''Könyvkultúra, az olvasáskultúra ünnepe'' Harkán
2025. február 6-án vadonatúj bibliotékát avattak a győri Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér területi könyvtári szolgáltatásaihoz tartozó vármegyei Harka településen: a Könyvtári, Információs és Közösségi Hely ünnepélyes megnyitásán még az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója is tiszteletét tette.
Már az 1700‒1800-as években létezett könyvtár Harkán, ám régóta, a legutóbbi időkig méltatlan helyen és körülmények között működött egyetlen komor helyiségben, egyetlen napi nyitvatartással, és mindez a látogatók számán is éreztette hatását – mondta el nekünk a felavatás előtt Duschanek Péter polgármester. Az új könyvtár a helyi Család- és gyermekjóléti szolgálat helyiségeinek átszervezésével kapott új, teljesen felújított és bútorozott, roppant komfortos otthont: ezentúl 2+1 helyiség áll a könyvbarátok és a közel 2000 kötetes állomány rendelkezésére Szabóné Molnár Judit vezetésével. Ráadásul immár rendezvények, klubok, foglalkozások és egyéb programok megvalósítására is ideális lehetőség nyílik.
Megérdemelt volt tehát az ünnepélyes könyvtármegnyitó, amely Pógyor Sára és Tóth Blanka (Horváth József Alapfokú Művészeti Iskola Sopron, felkészítő tanár Harka-Szarvas Anna) fuvoladuójának műsorával kezdődött és később zárult. Duschanek Péter, Harka polgármestere a rendezvényen vendégként köszöntötte Barcza Attila országgyűlési képviselőt, Rózsa Dávidot, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatóját, valamint dr. Horváth Sándor Domonkost, a győri Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér igazgatóját, aki Máj Szabolcsné igazgatóhelyettessel és Hitz Mónika területi könyvtári szolgáltatási osztályvezetővel érkezett. Duschanek Péter mindenekelőtt arról beszélt, hogy az orvosi rendelőként és napköziként működő épületet, amely a régi könyvtárnak is otthont adott, le kellett bontani, és a helyére bölcsőde épült. Így került végül a könyvtár a mostani, megújult helyére.
Barcza Attila 7 éve végzi országgyűlési képviselő munkáját Harka megbízottjaként, büszkén számolt be arról, hogy ezen idő alatt felépülhetett a 24 férőhelyes bölcsőde, bővült és megújult a település óvodája, szintén teljes felújításra került, bővült és egy új sportcsarnokkal kiegészülve elkészült az új iskola. Mindemellett nagyon fontosnak érzik a közművelődés fejlesztését is a gyermekek és családok szem előtt tartásával, és mindennek egyik kiemelkedő része a könyvtár, amely az olvasás megismertetésében, megszerettetésében játszik kimagasló szerepet.
Rózsa Dávid a „könyvkultúra, az olvasáskultúra ünnepének” nevezte a mostani könyvtáravatót, majd arról beszélt, hogy a hírekkel ellentétben az olvasás, a könyv egyáltalán nincs válságban ma Magyarországon, ezt a pedig a rendelkezésre álló adatok tisztán megerősítik: tavaly több mint 16 millió könyvet kölcsönöztek ki országszerte, ebből pedig több mint 10%-ot, 1,8 millió kötetet az 5000 főnél kisebb lélekszámú településeken. „Ezek az egy-két teremből álló kistelepülési könyvtárak jelentik a magyar könyvtári rendszer lelkét.” Szót ejtett a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) és az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) Könyvtári Intézetének szakmai koordinálásával meghirdetett Könyvtári Kihívásról is, amelynek pontosan az a célja, hogy minél több embert vonjanak be az olvasó magyarok körébe, és úgy gondolja, hogy „bizton számíthatunk arra, hogy ennek a programnak a folytatásaként majd Harkát is a pályázók között ünnepelhetjük”. Végezetül a nemzeti könyvtár ajándékaként – több más kiadvány mellett – egy vadonatúj Petőfi Sándor kötetet nyújtott át.
Duschanek Péter elmondta, hogy a harkai könyvtár tulajdonképpen a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér „fiókkönyvtára”, az itt lévő köteteket is a győri könyvtár jóvoltából helyezhették a polcokra. Dr. Horváth Sándor Domonkos köszönetet mondott Magyarország Kormányának, amelynek 2013. január 1-jétől sikertörténete a vármegyei könyvtárakra épülő Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer, ami települési könyvtárakat támogat feladataik ellátásában. Ennek keretében a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér 168 településsel, köztük Harkával áll együttműködésben – ezen települések 70%-ának a teljes megújításában vállalt már szerepet a győri intézmény. De „csak olyan településen tudunk fejleszteni, ahol nyitottak erre” ‒ a harkai önkormányzat pedig ebben is kiváló partnernek bizonyult. Befejezésül igazgató úr is büszkén jelentette ki, hogy ők sem érkeztek üres kézzel erre az alkalomra, így a könyvtár „olvasás helye” melletti „közösség helye” funkciójára tekintettel egy doboznyi társasjátékot nyújtott át a polgármesternek, valamint az elmaradhatatlan „nagy macit”, amelyet minden felújított kis bibliotéka hagyományként vehet kézhez a győri könyvtár ajándékaként.
Duschanek Péter egy rövid tanmese felolvasása után azt kívánta a jelenlévőknek, hogy a könyvtár legyen az a hely, „az a kandalló, ahova mindig el tudunk jönni, ahol mindig közösségben tudunk lenni – akár társasjátékozás, akár könyvolvasás, akár bármilyen kulturális rendezvény kapcsán; még ha oly kicsi is, legyen ez egy olyan színtér, ahol együtt tudunk lenni, ahol találkozni tudunk egymással, ahol beszélgetni tudunk egymással, és ahol nem engedjük azt, hogy kiégjen bennünk az a tűz, ami kell ahhoz, hogy boldog és egészséges életet éljünk.”
Végezetül sor került köszönő oklevél átadására a helyi kultúráért és helyi közösségért nyújtott önzetlen munkája elismeréséül Haris-Payer Ilona Gertrud korábbi könyvtárosnak, valamint Duschanek Péter köszöntötte Szabóné Molnár Juditot is, a könyvtár mostani vezetőjét – aki nem mellékesen éppen a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér segédkönyvtáros szakmai felnőttképzésén is részt vesz.
Szilvási Krisztián
Fotók: Orosz Sándor