Törött ablak cserepei
Dr. Zámbó Tamás nyugalmazott bíró első regényével érkezett a 23. Győri Könyvszalonra 2024. november 17-én: a Győri Nemzeti Színház Pódiumszínpadán bemutatott Törött ablak cserepei kötetében a főszereplő Flandorffer dinasztia sorsának keretét több emberöltőn átívelő történeti háttér adja.
A beszélgetőtárs Fábián György rögtön a regény méltatásával kezdte a társalgást, nem kevesebbet állítva, mint hogy „értelmet és érzelmet megszólítva zsigerig hat”. Mindennek azonnali igazolására, valamint hogy a közönség rögtön belekerülhessen a történetbe, Horváth Ildikó olvasott fel részletet a könyvből. Természetszerűleg adódott a kérdés: hogyan találta meg Zámbó Tamás ezt a családtörténeti, kortörténeti témát? A Törött ablak cserepei a szerző megerősítése szerint egy regény, amelynek minimum 90%-a fikció, bár valós alapon és helyenként szereplőkön nyugszik. A történet a Flandorffer dinasztiára, egy nagypolgári, gazdag, Sopron városáért sokat tevő családra koncentrál, ahol a cselekmény vége valójában a szerző „saját története”, a megírt bírónő személye a valóságban ő maga volt. Az akkori ítélethozatalt követően két évtizeddel nyúlt a témához, hogy egy egész regényt kerekítsen köré.
Zámbó Tamás nagyjából 10 évvel ezelőtt fordult komolyabban az irodalom felé novellákkal, elbeszélésekkel, amelyek ez idáig folyóiratokban jelentek meg (pl. a győri Műhelyben). Fábián György szerint a szerző befelé forduló ember, aki folytonosan vívódik magában, ez pedig az írásaiban értékes minőséget képez. Első megjelent regényénél kihívás volt számára, hogy olyan időszakról írt, amelyet mélységében nem ismert, így komoly kutatómunkát fordított a feltérképezésére: dokumentumokat, tanulmányokat, hadi naplókat, sőt még például menetrendeket is tanulmányozott mind történelmi, társadalmi szinten, mind pedig akár a hétköznapok tényeinek szintjén (mikortól volt szabad szombat, hogyan lehetett utazni tömegközlekedéssel egyik helyről a másikra… stb.). Ebbe az erős fundamentumba szövődik aztán bele egy személyes szál, és a történelmi szörnyűségek (pl. zsidótörvények) ellenére „a kötet mégis végig meg tud maradni szépnek” ‒ mondta el róla Fábián György.
A szerző kurzusokon is tanulta, tanulja magának az írásnak a technikai részét, ő maga pedig úgy érzi, hogy hatásosan bele tud helyezkedni sokféle történet köntösébe. Ahogyan fogalmazta, képes „a nyelvet alakítani a tematikához, a korhoz”. A Törött ablak cserepeiben maga a történelmi éra volt a meghatározó ebben a tekintetben, illetve a szereplőkön keresztül bele kellett bújnia abba a szélesen értelmezett kulturális háttérbe, amely rajtuk keresztül jelenik, nyilvánul meg a lapokon. „Egy író azért ír, hogy megmutasson valamit magából és magán keresztül a világból. Egy történethez pedig igazából két szereplő kell: az író és az olvasó.” A regény abban segített Zámbó Tamásnak, hogy ne egyszerűsítse le kategorikusan a világot, éppen ezért nem is szándékozott ítéletet letenni az olvasó elé – az a történet alapján a befogadó feladata.
Szilvási Krisztián
Fotók: Márné Tóth Krisztina