Szextitkok Hevesi Krisztával
Mi az, amit mindannyian titkolunk a szex terén? Többek között erről is beszélt Hevesi Kriszta szexuálpszichológus 2024. november 16-án a Győri Nemzeti Színház Nagyszínpadán, akivel Farkas Mónika újságíró beszélgetett. Tabuk nélkül, őszintén.
Hevesi Krisztina az ország legismertebb szexuálpszichológusa. Végzettsége szerint közgazdász, újságíró, pszichológus és pszichológia-tanár, sportszakpszichológus és egészségfejlesztő szakpszichológus képzettséggel rendelkezik. Kutatási szakterülete a szexuálpszichológia. Ebben a minőségében volt jelen a 23. Győri Könyvszalonon, ahol több érdekes témát érintve beszélgetett vele Farkas Mónika.
Előre szólunk, ez nem az a téma, ahol pironkodhatunk és szemünket lesüthetjük. Sokakat foglalkoztató kérdés volt terítéken: ez pedig nem más, mint a szex. Rengeteg embert vonzott a nézőtérre az előadás témája. Nemcsak édesanyák, hanem kamaszok és férfiak is szép számban jelen voltak – amit az előadó és beszélgetőtársa örömmel állapítottak meg.
Elsőként Hevesi Kriszta 2022-ben, a Kulcslyuk Kiadó gondozásában megjelent TikTok titkok – Amit az algoritmus letiltana című könyvéről esett szó. Az élményszerűen megírt, hiánypótló kézikönyv tudományosan megalapozott, naprakész ismereteket kínál. Ahogy a fülszöveg is írja, a kiadványban a szexről, párkapcsolatokról (és ezek zavarairól), online ismerkedésről, felnőtt filmekről, valamint a témához kapcsolódó aktuális problémákról és jelenségekről olvashatunk. A könyv olyan kérdéseket feszeget, amit eddig nem mertünk senkitől sem megkérdezni. Tömören, informatívan és humorosan megfogalmazva, serdülőknek, fiataloknak és idősebbeknek – egyszóval MINDENKINEK szól.
A gyerekek szexuális szocializációja sajnos kikerült a szülők kezéből – mondta el Hevesi Kriszta. A kamaszok elsődleges forrásai gyakran a felnőttfilmek, amelyek rengeteg problémát eredményeznek. Nem a valóságot tükrözik, hanem torz képet festenek – tette hozzá a szakember. Mennyire természetes ma az, hogy a szexualitásról vagy az önismeretről családon belül beszélünk? Anya a lányával, vagy apa a fiával? Van erre példa, létezik ilyen? – tette fel a kérdést Farkas Mónika. Az iskola és a szülők között egy furcsa „pingpongozás” zajlik – kezdte válaszát a szexuálpiszhológus. A szülő szerint az iskola feladata, az iskola szerint a szülő kötelessége a felvilágosítás. Miért nehéz erről a gyerekkel beszélni? Mindkét fél feszeng, kényelmetlenül érzi magát, legyen szó bármelyikükről is. Sokan kellemetlen, kínos szituációként élik meg. Ennek hátterében egy genetikailag belénk kódolt program áll, amely meggátolja, hogy ellenérzés nélkül tudjunk a szexről beszélgetni csemetéinkkel. Ha valamilyen formában szóba kerül a téma családon belül, akkor nemcsak érdemes, de szükséges is beszélni róla, a gyermek életkorának megfelelő módon. A legjobb megközelítés, ha visszakérdezünk: mit tud az adott témáról, és mit gondol róla? Ez segít árnyalt képet kapni a nézeteiről, így a szülő célzottabban tud reagálni.
A beszélgetés során szó esett a hüvelyi orgazmus mítoszának megdöntéséről is. A női anatómia sokkal rejtettebb, mint a férfi, ezt már Hippokratész is tudta – mondta Hevesi Kriszta. Mennyire vagyunk képesek megfogalmazni vágyainkat partnerünk számára? A férfiak gyakran saját magukat hibáztatják, hiszen egy igazi férfinak csípőből kell mindent megoldania. Bármilyen szexuális probléma megjelenik, mindkét félnek az önértékelését rontja – tette hozzá. Ezt nagy mértékben meghatározza szexuális szocializációnk. Tele vagyunk szégyennel, szorongással és teljesítménykényszerrel. Hogyan tudjuk ezt lehántani magunkról? Ehhez kell egy híd, hogy megértsük egymást és merjünk őszinték lenni egymással. Jó-e az, ha folyamatosan instruál bennünket partnerünk, hogy mit tegyünk szex közben? Erre a kérdésre Hevesi Kriszta így válaszolt: „Ha van közös, egymást perzselő kommunikáció, az jó tud lenni, de semmit ne tegyünk kötelezővé, ugyanis az elvárások ölik meg leginkább a szexet.”
Végezetül az alkalmi együttlétek és az online ismerkedés kérdésköre is előkerült. Kialakulhat-e párkapcsolat egy egyéjszakás kalandból vagy egy Tinder-randiból? Manapság sajnos az alkalmi kapcsolatok korát éljük. Az internet hamis módon egy párkapcsolati bőséget hitet el velünk, azt sugallva, hogy az igazán jó szex a változatosságban rejlik. Ezeken az appokon pillanatfelvételeket láthatunk, amelyek nem mindig a valóságot tükrözik. Mivel a másik személyiségét nem tudjuk megismerni, a vizualitásra fektetjük a hangsúlyt, de ezek csak pusztán kimerevített fényképek – magyarázta Hevesi Kriszta. Ha nem azt kapjuk, amit a fotók alapján vártunk, nagyon könnyen továbblépünk. Ma már nincs időnk kivárni, hogy megismerjük a másikat. Enélkül viszont a szerelem érzése sem tud kialakulni. Ezek az alkalmazások – akárcsak a felnőttfilmek – gyakran az érzelmek ellen dolgoznak – foglalta össze a szexuálpszichológus.
LSzimonetta
Fotók: Szabó Béla (1. és 2. kép), Márné Tóth Krisztina (3. kép)