képzettséget is szerzett, kifejezetten azzal a szándékkal, hogy a perifériára szorult fiatalokkal foglalkozhasson. Regényeiben visszatérő témaként jelenik meg a nemi identitás kérdése és a nemek közötti átjárhatóság problematikája.

A győri közönség legutóbb a 18. Győri Könyvszalonon találkozhatott a szerzővel, akkor az Uszadékfa című kötetét mutatta be. Idén az Ünnepi Könyvhétre A tétova gyilkos című művét hozta el nekünk, amely 2025-ben jelent meg az Aposztróf kiadó gondozásában. A könyv számos fontos témát érint: középpontjában az elmúlás, a magány, a szerelem iránti vágyakozás áll, miközben az emberi lét értelmét és helyét is vizsgálja.

Adott egy főhős, akinek a neve nem derül ki a kötet olvasása közben. A könnyebb érthetőség kedvéért nevezzük el szereplőnket X-nek. X egy nyugdíjas könyvelő, aki egész életét a számok bűvöletében élte. Nyugdíjba vonulását követően teljesen felkészületlenül éri a hétköznapok üressége. Mindig kerülte a nőket, nincsenek barátai és nincsen családja. Mindennapjait magányosan tengeti, ha úgy tetszik, tétován éli az életét. Létezésének nincs értelme, önmagát keresi, mi végre van a világban? Céltalanul bolyong gyökereit kutatva. Rutinszerűen tevékenykedik, csak sodródik, semmi és senki nem érdekli. A regény kiindulópontja is ez a lelkiállapot: a visszavonultság és a gyökértelenség.

vidra-szabo-ferenc_tetova

Könyvelőnk számvetést készít, készülődik az elmúlásra, abban bízva, hogy most már nem történik vele semmi különös. Közben gyermekkori emlékek gyötrik, szorong – mint ahogy egész életében ‒, kétségbeesetten keresi a kapaszkodókat. Az élet rémisztővé válik számára, ezért felkeres egy terapeutát, aki talán még őnála is elveszettebb. Mindeközben a könyvben megjelenik egy mellékszál is. Főhősünk visszautazik szülővárosába, régi gyermekkori emlékek után kutatva. Egy bizonytalan eredetű pletyka szerint talán örökbefogadott gyermek. A szerző ezt a vonalat nem bontja ki teljes egészében, szinte csak egy leheletnyi utalást tesz rá. Az olvasó és X is bizonytalanságban marad, hiszen könyvelőnk nem képes saját múltját felkutatni, ezzel is tovább fokozva gyökértelenségét.

A mű négy szereplőre épül, amely során a terapeuta és az idős férfi párharca figyelhető meg. A szerző elmondása szerint mindkét figurában megtalálhatjuk őt magát. A cselekmény során feltűnik egy titokzatos pár is: egy rendkívül szép fiú és egy nagyon szép lány. Semmit nem tudni róluk: testvérek, szeretők vagy csak barátok? X, akinek sosem volt párkapcsolata, titokban vonzódik hozzájuk, és mintha bennük keresné életének értelmét, valamiféle megváltást. Közben újra meg újra felkeresi a terapeutáját is, e három embertől reméli magányának feloldását. Végül csalódik mindenkiben, önmagában is, hiszen az emberi kapcsolatok kezelésében nem sok gyakorlata van. A terápiával sem tud mit kezdeni, mivel nem őszinte, nem tárja fel a lelkét az orvosának.

Végül úgy érzi, hogy elárulták és cserben hagyták, mindez pedig arra sarkalja, hogy fegyvert fogjon rájuk és saját magára is.

Vidra Szabó Ferenc nem egy szokványos befejezést kínál. A tétova gyilkos egy ironikus felhangokkal átszőtt, abszurditásba hajló lélektani történet, amely magányról, szorongásokról és frusztrációból eredő agresszióról szól. Társadalmi tükör, szociológiai ábrázolás a szépirodalom eszköztárán keresztül.

LSzimonetta
Fotók: Vas Balázs

2025.06.17