A szép beszéd ünnepe Győrben
A Péchy Blanka által alapított Kazinczyról elnevezett Szép Magyar Beszéd verseny 59. Kárpát-medencei döntője az ország legnagyobb múltú anyanyelvi megmérettetése, melynek változatlan formában ugyanaz az intézmény, a Kazinczy Ferenc Gimnázium és ugyanaz a város, Győr ad otthont. Az idei évben április 11. és 13. között rendezik meg a versenyt.
A színész-nyelvművelő Péchy Blanka Kazinczy Ferenc munkásságának szellemében indította el korunk legnagyobb szabású anyanyelvi mozgalmát, melyen 1990-től a határon túli magyarság is képviselteti magát. Az idei évben 118 versenyző magyarországi gimnáziumokból és szakképzőiskolákból, 24 versenyző Felvidékről, Vajdaságból, Kárpátaljáról, Erdélyből érkezik. A háromnapos versenyen összeségében 250-en vesznek részt versenyzők, kísérő tanárok, bíráló bizottsági tagok és házigazdák. A Szép Magyar Beszéd verseny közüggyé tette az igényes élőbeszédért, beszédkultúráért folytatott küzdelmet.
A verseny menete:
• szabadon választott szövegek felolvasása
• Beszélni nehéz! feladatok írásbeli megoldása
• kötelező szövegek felolvasása
A verseny fő rendezvényei
1. Kazinczy-szobor koszorúzása a gimnáziumban (április 11., 8.00)
Bierwarth Linda, a Kazinczy Ferenc Gimnázium munkaközösségvezetője méltatja a verseny névadóját: „Kazinczy Ferenc számunkra nem pusztán tananyag, életműve nem elsajátítandó irodalmi és nyelvi ismeretek sokasága. Munkássága, választott életfeladata ösztönző példa. Kazinczy alkotótársunk és segítőnk abban, hogy mi is elvégezzük választott és ránk bízott feladatainkat, hogy gondolkodjunk, beszéljünk, írjunk, tanuljunk – végső soron nyelvünk által valami újat, ösztönzőt teremtsünk.”
2. A verseny ünnepélyes megnyitója a városháza dísztermében (április 11., 8.45)
Gecsei Kolos, a Kazinczy Ferenc Gimnázium főigazgatója: „A Kazinczyról elnevezett szép magyar beszéd verseny 59. éve talál otthonra Győrben, a Kazinczy Ferenc Gimnáziumban. 59. éve a magyar nyelv ünnepe, a szép beszéd ünnepe. Ez a verseny ugyanazt jelenti számunkra, versenyző diákok, felkészítő tanárok és szervezők számára, mint minden Kárpát-medencei magyar ember számára édes anyanyelvünk. Élő hagyomány és éltető közeg, amit óvunk, őrzünk és formálunk, azért, hogy megtartsuk, azért, hogy megtartson.”
3. A verseny zárása, ünnepélyes eredményhirdetés, a Kazinczy-érmek, Kazinczy-díjak és Péchy Blanka-díjak átadása a városháza dísztermében (április 13., 9.00)
A verseny kiemelt kísérőrendezvényei
1. Megemlékezés Kovács László tanár úrról
Németh Tibor, a Kazinczy Ferenc Gimnázium emeritus igazgatója a verseny előestéjén, április 10-én tart megemlékezést az idei évben elhunyt Kovács László tanár úrról az iskolai klubban: „1984-től haláláig szoros barátságban voltam a tanár úrral, aki hatalmas tisztességgel dolgozott az anyanyelvi mozgalomban. Kovács László a szlovákiai magyarság kiemelkedő képviselője, neve fogalom a Felvidéken. A somorjai magyar gimnázium tanára és igazgatója közel három évtizeden át volt a Kazinczy-verseny zsűritagja, kiemelkedő nyelvészeti, történeti kiadványok szerzője."
2. Szabó Béla fotóművész kiállítása Felvidék épített örökségéről
3. Az Anyanyelvápolók Szövetsége Ifjúsági Tagozatának bemutatkozása
4. „Képzeld el, alkosd meg, beszéld el!” vetélkedő
Wolf Blanka, a Kazinczy Ferenc Gimnázium diákja, az Anyanyelvápolók Szövetségének ifjúsági tagozatának a tagja vetélkedőt szervez győri középiskolásoknak és a verseny résztvevőinek: „Ez az első ilyen vetélkedő Győrben, szeretnénk a minőségi nyelvhasználatot népszerűsíteni és közösséget építeni. Az activity jellegű tudáspróbán irodalmi, történelmi, kulturális témaköröket érintünk. A verseny második napján, április 12-én, egy órakor kezdődik a játék, ahova négy fős csapatokat várunk az aszisz@anyanyelvapolo.hu címen.”
5. Baráti találkozó a Kazinczy Ferenc Gimnáziumban
Az Anyanyelvápolók Szövetségének ifjúsági tagozatának önkéntesei a szervezet Facebook, YouTube és Instagram csatornáin folyamatosan jelen lesznek és tudósítanak a versenyről.
Kazinczy Ferenc Gimnázium