Muzikális bestiák

Bősze Ádám kötetbemutatója a 23. Győri Könyvszalonon

bosze-adam-gyori-konyvszalon

Bősze Ádám Muzikális bestiák című új kötetével érkezett a 23. Győri Könyvszalonra. 2024. november 17-én, vasárnap délelőtt telt ház fogadta a szerzőt a Győri Nemzeti Színház Kisfaludy Termében, ahol beszélgetőtársa Farkas Mónika volt.

Bősze Ádám zenetörténész, antikvárius, egykori rádiós és televíziós műsorvezető személye garancia arra, hogy a nézőtéren jókedv és kacagás uralkodjon, ezúttal sem volt másképp. Nagy zenészek, nagy szerelmek című előző kötetéhez hasonlóan a Muzikális bestiák anyagát is egy előadás-sorozatból állította össze, középpontjában a zeneirodalom különleges, túlvilági lényei, furcsa teremtményei állnak. Ezzel a témával ilyen formában eddig még senki sem foglalkozott. A bestiárium a középkori kódexirodalom kedvelt és népszerű műfaja volt, ezekben a gazdagon illusztrált művekben „valóságos vagy fantázia szülte állatok leírásait” lehetett olvasni. Ez a műfaj szolgált ezen kötet mintájául.

A Muzikális bestiák tíz fejezetében a különböző zeneművekben felbukkanó jó és rossz angyalok, sárkányok, félemberek vagy félállatok, boszorkányok, tündérek, kísértetek, hegyi szellemek, törpék és óriások, égi lények a főhősök, azaz az európai hiedelemvilág, vallás, mitológia stb. teremtményei. Az emberiség fantáziája mindig rendkívül színes volt, ez tükröződik a bestiák sokszínűségében is.

bosze-adam-gyori-konyvszalon

Bősze Ádám új könyvét zenetörténeti kaleidoszkópként, azaz változatos lények és zenei részletek tárházaként aposztrofálta. A zeneirodalmi tudnivalók mellett rengeteg mitológiai, bibliai, irodalmi, etológiai stb. utalás is helyet kapott.

A szerző azt tanácsolta, hogy az olvasó ne egyszerre „rohanjon át” a könyvön, ne regényként olvassa el. A Muzikális bestiák „olyan, mint egy doboz különböző belga csokikból álló bonbon”, a mű minden szavát és a zeneszámok minden hangját ki kell élvezni, lassan, zenerészletről zenerészletre kell haladni. Jól ismert szerzők népszerű műveitől teljesen ismeretlen alkotók még ismeretlenebb zenedarabjaiig széles a kiválasztott részletek tárháza. Az egyes zenedarabokat vagy zenei részleteket a lapszéleken található QR-kódok segítségével lehet meghallgatni a Spotify digitális zeneszolgáltató oldalon.

Bősze Ádám a beszélgetés végén elárulta, hogy már készül következő kötete is, amelyben „a zeneszerzők öltözködéshez való viszonyáról lesz szó”.

oszem
Fotók: Vas Balázs

2024.11.25