Szép János, a Hungarista Légió egyik tagja beismert 4 gyilkosságot

Napi sajtó: Győr, 1945. május 8. ‒ Bartha Annamária írása

gyor-dunareszlet-kepeslap

Szép János 1945 májusában került a rendőrség látóterébe, rögtön intézkedtek letartóztatásáról, és bevitték a rendőrkapitányságra kihallgatni. Hamarosan megállapították, hogy a Hungarista Légió nevű terrorszervezet szolgálatvezetője és a „Nemzeti Számonkérő Szék” mellé beosztott kivégzőosztag tagja volt.

Szép János először tagadta, hogy bármi köze lenne a nyilas párthoz, vagy bármilyen gyilkossághoz. Állítása szerint fegyvert sem tartott soha a kezében. Később megtört, és négy gyilkosságot bevallott; vallomását később visszavonta, de valószínűleg sokkal több emberélet terhelte lelkiismeretét.

A győri Népbíróság 1945. június 15-én tárgyalta a 25 éves napszámos ügyét. A gyanúsítottat többrendbeli gyilkossággal vádolták, a vizsgálat szerint számos kivégzésben vett részt. Áldozataikat cimboráival együtt a Duna-partra hurcolták (egy korabeli részlete látható a képeslapon), a vízbe kergették, és géppisztollyal szitává lőtték, ahogy ők nevezték, „leúsztatták” a szerencsétlen embereket. Valószínűleg részt vett a Budai úti barakkok mellett lefolyt vérengzésben is, ahol megszökött munkaszolgálatosokat végeztek ki. Tanúvallomások vannak arról is, hogy Szép áldozatait borzalmasan megkínozta. Az volt a kedvelt „módszere”, hogy gyufaszálakat szúrt a szerencsétlenek körmei alá, és azokat meggyújtotta.

A Népbíróság kötél általi halálra ítélte, amely ellen a vádlott felebbezett. A szigorú előírások ellenére azonban nem külön cellában őrizték, hanem a 21-es zárkában, ahol 12 őrizetes tartózkodott. A zárkát egyetlen fogházőr sem őrizte, még csak a zárakat sem vizsgálták meg, pedig a bombázások alatt meglazította az ajtót a légnyomás. A rabok napokon át tovább lazították, kiszedték a szögeket és a csavarokat, a végén már egy lökésre kinyílt, így Szép János és két lólopásért fogva tartott társa, Striffler László és Striffler János egyszerűen kisétáltak a cellából, felmásztak a fogházudvar fala mellett tornyosuló törmelékhalomra, széles pallót támasztottak a falnak, az utcai lámpaoszlopba kapaszkodva átvetették magukat a falon, majd 1945. június 23-án este nyomtalanul eltűntek. Mint utóbb kiderült, Szép János és cimborái napokon át nyíltan beszéltek a szökésről, sőt több rabtársukat is biztatták, hogy tartsanak velük. Szép János további sorsa ismeretlen.

szabad-gyor-1945-majus-8

A képeslap a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Helyismereti Gyűjteményéből származik. A Szabad Győr 1945. május 8-i lapszáma megtekinthető és letölthető a győri könyvtár Digitális Könyvtárából.

Bartha Annamária

Forrás: Szabad Győr, 1945. május 8., 2. o.

2025.05.08