Megkésve bár, de mégis lesz megemlékezés a Magyar Könyvhétről Győrben
Az Ünnepi Könyvhét egyedülálló magyar kulturális rendezvénysorozat, évről évre töretlen sikerrel és népszerűséggel rendezik meg. 2025-ben már a 96. alkalom következik hazánkban, ám 1929-ben még egyáltalán nem mozdultak meg a könyvkereskedők, a helyi irodalmárok Győrben a megünneplésére...
A könyvfesztivál megtartását a Literatura irodalmi folyóirat főszerkesztője, Supka Géza javasolta a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete (MKKE) 1927. június 5-én, Miskolcon tartott évi közgyűlésén. Az 1928 novemberében tartott próbarendezvény sikere után az első ünnepi könyvhetet 1929. május 12. és május 20. között tartották meg. Budapesten és több vidéki városban (pl. Sopron, Székesfehérvár, Szombathely, Miskolc, Karcag, Eger, Esztergom, Kanizsa, Pécs) rendeztek ünnepségeket és rendezvényeket a magyar könyv propagálására. Ünnepi beszédekkel, költeményekkel, dalokkal, értekezésekkel, zeneszámokkal, színházi díszelőadásokkal, utcai könyvvásárokkal, kirakatversenyekkel és árkedvezményekkel várták az érdeklődőket.
Győrött ekkor még nem mozdultak meg a könyvkereskedők, helyi irodalmárok, egyedül a Wolf könyvesbolt rendezte át a kirakatát az ünnep jegyében. A korabeli sajtó ezt nem is hagyta szó nélkül. A város vezetősége, hogy enyhítse a károkat, a Kisfaludy Kört bízta meg, hogy a legközelebbi felolvasó ülésén emlékezzen meg a Magyar Könyvhétről. Dr. Szabady Béla rendes tag előadással készült a könyvről. Igaz, addigra a rendezvények rég lezajlottak, de ez is több volt a semminél. Felszólították a helyi könyvkereskedőket is, hogy amennyiben nem gondoskodtak róla, készítsenek díszes kirakakatot, kiállítást a magyar könyv terjesztése céljából.
Tanulva a hibákból, Győrben a következő évtől, 1930-tól évente megrendezték a könyvhetet vásárral, ünnepségekkel és programokkal. Az irodalom barátai itt kedvezményesen és „első kézből” vásárolhattak könyvújdonságokat, és találkozhattak a kortárs szerzőkkel.
A címlapon látható kép és a folyóirat a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Helyismereti Gyűjteményéből származik, a Dunántúli Hírlap 1929. május 18-i lapszáma megtekinthető és letölthető a győri könyvtár Digitális Könyvtárából.
Bartha Annamária
Forrás: Dunántúli Hirlap 1929. május 18. 2. o.