Bod Péter Országos Könyvtárhasználati Verseny
Ebben a tanévben is a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér adott otthont a Bod Péter Országos Könyvtárhasználati Verseny országos írásbeli fordulójának. A versenyt a Könyvtárostanárok Egyesülete és a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár szervezi a Nemzeti Tehetség Program és a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával.
A Bod Péterről, a 18. század kiemelkedő könyvtárosáról elnevezett megmérettetés komplex tehetséggondozó verseny a 7–10. évfolyamos tanulók számára. 1993-ban rendezték meg először, hazánk első és egyetlen, az információk és a könyvtárak használatára építő megmérettetése. Egyszerre vannak benne jelen a hagyományos és a modern eszközök, a logikus és a kreatív gondolkodás.
Ebben a tanévben országosan közel 670 diák indult el a versenyen, 42 településről 78 iskola 185 diákja jutott be az országos fordulóba, közülük vármegyénkből 5 diák, akik 2025. február 24-én a győri könyvtárban oldották meg a központi feladatokat. A diákoknak nyomtatott és internetes forrásokból kellett információkat gyűjteniük, megérteniük és felhasználniuk a feladatok megoldásához. Ezúttal a téma az „Elsők a világban”, melyet sokféle szempontból jártak körbe a versenyzők, így biztosan tanultak is új dolgokat. Mindkét korcsoport feladatlapja egy ismeretterjesztő magazinhoz, az Élet és Tudományhoz kapcsolódott.
A 7‒8. évfolyamos tanulók azon a gondolatmeneten haladtak végig részfeladatok segítségével, hogy hogyan készülnének fel egy cikk megírására, amit ebben az újságban szeretnének megjelentetni. Egy szövegértési feladattal kellett kezdeniük, egy diákoknak kiírt írói pályázat feltételeinek értelmezésével, majd ebből kiindulva végiggondolni, hogy a könyvtárhasználati tudásukkal hogyan lehetnek ebben ügyesek. Az időszaki kiadványok jellemzőinek ismeretében fel kellett térképezniük a lap jellemzőit, hogy megismerjék: mit írnának, kinek kell elküldeni, milyen rovatokkal működik a magazin. Ezután az elsők témában kellett elsőkről adatokat gyűjteni és ellenőrizni is, hiszen a hiteles állítások alapvetően fontosak, ha közzé akarunk tenni valamit. Galamb József több dologban is elsőként számontartott magyar mérnök, a leglassúbb állatok és Hugonnai Vilma, az első magyar orvosnő témák közül végül ez utóbbiban haladt tovább a feladatsor. Ennek során könyvtári adatbázisokban kellett utánajárni, hogy mások írtak-e a témában, majd a diftéria betegségen keresztül az orvostudomány fejlődését néhány adattal szemléltetni.
A 9‒10. évfolyamos diákok a pályaválasztási döntésük támogatásához használták ezt a színes, szerteágazó tartalmú magazint, hogy annak témái és szerzői mentén szervezzenek egy podcastot kortársaiknak. Az egy-egy tervezett műsorszámban megjelenő szakmákkal kapcsolatban előadót kellett választaniuk, például a Magyar Tudományos Akadémia ezzel a céllal működtetett Alumni adatbázisából, vagy a megadott előadóról többet megtudni. A verseny részeként nemcsak keresniük kellett, hanem a meghívotthoz munkájukkal kapcsolatban kérdéseket is fogalmazni. A kiválasztott foglalkozások nagyon szerteágazóak voltak, hiszen az ajándékba kapott ismeretterjesztő lapszámok és a könyvtárban elérhető források is minden témára kiterjednek, szélesítik a látókört. Így fókuszba került a nyelvész, a gyümölcskertész, a tudományfilozófus, a bankár és a keresztrejtvény-készítő is.
A feladatok megoldásához szükség volt a könyvtár állományára és internetre is. A versenyzőknek használniuk kellett az ajándékba kapott Élet és Tudomány lapszámokon túl például lexikonokat, határozókönyveket, könyvtári katalógust, a MATARKA cikkadatbázist és több információforrást, melyek kiválasztásában nagy szabadságot kaptak. Az ebben való jártasságuk nagyban fogja befolyásolni versenyeredményüket, hiszen a Bod Péter Országos Könyvtárhasználati Versenyen azt mérjük, hogyan tudják ismereteiket újabb információk megtalálásában és használatában alkalmazni. Ennek megmutatására kiváló terep a könyvtár, mivel a régi és az új, a nyomtatott és az internetes források itt egyaránt elérhetők.
Köszönjük a könyvtárostanároknak a felkészítő munkát!
Szabó Judit
Fotók: Márné Tóth Krisztina