Éjszaka gyermekei

Balogh István festőművész kiállítása a győri könyvtárban

balogh-istvan-gyori-konyvtar

2025. március 14-én nyílt meg a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Kisfaludy Károly Könyvtárának rendezvénytermében Balogh István festőművész kiállítása Éjszaka gyermekei címmel. A tárlat április 4-ig tekinthető meg.

A kiállításmegnyitón dr. Horváth Domonkos, a könyvtár igazgatója mondott köszöntőt, amelyben visszaemlékezett azokra az időkre, amikor még a (Galgóczi Erzsébet) Győri Városi Könyvtár galériájában állíthatta ki Balogh István festőművész munkáit. „Azok a képek mások voltak – stílusban és színvilágban is, ahogyan a külső és belső realitásaink változnak. De egyvalamiben most is ugyanazt érzem: van egy hihetetlen erő bennük, egy olyan kisugárzás, ami odaragaszt – zavarba is hoz és lenyűgöz.” Ezekkel a szavakkal kívánt – akár saját mentalizációkon keresztül – rendkívüli élményt a megjelenteknek.

A tárlatot dr. habil. Horváth Nóra egyetemi docens, filozófus, művészeti író, a Műhely folyóirat főszerkesztője nyitotta meg, aki mindenekelőtt a „Balogh István festői valósága” elképzelt cím nyomán próbálta megragadni beszédében a „megélt valóságba belelátott látomások valóságát”, a művész világát. A falakon megjelenő „víziók, álmok, filmes és fotós emlékképek asszociációi nem a valóság direkt leképeződései, élethelyzetek megjelenítései, hanem az általunk jól ismert kellékeivel belakott korlátozott világunk kitágulásai egy másik dimenzió felé. Átjárások.” A hatalmas vásznakon megjelenő élénk víziók – a művész saját megfogalmazásával – annak a megtestesült eredményei, amikor „elalszik a ráció, és előjönnek a látomások”.

Balogh István egyedi világában soha nem direktben csapódnak le a kapcsolódások, hanem időnként katartikus rácsodálkozásainkon keresztül” – fogalmazott Horváth Nóra. Művészetének folyamatos megújulása tökéletesen tetten érhető a mostani kiállítás anyagán, ahol a képeken „korlenyomatot is ad, újabb válaszokat új helyzetekre, mert felismeri és elfogadja, hogy az ember maga is változik kora és a körülmények hatására”. Az őt ért külső hatások – elsősorban a digitális technika – bekúsznak a képeibe, elérvén azt a szintet, ahol a művész elkezd velük foglalkozni. A mostani kiállítás fénypontjait jelentő legújabb festmények pedig az arcokról, szemekről, elfordított tekintetekről, lezárt vagy nagyon is nyílt kommunikációról szólnak a befogadónak.

balogh-istvan-gyori-konyvtar

Balogh István festőművész, művésztanár, a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar Neveléstudományi és Pszichológia Tanszékének oktatója 1964-ben született Győrben. A Budapesti Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolában tanult 1978-tól 1982-ig, majd a Magyar Képzőművészeti Főiskola festő szakának hallgatója volt 1985-től 1991-ig. Középiskolai tanári diplomát szerzett művészi rajz, festés, szerkesztő és ábrázoló geometria, valamint művészettörténet szakokból. 1991-től a Magyar Képzőművészeti Főiskola művészképzőjébe járt festő szakon, művészdiplomáját 1994-ben szerezte meg (mestere Tölg-Molnár Zoltán volt). 1991-től tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, a Raab Art művészcsoport alapító tagja.

Születése óta festőművész szeretett volna lenni, autodidakta módon találta meg a megfelelő forrásokat, ingereket, stílusokat egyedi világa kibontakoztatásához. A magánmitológia (vagyis az eddigi ismeretekből, intuíciókból felépített története egy-egy mű elkészültének) alkotásának kényszere, folyamatos újrateremtése, átélésének eksztatikus festészeti rituáléja a fő mozgatórugója. Vallja, hogy a festészet folyamata leírható egy elmélyülési úttal, mert miközben festünk, megnyílik egy festői közeg, amelyben ösztönössé, könnyeddé, határtalan érzéssé válik a tevékenység. Számára az ecset a leginkább hozzá illő eszköz, illetve az olaj-vászon technológia, ahol főként a végtelenül színes stílus és a murális, monumentális méretek a sajátjai. Festményei a belső világának leképezései, de fontos számára, hogy a képei narratívak, érthetők vagy emocionálisan kapcsolhatók legyenek: „Ha csak szépen festek, az művészet a művészetért, funkció nélkül. Márpedig a művészet lényege a funkció. Legyen az akár társadalomra ható, vagy akár szinte mágikusan, a lelket megmozgató.

Az Éjszaka gyermekei című kiállítás 2025. április 4-ig tekinthető meg, hétköznapokon 13-tól 16 óráig. (Ettől eltérő időpontban előzetes bejelentkezés alapján látogatható.)

Szilvási Krisztián

2025.03.17