A Várkert Bazár történetét tárja az olvasók elé a Hauszmann Alapítvány új kiadványa
A Várkert Bazár történetét, építésének részletes krónikáját, a Budai Ifjúsági Park, valamint az épületegyüttes rekonstrukciójának históriáját tárja az olvasók elé a Hauszmann Alapítvány gondozásában megjelent, Ybl megvalósult álma – A Várkert Bazár története című kiadvány.
A Várkapitányság által szervezett, 2024. november 20-i könyvbemutatón Fodor Gergely, a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős kormánybiztos kiemelte: a tíz éve megújult Várkert Bazár – ahová azóta már sok százezer látogató érkezett – az év 200‒250 napján állandó, színes kulturális programkínálattal, többek között különleges kiállításokkal, a különböző korosztályokat megszólító koncertekkel, valamint családoknak és gyerekeknek szóló tematikus programokkal is várja az érdeklődőket.
„A Várkapitányság egyik legfontosabb küldetése, hogy nagy népszerűségnek örvendő múzeumpedagógiai foglalkozásokat tart a Várkert Bazárban és a Várhegyen is, a jellemzően általános iskolás korosztálynak” ‒ tette hozzá Fodor Gergely. Elmondta: a kommunizmus időszakában a budai Vár területét mesterségesen kiszakították a város szövetéből, azonban a Nemzeti Hauszmann Program részeként már megújult egyebek mellett a Szent István-terem, a Stöckl-lépcső, a Főőrségi épület, valamint a Karakas pasa tornya is, a Vöröskereszt Egylet egykori székházának rekonstrukciója pedig decemberre készül el. „A Várkert Bazár nemcsak egy kiemelkedő kulturális centrum, hanem jelentős diplomáciai központ is lett, amit jól mutat, hogy idén ez az épületegyüttes ad otthont a magyar EU-elnökségne” ‒ hangsúlyozta a kormánybiztos.
L. Simon László író, kultúrpolitikus, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagja elmondta: az ötvenes évek rendkívül elhibázott politikai döntésének az eredményeként a Budavári Palotát gyakorlatilag a földdel tették egyenlővé, és egy olyan állapotot alakítottak ki, ami soha korábban nem létezett: mű középkori elemekkel, korábban nem létezett, utólag kialakított falmaradványokkal és egy olyan struktúrával, ami a szocialista realizmushoz illeszkedett jobban, a hauszmanni gondolattól azonban nagyon távol állt. „A Budavári Palotát rendbe kell tenni, még akkor is, ha ez egy szakmai értelemben is rendkívül nehéz és sok vitát kiváltó kérdés” ‒ hangsúlyozta L. Simon László, majd hozzátette: az épületegyüttes vissza fogja kapni azt a képét, amely méltán tette híressé.
A Budavári Palotanegyedet bemutató könyvsorozat negyedik része, az Ybl megvalósult álma – A Várkert Bazár története című, Szentpály-Juhász Miklós által írt és Balázs Attila, Bálint Éva és Kiss Henrietta által szerkesztett kiadvány 16 részben mutatja be a Budapest I. kerületében található, Ybl Miklós által tervezett, 1875 és 1883 között épült épület történetét.
Az olvasók a kötetből többek között megtudhatják, hogy kik voltak az építkezés során Ybl Miklós legkiválóbb munkatársai, hogyan hátráltatta az 1876-os dunai árvíz az építkezést, valamint hogy milyen sérüléseket szerzett a Várkert Bazár a második világháború során, ezenkívül pedig különböző, különleges ábrázolásokat láthatnak például az épület utolsó tervváltozatáról, századfordulós helyszínrajzáról, valamint korabeli kertjeiről is.
MTI Fotó: Lakatos Péter
Forrás: MTI