''Ha tűnni tűnnék egykor e világból…''

Fodor Ákos 80 – SzaSzi írása

fodor-akos

Egy különös minimalista”, aki a magyar haiku egyik nagymestere, több mint húsz kötet, rádiójátékok, színpadi művek, zenés darabok, operák és operettek szövegírója, vers- és drámafordító, a Zeneműkiadó szerkesztője volt: Fodor Ákos 1945-ben ezen a napon, május 17-én született.

Talán haikuit ismerik a legtöbben, melyek az internet, a közösségi méda térhódításának köszönhetően hihetetlen módon, robbanásszerűen terjedtek, újabb és újabb generációk fedezik fel maguknak sorai igazságtartalmát, esetleg nem is ismerve Fodor Ákos zsenijét, sokoldalúságát. A japán költészetből eredő, kötött formájú, rövid költemények sokszor elszakadva szerzőjüktől hódítanak maguknak újabb „rajongókat”. De hát – ahogyan ő mondaná – minden alkotó azért ír, hogy valaki más elolvassa, amit létrehozott. Fodor Ákos azt vallotta, hogy „a haiku mindenekelőtt és mindenekfölött: mentalitás. Ennek a mentalitásnak „lelke” a csend, a figyelem, a béke és némi játékosság. Számomra – messze a haikuval történt találkozásom előtti időtől fogva – a költészet lényege nem egyéb, mint a ritka-drága, tartalmas és eleven csend, amely a legszükségesebb szavak foglalatába helyezve úgy ragyog föl, hogy képes átköltözni befogadójának szemébe-szívébe is.”

Hiba lenne azonban életművét csupán ezen egy műfaj köré rendezve bemutatni. Nem is vállalkozom arra, hogy teljes képet rajzoljak Fodor Ákosról, csupán egy színes képet szeretnék idetenni, hogy felidézzen, elgondolkoztasson, ne engedjen a feledés homályába veszni valakit, aki végtelen egyszerűségével volt bonyolult, megismerhetetlen, mégis hozzánk közel álló. Felesége, Podonyi Hedvig író-újságíró egy interjúban azt mesélte: „Miután nem volt közéleti szempontból aktív alkat, olyanokat írt erről, hogy: „Hivatásom van. Küldetésem nincs.” Vagy, Legfőbb becsvágyam címmel: „mennél pontosabb mondatokat írni a KÉRDŐJEL elé”. Nem mozgósító, fáklyavivő, tömegekhez szóló költő volt, hanem inkább filozofikus, visszahúzódó, szemlélődő alkotó, aki egyénenként szólítja meg azt, aki erre nyitott.” Magam is tapasztaltam, hogyan működnek ezek a szövegek: „jól „hordozhatók”, kísérik az embert, és a legkülönfélébb élethelyzetekben fel-felelevenedhetnek.” Podonyi Hedvig ezt is hozzáteszi az interjúban: „Ez a fajta versengés, pörgés, ez a technicizált világ, ami körülvesz minket, tőle alkatilag idegen volt. A megszokott, meghitt környezetében szeretett lenni, a csendben vagy a zenéivel. Sosem különcködött készakarva, így volt nagyon koherens a világa.”

Kevesebben tudják róla, hogy Konzervatóriumot és Zeneakadémiát végzett, majd a Zeneműkiadóban dolgozott több mint egy évtizeden át. Kortárs zenei műveket szerkesztett, zenetudományi kutatómunkát is végzett, és különleges kiadványokat jegyzett. Közvetlen környezete jó hallását és nagyon szép – tenorig felívelő – énekhangját is ismerte. „A könnyűzenei világban is jelen volt olyan értelemben, hogy például a Non-Stop együttesnek írt dalszövegeket még ifjú korában. Victor Máté dalainak egy részét szintén ő szövegezte. Például a Rosszkor szóltak rám és A lemezjátszó szövegét is ő írta. Később nagyon sok opera, operett, daljáték szövegeit fordította, illetve írta.

A versek világában már nagyon korán otthon érezte magát. Találkozott Pilinszkyvel, Petri Györggyel nagyon jó barátságot ápolt, és számos más inspiráló kapcsolat is érte. Első verseskötetét 1978-ban jelentette meg Kettőspont címmel. Számos lapban jelentek meg versei, írásai. 2003-ban Artisjus Életműdíjjal, 2006-ban Nádasdy Kálmán-díjjal, 2007-ben az Artisjus Irodalmi Alapítvány Irodalmi Díjával, 2010-ben Bank Austria Literaris osztrák irodalmi díjjal ismerték el tevékenységét. Talán nagyobb elismerést is kaphatott volna, egy biztos, az Olvasók nem felejtik!

Végezetül idézzünk fel néhány haikut, ízlelgessük, pörgessük, forgassuk, vigyük magunkkal, emlékezzünk rá!

Az emlékiratok utolsóutáni mondata
nézve gyönyörű,
távolodó nyomokat,
szememből hó hull

AXIÓMA
élet és halál
nem ellentét: együtt a
Létezés Gömbje

VÍGRENDELETEK
Vannak s méltán, akik szoborrá halnak.
– Végem, ha lesz: úgy legyen, mint a dalnak.
*
Ha tűnni tűnnék egykor e világból:
csak szerte-szálltam majd. Mint a virágpor.

EGY MAGYARÁZAT
Félreállok – hogy
ne takarjam el, amit
tennem adatott.

SZABADSÁG
Egy-egy élet-nap:
ajándék? vagy büntetés?
– Amivé teszed.

JÓKÍVÁNSÁG
Legyen erőd lent
hagyni, amit nincs erőd
följebb emelni.

SzaSzi

Forrás: librarius.hu, terebess.hu, vates.hu

A kép a Wikimedia Commons szabadfelhasználású gyűjteményéből származik, a szerzői jogtulajdonos a kép készítője. A felhasznált kép forráshelye a szerzői jogi feltételekkel és a szerző megnevezésével ezen a linken található.

2025.05.17