Kötődéseim – Önfeltárás és terápianapló
Csalár Bence volt a 23. Győri Könyvszalon vendége 2024. november 17-én a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Kisfaludy Károly Könyvtárának 2. emeleti rendezvénytermében. Legújabb, Kötődéseim – Önfeltárás és terápianapló című könyvéről Pusztainé Csapucha Adrienn kérdezte a szerzőt.
Csalár Bence divatújságíró, divatszakértő, egyetemi oktató és kreatív szakember. Többször járt már Győrben, szakterülete a magyar kortárs divat. Első könyve Színfalak mögött – A magyar divat címmel 2020-ban jelent meg, amelyben az elmúlt húsz év jelentős hazai divattervezőit és -márkáit mutatja be. 2022 májusában jelent meg A fenntartható divat kézikönyve, amely a divatvilág témájában járja körül az ökotudatosságot. Harmadik kötetét tavaly ismerhettük meg, a 22. Győri Könyvszalonon, ahol a divat, testkép és önismeret került terítékre Stílustérkép című könyvében. A 23. Győri Könyvszalonra legújabb, negyedik kötetével érkezett, amely a Kötődéseim – Önfeltárás és terápianapló címet viseli. A mű 2024 októberében jelent meg, a Boook Könyvkiadó gondozásában. A divatszakértővel Pusztainé Csapucha Adrienn újságíró beszélgetett.
A Kötődéseim című írás lényegében egy személyes terápianapló és önfeltárás. Az előző könyvektől abban különbözik, hogy a divat itt csak mint metafora van jelen. A szerző a tárgyakat és a ruhadarabokat állítja párhuzamba az emberi kapcsolatokkal. A kötet több kérdést is fejteget. Hogyan alakul a saját személyünkkel fenntartott viszonyunk, ha nem tudjuk magunkat jól érezni abban a ruhában, amit viselünk? Milyen folyamatok zajlanak eközben bennünk? Mitől válik eldobhatóvá egy ruhadarab vagy kapcsolat az életünkben? Képesek vagyunk kinőni a kötődéseinket ugyanúgy, akárcsak a régi ruháinkat? Hogyan kezeljük a változást? Amíg nem vagyunk tisztában önmagunkkal, addig nem tudunk jól felöltözni sem. Belső viszonyunk saját magunkkal meghatározza azt is, hogy kifelé mit mutatunk a világnak, és ez abban is megmutatkozik, hogy egy ruhát hogyan viselünk – fejtette ki Csalár Bence.
A kötetben a nyolcas szám fontos tényezőként jelenik meg. A mű prológussal kezdődik, Fiók címmel, amely rögtön egy kérdésfelvetéssel indul. Mi lenne ha, lenne egy fiók, amely tele van az életünket szimbolizáló legfontosabb tárgyakkal? Mit tennénk, ha ebből a fiókból kivennénk 8 tárgyat, amelyek által a legszebb pillanatokat felidézhetnénk, és levonhatnánk ezáltal a tanulságokat? Erik H. Erikson neves fejlődéspszichológus szerint az ember személyiségfejlődése 8 szakaszból áll: a csecsemőkortól kezdve a késő öregkorig.
Ez a könyv Csalár Bence nyolc tárgyáról szól, amelyek egy-egy korszakát, kötődései formáit és zavarait jelképezik. Minden fejezet egy megtörtént dialógussal indul, amelyekből aztán – ahogyan fogalmazott – „kizoomolt”, majd az adott kérdéskört komplexebben vizsgálta meg. Szemlélődése közben megértette, hogy az őt körülvevő emlékhordozó tárgyak hogyan akadályozhatták vagy segíthették útja során. A kötet nemcsak róla és nemcsak neki szól, hanem mindenkinek, aki az önfeltárás útján jár – mondta a szerző.
A beszélgetés során megtudhattuk még azt is, hogy mennyire fogadja jól a kritikát. Fontos a vélemény, de nem ez határoz meg bennünket. Ne hagyjuk, hogy mások megjegyzései nyomot hagyjanak bennünk – mondta Csalár Bence, aki végül jövővőbeli terveiről is beszélt. Annyit árult el, hogy az elkövetkezendő időben más platformon is szeretné magát kipróbálni, ez még alakulóban van. Hát mit is mondhatnánk erre? Izgatottan várjuk a fejleményeket!
LSzimonetta
Fotó: Takács Krisztián