A sivatagi róka és a vándorok
A Kolibri Kiadó gondozásában jelent meg Majoros Nóra legújabb könyve, A sivatagi róka és a vándorok, melyet a 23. Győri Könyvszalonon mutatott be. A győri születésű írónővel 2024. november 15-én, pénteken találkozhattunk a Győri Nemzeti Színház Pódiumszínpadán.
A szerző 1979-ben született Győrben, igazán emlékezetes időpontban, éppen karácsonykor. Rajong a természetért, meséket ír és rajzol. A fantáziájában megelevenedő történeteket legszívesebben mese formájában írja le. Termékeny íróról van szó, rengeteg műve látott már napvilágot. Legújabb könyve az Állati kalandorok sorozat részeként jelent meg A sivatagi róka és a vándorok címmel a Kolibri Kiadónál.
A sorozat első része 2024 áprilisában került a boltokba A kolibri és az Erdő ura címmel, amelyben a darázs nagyságú szikrázó kolibri elhatározza, hogy szembenéz az Erdő Urával, a félelmetes jaguárral. Ám a dzsungel ezernyi ijesztő titkot rejt, és nagyon könnyű benne eltévedni. De vajon hogy kerül a bátor kis madár Costa Rica őserdeiből Európába?! Az izgalmas meséből számtalan érdekesség tudható meg Közép-Amerika állat- és növényvilágáról.
A sorozat második része szintén idén jelent meg, szeptemberben, amelyben ezúttal sivatagos környezetbe, a Szahara északi részébe kalauzol el bennünket az író, perzselő napsütésbe, arany homokdűnék közé. A nagy fülű kicsi róka még fiatal, de már jól kiismeri magát a sivatag titokzatos világában. Minden nap tanul valami újat, és szereti, ha az, amit megismert, nem változik. Egy nap fülsiketítő zajjal, óriási porfelhőbe burkolózva emberek érkeznek a forráshoz, és tábort vernek. Ez bizony nagy változás. És a szél arról mesél, hogy az EMBER veszélyes. Mi lesz most vajon kis hősünk sorsa?
A könyvbemutatón izgatott gyereksereg fészkelődött, annál is inkább, mivel Majoros Nóra nem csak könyv formájában hozta el nekünk legújabb kis kedvencét. A lurkókat egy élethű plüss sivatagi kis rókával örvendeztette meg, amely kézről kézre járt, bezsebelve puszikat és rengeteg simogatást. A szerző már rögtön az elején elárulta nekünk, hogy az állatmeséket mindig igazságtalannak tartotta, mivel a bennük lévő állatokat így vagy úgy, de általában negatív tulajdonságokkal ruházták fel. Éppen ezért kezdett el állatmeséket írni, hogy a velük kapcsolatos tévhiteket eloszlassa. Szerette volna megmutatni őket természetes életvilágukban, hogyan viselkednek ezek az állatok.
Interaktív előadásnak lehettünk tanúi, amelynek során rengeteg, állatokkal kapcsolatos kérdést tett fel előadónk, így játékos formában tanítva egyúttal a gyermekeket. Többek között megtudhattuk, miért olyan nagy a füle a sivatagi rókának, hogy úgy tud dorombolni, mint egy kiscica, meg tudja fogni a skorpiót, és szomját madártojással oltja. Ugye milyen érdekes? A szerző a gyereksereggel azt is megosztotta, hogy a sivatagban élő állatok közül miért a sivatagi rókát választotta meséjének főszereplőjévé. Aranyszínű bundájával, kis termetével, hatalmas füleivel, puha, bundás tappancsaival, valamint kedves, játékos természetével kívánhat magának aranyosabb figurát egy író?
A könyvben nem csak az emberek és a róka nagy kalandjáról olvashatunk, ugyanis Majoros Nóra a mesében elrejtett egy másik mesét is, a kötet végén pedig – akárcsak az előző részben – ismeretterjesztő fejezeteket találunk. Ezek bemutatják a sivatagi rókákat, a sivatag élővilágát és a végtelen homokdűnék vándorait.
És mint megtudtuk, már készül a sorozat harmadik része, amelyben ismerős tájra viszi el olvasóit: a Kis-Balatonnál kalandozhatunk majd, a főszereplő pedig két kölyökvidra lesz. Várjuk!
LSzimonetta
Fotók: Szabó Béla