Emléktáblát avattak a kisalföldi könyvtárosok
A Kisalföldi Könyvtárosok és Könyvtárak Egyesülete 2024. december 12-én tartotta évzáró szakmai napját a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Kisfaludy Károly Könyvtárában. A mozgalmas délelőttön került sor a Kisalföldi Könyvtáros-díj átadására, előadásokra és egy megemlékezésre, emléktábla felavatására.
Rövid köszöntő után a Magyar Könyvtárosok Egyesületének elnöke, Gerencsér Judit tartott előadást Trendek, könyvtárak, könyvtárosok – MKE a megújulás és az új stratégia útján címmel. Izgalmas volt bepillantani a számokkal, felmérésekkel alátámasztott, könyvtáros szakmát is érintő legújabb trendek világába. Az elgondolkodtató tények nagyon sok tanulsággal szolgáltak, és segítettek megfogalmazni a szakma jövőjét, körvonalazni a várható, befolyásoló kihívásokat, illetve azok kezelését, megoldásainak módjait.
Gerencsér Judit, a Magyar Könyvtárosok Egyesületének elnöke
Csak néhány kiragadott tény:
• Jelenleg az 5. ipari forradalomnál tartunk – míg a negyediket az óriási technikai fejlődés jellemezte, az ötödikben az emberi erőforrás kerül előtérbe; megszületett, állandóan „tanul”, fejlődik a mesterséges intelligencia, de szükség van a kritikai gondolkodásra is, ami a könyvtárosok számára is új kompetenciákat hív életre.
• A megatrendek között kiemelkedő a közösségi média térhódítása (47 millió amatőr tartalomgyártó létezik!), lépést kell tartani a felhasználókkal, át kell gondolni, alakítani a szakmát. Elgondolkodtató adat: a 8,12 milliárd földlakóból 5,68 milliárd rendelkezik okostelefonnal, 5,45 milliárd használ internetet.
• Fenntarthatóság, digitális átállás, technológia vezérelte megoldások, változásmenedzsment, okoskönyvtár és még számos viszonylag újonnan csengő kifejezés jelöli ki az utat a jövő könyvtárosai számára.
A megújulást a Magyar Könyvtárosok Egyesületének vezetése is feladatának tartja. A 2023 májusában felállt új elnökségre nehezedő legfontosabbnak ítélt feladatokat, küldetést, problémákat és kitörési pontokat, az eddig elért eredményeket felvázolva Gerencsér Judit így összegezte tevékenységüket: A reformok útján járunk!
Gazda István tudománytörténész, Szinnyei József életművének kutatója
Az előadást követően került sor a Kisalföldi Könyvtáros-díj átadására, amelyet Horváth László, a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógia, Humán- és Társadalomtudományi Karának könyvtárosa vehetett át. Laudációja az írás végén teljes egészében olvasható.
A program hátralévő részében rendhagyó módon a Szülőföldünk Honismereti Egyesülettel közösen Szinnyei Józsefre emlékeztek a résztvevők. Az egyesület nevében Kovács Balázs elnök tartott rövid bevezetőt, amelyben vázolta a program végére beiktatott emléktábla avatással és a kezdeményezéssel kapcsolatos gondolatait. Ezt követően Gazda István tudománytörténész, Szinnyei József életművének kutatója és összegzője tartott előadást a témában. Felvázolta a kutatás nehézségeit, eddigi eredményeit és hibáit, illetve a hátralévő feladatokat, beleértve a kézírásos és nyomtatott naplóinak, repertóriumainak, levelezésének és egyéb feljegyzéseinek digitalizálását is.
Biczó Zalán, a Szülőföldünk Honismereti Egyesület titkára
Végül Biczó Zalán, a Szülőföldünk Honismereti Egyesület titkára beszélt a lexikográfus, könyvtáros életének győri momentumairól. A visszaemlékezésekkel, naplórészletekkel színesített beszámolóban megelevenedtek az egykori győri társasági élet neves figurái, mint dr. Kovács Pál és családja, dr. Kautz Gyula, Beöthy Zsigmond vagy gróf Zichy Ottó és mások, amelyben körvonalazódott Szinnyei József alakja, tevékenységének nagyszerűsége is.
Az élvezetes előadások után került sor emléktáblájának felavatására (címlapkép) egy rövid tiszteletadás keretében a Czuczor utcában.
Laudáció
Horváth László 1989-ben, levelező tagozaton végzett a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola történelem–könyvtár szakán. Már 1981–1986 között a Kisfaludy Károly Megyei Könyvtárban dolgozott. Ezt az időszakot csak a katonaévek szakították meg. Következő munkahelyén, a győri Gárdonyi Géza Általános Iskolában történelem szakos tanárként és könyvtárosként tevékenykedett. Innen a Balázs Béla Általános Iskolába vezetett az útja, ahol iskolai könyvtárosként végezte a munkáját. 1989 novembere óta dolgozik az Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskola könyvtárában. Az intézmény neve az elmúlt 35 évben számtalanszor változott, de Horváth László mindvégig a könyvtár megbízható, oszlopos tagjai közt maradt. Munkáját elismerték, megbecsülték a könyvtár és a kar vezetői is, 2003-ban „Főiskoláért Díj”-ban részesült.
Tájékoztató könyvtárosként mély, szerteágazó tudásával, olvasottságával támogatja az egyetemi polgárok kutató munkáját, akár apróságnak tűnő kérdések megfejtéséről, akár témakutatásról, bibliográfia készítéséről van szó. Az ő nevéhez fűződik az évtizedek óta épített pedagógiai, gyógypedagógiai jellegű folyóiratcikk gyűjtemény elindítása és tudatos építése. Alapos ismeretekkel gondozza az Apáczai Kar és jogelőd intézményeinek történeti iratait, dokumentumait őrző Pedagógiai Gyűjteményt és a helyi levéltár anyagát. Lacit nagyon kedvelik a kollégái, hiszen rendkívüli műveltsége, szerteágazó tudása ellenére is szerény, segítőkész, megbízható ember, jó csapattag. Korábbi munkahelyein is jó szívvel gondolnak vissza rá a régi munkatársai.
Horváth László nemcsak a könyvtári munkájában elkötelezett, hanem személyes érdeklődéstől vezérelve kutat és publikál is folyamatosan. Az Erdélyi Szépmíves Céh irodalmi kapcsolatait vizsgálta Győr–Moson–Pozsony és Sopron vármegyével az 1930-as években. Ebből a munkából tanulmány is született, az Arrabona – Múzeumi közlemények című kiadványban. A Névtani Értesítőben pedig egy másik kutatás eredményeit publikálta Egy józsefvárosi bérház női cselédeinek keresztnevei a 19–20. században címmel. A Polymatheia Művelődés- és neveléstörténeti folyóiratban Az igazgatótanács és a szakfelügyelet a Győri Állami Tanítóképző-Intézet életében 1875–1948 között a látogatási könyvtükrében címmel jelent meg írása. Ezenkívül a Kisalföld napilapban és kari kiadványokban is gyakran publikált. Tudása, elkötelezettsége, szakmai alázata figyelemre és elismerésre méltó. Mindez kimagasló emberi tulajdonságaival ötvözve érdemessé teszik Őt erre a díjra.
Szeretettel gratulálunk az elismeréshez!
SzaSzi
Fotók: Márné Tóth Krisztina