Hősi halált halt tűzoltók emléktáblájának avatása

Napi sajtó: Győr, 1925. május 16. ‒ Kiss Kitti írása

gyor-tuzoltolaktanya-kepeslap

1925. május 16-án, a győri tűzőrségi laktanyában emléktáblát állítottak négy hősi halált halt tűzoltónak, akik 1891 és 1907 között vesztették életüket a lángokkal vívott küzdelem során.

1870. július 24-én alakult meg a Győri Önkéntes Tűzoltó Egylet, amely Magyarországon sorrendben a hatodik volt. Peregi Mihály elnök és Müller János parancsnok nagy lelkesedéssel szervezte és alakította meg az egyletet. Jelszavuknak ezt választották: „Isten dicsőségére, Felebarátaink védelmére.

A Győri Közlöny 1870. július 31-én megjelent száma részletesen beszámolt az Önkéntes Tűzoltó Egylet alakuló közgyűléséről: „Elnök Peregi Mihály úr a megjelent nagyszámú közönséget melegen üdvözölvén, az alakulandó egyletnek közrészvétre méltó rendeltetését, valamint az egyleti ügyek mikénti fejlődését terjeszti elő ‒ kiemelvén az adakozók áldozatkészségét s mindazoknak, kik az intézet létesítéséhez járultak, az összes városi lakosság nevében hálás köszönetet mond, végre pedig előadja, miszerint a beérkezett gyűjtőívek szerint mint az egylet részére tett alapítványok 1560 frt – kr, mint hozzájárulások három évre, évenkint 670 frt – kr az egylet felszereléséhez tagsági jog- és kötelezettség nélkül egyszer mindenkorra 335 frt – kr, összesen tehát 2565 frt 30 kr jegyeztetett be, mely összegből az ez alkalommal megalakulandó egylet annál inkább felszerelhető volna, minthogy több gyűjtőívek még vissza nem adatván, nemcsak nevezetes összegek vannak további kilátásban, hanem jövőre nézve fenforgó szükségnél sokkal nagyobb mérvben már bejegyzett évi hozzájárulások összegének egyrésze is a felszerelési költségek viselésére leend fordítható.

A tűzoltók 1870. szeptember 8-án, a Városházán ünnepélyes fogadalmat tettek kötelességeik teljesítésére. Már 1872-ben nagy tűzeset volt Nádorvárosban, a gyufagyár raktára kigyulladt, és a tűzoltók gyors intézkedése mentette meg a városrészt a legnagyobb veszélytől. A következő évben két nagyobb tűzesetről is beszámoltak, az egyik Nagy Mihály tésztagyárában, a másik pedig a Jankovits gőzmalomban történt, de szerencsére az önkéntes tűzoltók uraik voltak a helyzetnek, és amit csak tudtak, megmentettek a lángnyelvek elől.

1885-ben a tűzoltóság új parancsnoka, Hauser György megalakította a Győrvárosi és Megyei Tűzoltó Szövetséget, melynek ő lett az elnöke. 1898-ban felépült az új Városháza, amelynek magas tornya alkalmas volt a tűzjelzésre, így a tűzjelző tüzérség át is költözött ide az újvárosi templom tornyából. 1885 és 1890 között jelentősebb tűzeset nem fordult elő, de említésre méltó tűzkár sem ezekben az években. Azonban 1890 után, pontosabban 1891 és 1907 között négy győri tűzoltó halt hősi halált a tűzzel vívott küzdelemben.

1891-ben Kovács Sándor a pataházi tetőtűznél, 1905-ben Németh Károly egy Deák utcai szobatűznél, 1907-ben pedig Formandl Ágoston és Téglás István a Back-malomnál történt tűzesetnél vesztették életüket. Az emléktáblát ezen hősi halált halt tűzoltók emlékére állították a tüzérségi laktanyában.

gyori-hirlap-1925-majus-17

A címlapkép és a folyóirat a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Helyismereti Gyűjteményéből származik, a győri tűzoltólaktanya udvarát ábrázoló képeslap és a Győri Hírlap 1925. május 17-i lapszáma megtekinthető és letölthető a győri könyvtár Digitális Könyvtárából.

Kiss Kitti

Felhasznált irodalom: Győri Hírlap, 1925. május 17. 4. o.; Győr Szabad Királyi Város Hivatásos és Önkéntes Tűzoltóságának emléklapja, Győr, 1931. 16‒21. o.; Győri Közlöny, 14. évf., 61. sz., (1870. július 31.) 1. o.

2025.05.16