Ecsédi Orsolya: Tárgyalhatunk! – Versek rólunk

Meghökkentő és szórakoztató párbeszédindító versek kamaszhangon

ecsedi-orsolya-targyalhatunk

Ecsédi Orsolya több ifjúsági regénye után most egy verseskötettel szólítja meg a (kis)kamasz korosztályt, valamint a valaha volt kamaszokat… A tinédzserkor megéléseiről nem könnyű hiteles, szerethető hangon írni, a Móra Kiadónál megjelent Tárgyalhatunk! című kötet versei azonban megdöbbentenek, megnevettetnek és elgondolkodtatnak bennünket.

Hogyan kell embert rajzolni? Mi a világegyetem legnagyobb titka? Mit súgott Voldemort az Avada Kedavra varázsige helyett? Mit csinál egy levegőápoló? A felnőttek világába apránként belenövő gyerekek előtt kitágul a világ, egyre több kérdés foglalkoztatja őket. Saját meglátásaik és véleményük lesz, a szülőktől kapott tudást az életről újra és újra meg kell cáfolni, átértékelni, hogy elmélyüljön, ami tényleg fontos. Kamaszokkal nem egyszerű, és nem vigasztaló a tény, hogy nekik sem saját magukkal. Milyen jó lenne egy applikáció, amelyik segít fordítani felnőtt és kamasz, ember és ember között! Ecsédi Orsolya versei éppen ilyenek: játékos nyelvi fordulatokkal, izgalmas, a kamaszok világából merített költői képekkel festik le, mi foglalkoztatja a most felnövő tinédzsereket.

A Tárgyalhatunk! című kötetben megjelent versek – amelyeket Schall Eszter rajzai díszítenek ‒ humorosak, gyerekszempontúak, messziről kerülik a tekintélyelvűséget. Ez felszabadító, őszinte kapcsolódásra ad lehetőséget. Ecsédi Orsolya tudatosan keresi azokat a témákat, amelyek még kidolgozatlanok a gyermekirodalomban. Legyen az a megmagyarázhatatlan félelem, az előítélet vagy akár a különbözőségeinkre való rácsodálkozás, helye van ebben a kötetben. A Te, Én, Ők, Mi fejezetek ölelik fel a világot nagyobb léptékben felfedező, kapcsolódást kereső kamasz verseket.

Ecsédi Orsolya Budapesten él, ifjúsági regényeket, novellákat és verseket ír. Amikor ezek közül egyiket sem csinálja, jogászként dolgozik. Hét kötete jelent meg, a Meleg a helyzet! címűt a Merítés-díj zsűrije a 2020-as év legjobb ifjúsági regényének választotta. Könyvei több korosztálynak szólnak, a Cirrus a Tűzfalon, a Kell egy csapat- és a Pokkernapló-sorozat gyerekeknek, a Juli vagyok, könyvmoly fiatal felnőtteknek, az irodalmi lapokban rendszeresen olvasható novellái, versei pedig a menthetetlenül felnőtteknek. Otthonosan mozog a kockavilágban, nyolcszor úszta át a Balatont, és olvashattuk novelláját budapesti buszmegállókban (2019-ben az Álljunk meg egy novellára! elnevezésű pályázat győztese lett Lakásétterem című írásával). Gimnazista korában kezdett el verseket írni, az osztálytársai szórakoztatására. Később a blogján osztotta meg költeményeit, ott talált rájuk Lovász Andrea, a Bárka Papírhajó (gyermekirodalmi) rovatának szerkesztője. Gyerekverseiből válogatott első önálló kötete a Tárgyalhatunk! – Versek rólunk.

Móra Kiadó

2025.04.03