Esterházy Irodalmi Díjat hoztak létre

Alkotóházzá válik Esterházy Péter egykori otthona

esterhazy-peter

Esterházy Irodalmi Díjat hozott létre a kortárs magyar irodalom nagyobb társadalmi megbecsülése érdekében az Esterházy Magyarország Alapítvány. Illetve fordítók és külföldi szerzők számára biztosít majd rezidenciaprogramot, és irodalmi eseményeknek is otthont ad az az alkotóház, amelyet Esterházy Péter író egykori otthonából alakítanak ki Budapest III. kerületében.

Az Esterházy Irodalmi Díj elismerést, valamint annak idei hét jelöltjét 2025. április 14-én, a magyar prózairodalom egyik legjelentősebb alakja, Esterházy Péter születésének 75. évfordulóján mutatták be a szervezők Budapesten. „Egy rangos, magas presztízsű, ugyanakkor független díjat akartunk létrehozni, és ezek a szempontok vezéreltek minket a díjazás menete, valamint a zsűri összetétele vonatkozásában is” ‒ mondta Béres István, az Esterházy Magyarország Alapítvány kuratóriumi tagja a sajtóeseményen.

Czigány Balázs, az Esterházy Magyarország Alapítvány igazgatója felidézte, hogy az alapítvány 2018 óta létezik, és eddig elsősorban zenei és képzőművészeti programokat szervezett. Mint kiemelte, a művészetpártolás nagyon régóta, és évszázadokon át kiemelten fontos volt az Esterházy család történetében. Kitért arra, hogy Esterházy Pál herceg, aki 1920-ra Magyarország legnagyobb földbirtokosa lett, részt vett a Magyar Művészeti Társulat életében.

Margócsy István irodalomtörténész, az Esterházy Irodalmi Díj zsűritagja arról beszélt, hogy a magánalapítványok által gondozott díjak, köztük például a rangos Aegon-díj az elmúlt évtizedekben is fontos és különleges szerepet játszottak a hazai irodalmi életben. Diószegi Endre, a díj edukációs programjának vezetője elmondta, hogy a jelölt kortárs irodalmi művekhez kapcsolódva oktatási segédanyagokat fognak összeállítani, ősztől pedig irodalmi vetélkedősorozatot indítanak.

Az Esterházy Irodalmi Díjat minden évben az az író vagy költő kapja, aki az előző naptári évben a legkiemelkedőbb olyan művet (regényt, versgyűjteményt, esszégyűjteményt vagy színdarabot) adja közre, „amely humanista világlátásával, szabadságtörekvéseivel, felelős szeretetével, feddhetetlen jóindulatával és nyelvi igényességével járul hozzá ahhoz, hogy Magyarország, Európa és az egész világ jobb hellyé váljék”.

Az alapítvány 30‒40 irodalmi műhelytől kért javaslatokat a díjazottra, ez alapján alakult ki egy 35 műből álló lista 2024 irodalmi terméséből, amelyhez a zsűri – Kiss László író, szerkesztő, tanár; Mácsai Pál színművész; Margócsy István irodalomtörténész; Mora Terézia író, forgatókönyvíró, műfordító és Veiszer Alinda újságíró, szerkesztő – további egyet tett hozzá, majd kialakított egy hét névből és címből álló jelölti listát.

Az Esterházy Irodalmi Díjra idén Biró Zsombor Aurél Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek című regénye; Borsik Miklós Futárlíra című verseskötete; Darvasi László Neandervölgyiek I‒III. című regénye; Grecsó Krisztián Apám üzent című regénye; Kiss Judit Ágnes A vén fegyverkovácsné plasztikai sebészhez fordul című verseskötete; Simon Márton Hideg pizza című verseskötete; valamint Szűcs Teri Visszatért hozzám az emlékezet című könyve a jelölt.

A nyertest ősszel jelenti be a zsűri. A díj egyrészt Kelemen Zénó szobrászművész Aposztróf/Idézőjel című alkotása, másrészt egy tízezer eurós pénzügyi támogatás. Az elismerés együttműködő partnere a sajtótájékoztatónak helyet adó Örkény István Színház és a Líra Könyv Zrt. Az eseményen jelen volt Esterházy Márton volt válogatott labdarúgó, a 2016-ban elhunyt Esterházy Péter öccse is.

Alkotóházzá válik Esterházy Péter egykori otthona

Fordítók és külföldi szerzők számára biztosít majd rezidenciaprogramot, és irodalmi eseményeknek is otthont ad az az alkotóház, amelyet Esterházy Péter író egykori otthonából alakítanak ki Budapest III. kerületében. Az alkotóház működtetésére létrehozott Magyar Irodalom Barátainak Alkotóháza (MIBA) alapítvány közleménye szerint a rezidenciaprogram elsősorban a magyar irodalmat idegen nyelvekre fordító művészeknek szól majd, másodsorban olyan külföldi szerzőknek, akiknek éppen kötetük jelenik meg magyarul.

A nyolcszobás épületben egyszerre két fordító tartózkodhat majd, a földszinti tér és tavasztól őszig a kert irodalmi rendezvényeknek, különösen könyvbemutatóknak adhat helyet. Az író egykori dolgozószobáját emlékhelyként kívánják megőrizni, eredeti bútorzattal és tárgyakkal, csoportos látogatások számára korlátozottan.

A közleményben felidézték, hogy a kezdeményezés Vámos Miklós író, az alapítvány kuratóriumának elnöke nevéhez köthető, aki Dragomán Györggyel és Daniel Kehlmannal közösen kérte a III. kerületi önkormányzatot, hogy vásárolják meg az ingatlant, majd adják kezelésbe az újonnan létrehozott alapítványnak. Mint fogalmaztak, az önkormányzat támogatásával ez az ügy az idei év elejére sikeresen lezárult.

A ház állapota nem kielégítő, hiszen hat éven keresztül üresen állt. Teljes tetőcserére, valamint egyes szerkezeti problémák megoldására is szükség van – írták, hozzátéve ugyanakkor, hogy biztató az a társadalmi összefogás, amely a felújítási munkálatok támogatására alakult ki. Kiemelkedő támogatást nyújtott a Market Építő Zrt., amely felajánlotta, hogy a kerülethez fűződő elköteleződésből elvégzi a szükséges munkálatokat.

Forrás: MTI

A kép a Wikimedia Commons szabadfelhasználású gyűjteményéből származik, a szerzői jogtulajdonos a kép készítője. A felhasznált kép forráshelye a szerzői jogi feltételekkel és a szerző megnevezésével ezen a linken található.

2025.04.17