A látássérültek is művelődnek

Mohay Gábor interjúja Lenzsér Jánosné Katalinnal

lenzser-janosne-katalin

Az idén 69. éve, hogy Gyengéné Fogarassy Margit pedagógus, vak költő kezdeményezésére egy kisebb baráti társaság létrehozta érdekvédelmi célokkal, a hasonló sorsúak összefogására a mai Vakok és Gyengénlátók Győr-Moson-Sopron Vármegyei Egyesület jogelődjét.

Huszonegy éve lényeges változásként önálló jogi személyként, gazdálkodási egységként működik a szervezet. Életükről, mindennapjaikról, törekvéseikről Lenzsér Jánosné Katalinnal, a megyei elnökség tagjával, a győri kistérségi csoport vezetőjével beszélgettünk.

Az egyesület tagsága kétszáz fölötti – évi ötezer forint tagdíjakkal ‒, öttagú az elnökség, hárman végzik a felügyelő bizottság munkáját, a győri mellett soproni és mosonmagyaróvári kistérségi csoport is hallatja a hangját – tudtuk meg elöljáróban. Fontos tényező, hogy a megyei egyesületek az országos szövetségbe tagozódnak: a megyék választanak országos vezetőséget, ahol a küldöttgyűlés, míg a megyében a közgyűlés dönt a fontosabb kérdésekben. „Régebben a tagsági igazolvány adott belépési lehetőséget közintézményekbe az utazási kedvezmény mellett, ma a fogyatékosoknak alanyi jogon hatósági igazolvány nyújt könnyítéseket – magyarázza Lenzsérné Katalin, aki 1998 óta tagja az egyesületnek. – Az országos szövetség működtet egy Braille- és egy online hangos könyvtárat, melyet nemcsak a tagok, hanem valamennyi látássérült igénybe vehet. Ugyancsak országos szolgáltatás az úgynevezett Táv-Szem, amely a nap huszonnégy órájában telefonos applikáció segítségével ad eligazítást olvasáshoz, látáshoz köthető problémákban. A harmadik központi segítség a működéshez nyújtottakon kívül a vakvezető kutyák országos képzése, mivel a négylábúak korlátozott számban, igénylés útján válhatnak társakká.

Ha már társakról esett szó, nem árt tudni, hogy az egyesület nem kevés segítségre számíthat gyengébben látó aktivisták, továbbá segítők és főként családtagok részéről. Erre nagyon is szükség van, mert a szervezet a győri, Szigethy Attila úti otthonában és azon kívül is számos programmal áll a tagok és az érdeklődők rendelkezésére. A középpont a minden szerdai klubdélután, amelyeken kézműves foglalkozások, film- és az internet, a letölthetőség által könyvklub csábítja a témák érdekességétől függően harminc-hatvan résztvevőt, az események időnként nem nélkülözik a gasztronómia áldásait sem. „Évente kétszer rendezünk többfordulós online műveltségi kvízt, melynek díjai szintén a kultúra vagy éppen a cukrászat köréből kerülnek ki, mint például az ország tortájának megízlelése, vagy a Bergmann cukrászda műhelytitkaival való ismerkedés – fűzi tovább a szót a nyolcadik éve elnökségi tag Lenzsérné Katalin. – Legutóbb, a Jókai évforduló jegyében tartott vetélkedő legjobbjai ott lehettek a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Vendéglő a Parnasszuson elnevezésű irodalmi estjén a Kisfaludy Károly Könyvtárban. Minden évben tudunk szervezni jelentősebb kirándulásokat – mostani tervünk a hétszáz éves magyar aranyforinttal ismerkedés ‒, és volt részünk már jó néhány fővárosi színházi élményben is.

A Győri Nemzeti Színházat 16 megvásárolt bérlettel látogathatják, úgy is népszerűek, hogy egy-egy alkalommal az igénybe vevő fizeti a biléta fele költségét. A Győri Filharmonikus Zenekar évente több alkalommal támogatja tíz-tizenkét belépővel a komolyzenei koncertekre kíváncsiakat, de nem hiányoznak az Öt Templom Fesztivál rendezvényeiről sem, valamint a Gyere Győrbe Tematikus Városnéző Programokból is részesülnek. A Bárczi Gusztáv Készségfejlesztő Iskolával is hasznos a kétoldalú kapcsolat, úgyszintén a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal. Nem kis sikerként könyvelték el azt a pályázaton tavaly nyert kétmillió forintot, mely a hungarikumok program sorozata révén segítette az egyébként korlátozott anyagi lehetőségek között működő egyesületet, bizonyítva a tagság felkészültségét Pannonhalma, Szany, Hövej nevezetességeiről, vagy akár a Magyar Népmesékből, a Vizsolyi Bibliából. „Szeretek itt dolgozni, megtaláltam a helyemet az egyesületben – összegez a győri kistérségi csoport vezetője: fiatalkori makula degeneráció betegsége mellett is diplomát szerzett, majd később rokkantnyugdíjasként, társadalmi munkában szolgálja a közösséget Lenzsér Jánosné Katalin. – Legfontosabb célunk, hogy a látássérülteket információkkal lássuk el, ezáltal mozgásba hozzuk őket, mert semmiképpen sem szabad, hogy a magányba zárkózzanak. A társadalom minden rétegének látnia kell, hogy a hátrányunk ellenére boldogulni tudunk az élet nem könnyű mindennapjaiban. És megköszönünk minden segítséget, mely lehetővé teszi számunkra a minél teljesebb életet.

Mohay Gábor

2025.03.06