Matek az utcán?
Március 14., azaz 03.14. a matematika egyik leghíresebb száma, a π (pí) ünnepe. Ilyenkor se szeri, se száma (bár ilyet egy „matekos” nem mond) a különféle rendezvényeknek. Az idén a Széchenyi István Egyetem Apáczai Kara és az Öveges Kálmán Gyakorló Általános Iskola összefogásával az utcán találkozhattunk a matematika szórakoztatóbb oldalával.
Csak emlékeztetőül: a pí bármely szabályos kör kerületének és a kör átmérőjének az aránya. Már az ókori babiloniak is tisztában voltak a π létezésével, a tudósok pedig a mai napig versengenek, hogy minél pontosabban kiszámítsák az értékét. Az ünnepet 1988 óta tartják világszerte: a vetélkedőktől kezdve a könyvkiadáson vagy a flash mobon keresztül a konferenciáig válogathatnak az érdeklődők. Miért éppen március 14-hez kötik? Egyszerű! Mert ennek a dátumnak a számjegyei két tizedesjegyig megegyeznek a π értékével.
Petzné dr. Tóth Szilvia, a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar általános és társadalmi kapcsolatokért felelős dékánhelyettesét kérdeztem a győri Matek az utcán program céljáról. Magyarországon a Bólyai János Matematikai Társulat, amely összefogja az egész rendezvényt – mondta a főszervező, majd hozzátette: A társulat vármegyei titkáraként és a Széchenyi Egyetem Apáczai Karán a matematika kurzusok tanáraként gondoltam arra, hogy a hallgatók számára is hasznos és tanulságos lenne, ha bekapcsolódnánk a programba. Tudomásom szerint Győrben ilyen volumenű, nyilvános projekt még nem zajlott, inkább iskolai szinten szerveztek hasonlókat. A hallgatóknak tetszett az ötlet, így az Öveges Kálmán Gyakorló Általános Iskolával összefogva belevágtunk a projektbe. 2025-ben a Matematika Nemzetközi Világnapjának (március 14.) témája a matematika, a művészetek és a kreativitás kapcsolata. Így jött egy ötlet, hogy az utcára vigyük a matematikát, és bemutassuk annak színes, szórakoztató oldalát.
A dékánhelyettes azt is elárulta, miért fontos az emberek figyelmét a matematikára irányítani. A matematikát a tudományok királynőjének is szokták nevezni, és még ha nem is jön minden nap velünk szembe a logaritmus, azt azért leszögezhetjük, hogy nagyon sok területet áthat, meghatároz, akár közvetve, akár közvetlenül. A hallgatók sem titkolják, hogy nem ez a kedvenc tantárgyuk, éppen ezért reméljük, hogy a rendezvényen keresztül egy másik nézőpontból is megtapasztalják ennek a tudománynak az érdekességét, szépségét. Emellett ez nagyon jó módszertani feladat is, hiszen különbözőképpen kell kommunikálni az óvodásokkal, szépkorúakkal, iskolásokkal. Sikerélményt is jelent, ha az utca embere pozitívan értékeli a programot. Még az is elképzelhető, hogy jövőre folytatjuk, újra megszervezzük az akciót.
2025. március 7-én délelőtt a Matek az utcán programra mi is ellátogattunk. Nemcsak fotóztunk, nézelődtünk, hanem magunkat is teszteltük a gyufarejtvényeknél, és több logikai feladványnál. Elárulom, nem vallottunk szégyent! Képeink a helyszínen készültek, ahol éppen akkor mórás és gárdonyis harmadikasok és negyedikesek edzették, köszörülték, rozsdátlanították, olajozták, csűrték és csavarták az agyukat.
SzaSzi
Fotók: Szilvási Krisztián