Böngészhető a 2025-ös Vármegyei Évfordulónaptár a győri könyvtár honlapján

Szilvási Krisztián interjúja Bartha Annamáriával

bartha-annamaria

Már közel két hónapja elkészült, és a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér honlapján elérhető a 2025-ös Győr‒Moson‒Sopron Vármegyei Évfordulónaptár, amely az adott évben évfordulós személyekről, eseményekről tartalmaz összeállítást. A szerkesztővel, Bartha Annamária helyismereti könyvtárossal beszélgettünk róla.

Mi a válogatás szempontja az évfordulónaptár összeállításakor, kik és milyen események kerülhetnek be a szócikkek közé?

Az évfordulónaptárat előttem Vargáné Blága Borbála kolléganőm szerkesztette – 2010 előtt indította el honlapján a könyvtár –, én 2024-től vettem át tőle a feladatot. Kezdetben csak a kerek 25, 50, 75, 100 éves évfordulókról emlékeztünk meg, az adatbázis jelenleg 2658 rekordot tartalmaz. Helyet kap benne minden olyan személy, aki Győr‒Moson‒Sopron vármegyei kötődéssel rendelkezik. Nemcsak a vármegye szülöttei vagy az itt elhunyt személyek kerülhetnek be, hanem olyanok is, akik huzamosabb ideig éltek a vármegyében, vagy előmozdították valamely megyei település életét. Színészek, zenészek, képzőművészek, újságírók, jeles pedagógusok, egyházi személyek, tudósok mellett sportolók, orvosok, a gazdasági élet jelentős személyiségei, politikusok, jogászok, nyomdászok és a települések jótevői is helyet kapnak. Olyan emberek, akik napjainkban sajnos kevéssé vagy egyáltalán nem ismertek, annak ellenére, hogy a maguk idejében a települések életében fontos szerepet játszottak. A szócikkek terjedelme is eltérő. Sok esetben kevés adattal rendelkezünk az adott személyekről, főleg a régebbi korokban éltek esetében, de számos kortárs tekintetében is nyomozni kell, például a haláluk ideje után. Az események kisebb számban szerepelnek a naptárban; különböző harci cselekmények, egy-egy szobor, jelentős épület avatása, a települések vagy az ország sorsát érintő történések. A jövőben ezt is szeretnénk majd bővíteni.

Hogyan kell nekikezdeni egy ilyen szerkesztési munkának, milyen forrásokra lehet alapvetően támaszkodni, mely területeket ölel fel egy ilyen összeállítás?

A munkám során nagy segítséget jelentenek a települések jeles személyiségeiről készült életrajzi lexikonok, összeállítások. Győr esetében a Győri életrajzi lexikon első és második, bővített kiadása, a Biczó Zalán által összeállított lexikonok, amelyekben – a teljesség igénye nélkül – a győri orvosokat, jogászokat, mérnököket, levéltárosokat és sportolókat mutatta be. Nagy segítség volt a Moson megyei életrajzi lexikon, a Ki kicsoda? sorozat. Emellett a művészeti, irodalmi és politikai lexikonokat használtam, mind nyomtatott, mind internetes formában. A települések könyvtárai és honlapjai is sok esetben megemlékeznek a híres szülöttekről, a település jelentős személyiségeiről. Az ezekben szereplő évfordulósokat összevetettem a korábbi gyűjteménnyel, ha nem szerepeltek ezelőtt, akkor összeállítottam róluk egy rövid életrajzot, és beírtam az adatbázisba. Az évek óta tartó munkának köszönhetően egyre több nevet találunk meg a gyűjteményben. A szócikkekben egyébként pirossal kiemeljük azon települések neveit is, amelyek Győr‒Moson‒Sopron vármegye területéhez tartoznak, illetve a történelem során a vármegyéhez tartoztak, az elcsatolt települések esetében jelezzük a jelenlegi nevét is. A külföldi településeknél indikáljuk, hogy mely országban találhatók.

Melyek az idei év legnevezetesebb évfordulósai, akár személyekről, akár eseményekről beszélünk?

A személyek közül Jedlik Ányost említeném, aki az idei évben duplán évfordulós, ugyanis 225 éve született, és halálának idén van a 130. évfordulója. Az események közül pedig az új Városháza ünnepélyes avatását emelném ki, amely a napokban volt évfordulós ‒ 125 éve, 1900. március 19-én került rá sor.

Volt-e „kedvenced” az összeállítás közben, olyan különösen érdekes történések, helyszínek, emberek, akik nem tartoznak a széles körben ismertek közé?

Sok érdekes életúttal találkoztam, nehéz választani… Talán a 230 éve elhunyt Gömöry Dávid nevét említhetném, aki a magyar nyelvű orvosi irodalom egyik úttörője volt, és alkímiával is foglalkozott. A pestisről való orvosi tanátslás című könyve, amely a győri Streibig nyomdában látott napvilágot 1739-ben, a kor jelentős orvosi felvilágosító szakirodalma. Említést érdemel az idei évben duplán évfordulós dr. Ejury Lajos, aki amellett, hogy kiváló gyógyszerész és kémikus volt, remek sportoló is: ő nyerte az első, 1897-ben rendezett Balaton-átúszó versenyt. Idén van a születésének 155., halálának 60. évfordulója. Hasonló az életútja az 55 éve elhunyt Bély Miklósnak, aki orvosi karrierje mellett nemzetközi sakkmester is volt. 1945-ben került Győrbe mint községi orvos, 1951-től tisztiorvos, majd a város közegészségügyi felügyelője. 1950-től magyar mester, 1956-tól nemzetközi mester. A moszkvai sakkolimpián 1956-ban a 2. helyen végzett magyar válogatott tagja.

Összesen hány szócikk került be az idei naptárba, mennyi munkaóra fekszik a szerkesztésükben? Egyáltalán kiknek ajánlható böngészésre?

Az idei naptárban 432 szócikk szerepel. A munkaórák számát megbecsülni sem merem, mert egész évben dolgozom az adatbázison; ha a napi munkám során felmerülnek nevek, megnézem az adatbázist, hogy szerepel-e már az illető, ha nem, akkor felveszem, így folyamatosan bővül a lista. Ennek ellenére az utolsó két hónap mindig nagyon intenzív. Már november végén, december elején elkezdjük a lista és az adatbázis összevetését, majd a leválogatott rekordokat több kollégám is átolvassa, mielőtt kikerül a honlapra, hogy ne történjen elgépelés, értelmi vagy tárgyi hiba. Elfogultságom okán pedig én mindenkinek ajánlom a naptárat. Érdemes naponta rápillantani, hogy kik az adott nap neves szülöttei. Jobbára kevésbé ismert emberek neveivel találkozunk, akiket érdemes megismerni, hiszen egykor a vármegyénk neves személyiségei voltak, akik eredményeket értek el munkájukban, dolgoztak a településükért, s akiknek az emlékét megérdemelt lenne ápolni. Érdekes sorsokkal találkozhatunk, és talán kedvet kapunk egy-egy személy életrajzával részletesebben is megismerkedni.

A 2025-ös Vármegyei Évfordulónaptár a győri könyvtár honlapján itt böngészhető.

Szilvási Krisztián

2025.03.22