Ezeréves utazás Szigethy Gáborral – egy korty magyar bor mellett

Egy könyvsorozat emlékezete és derűs vinum a 23. Győri Könyvszalonon

szigethy-gabor-gyori-konyvszalon

Szigethy Gábor rendszeres és mindig szívesen látott vendége Győrnek. Idén két kötettel érkezett a 23. Győri Könyvszalonra. Az egyik gondolattörténeti, nemzeti történelmi, a másik gasztrokulturális szempontból kínált izgalmas csemegét az érdeklődők számára. A szerzővel Horváth Bence (Kortárs Könyvkiadó) és Liptai Zsolt (Pannonhalmi Főapátság pincészete) beszélgettek a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Kisfaludy Károly Könyvtárának rendezvénytermében.

Szigethy Gábor sok szálon kapcsolódik Győrhöz, és mindig szívesen érkezik hozzánk. Gyerekkorában Győr-Szigetben töltötte a nyarakat. 2009‒2011 között a Győri Nemzeti Színház rendezőjeként és művészeti tanácsadójaként dolgozott. A Zichy-palotában évekig vezette a Győri Polgári Szalont, különleges és inspiráló beszélgetésekkel gazdagítva a város kulturális életét.

Ezeréves utazás Szigethy Gáborral

A Kossuth-díjas író legendás könyvsorozatát, a Gondolkodó Magyarokat, amelyen nemzedékek nőttek fel, a Magvető Kiadó 1981 és 1989 között adta közre. A népművelés évében merült fel az ötlet, hogy a magyar kultúra értékes írásait újra kiadják, méghozzá olyan előszóval és jegyzeteléssel ellátva, amely segítette a nemzet életének sorsfordító helyzeteit feltáró műveket tágabb kontextusba helyezni, kulcsokat adva a szerzőhöz, az adott korhoz és az írás témájához.

A sorozatban olyan írók esszéi is megjelenhettek, mint Hamvas Béla, Cs. Szabó László és Illyés Gyula, ami akkoriban valóban unikálisnak számított a betiltások miatt.

A Kortárs Kiadó gondozásában a szerző negyedfél évtized távlatából közli újra bevezető esszéit. Így most egyben láthatjuk kulturális-nemzeti emlékezetünk ezeréves útját, és sorra járhatjuk annak állomásait. Az izgalmas kiadványban olyan örök problémákkal is találkozhatunk, mint a hatalomhoz való viszony vagy a nemzeti önismeret.

szigethy-gabor-gyori-konyvszalon

Egy korty magyar bor

Szigethy Gábor a baráti hangulatú író-olvasó találkozón megosztotta, hogyan került kapcsolatba a gasztronómiával, és Vida Péter szekszárdi borásznak és a sorsnak köszönhetően hogyan vált belőle „szőlősgazda”. Anekdotáit hallgatva bizonyára sokan kedvet kaptak, hogy elolvassák a derűs kötetet, amely – belelapozva – valóban azt nyújtja, amire számítunk: élvezetes stílusban elmesélt történeteket és „bormeséket”.

A szerző ajánlása szerint: „Ennek a könyvnek magyar borok a főszereplői, magyar borok, amelyeket ittam és szerettem; magyar borászok a hősei, akiknek ittam a borát, és akiket borukat kortyolva, történeteiket hallgatva megszerettem; tettestársaim, mesélőkedvű barátaim, akikkel boldogan ittuk borász barátaim jobbnál jobb fehér- és vörösborait.

A beszélgetést a Pannonhalmi Főapátság pincészete és Liptai Zsolt borász, ügyvezető igazgató jóvoltából remek borok koronázták meg.

Szabados Éva
Fotók: Takács Krisztián

2024.12.05