Aranyalma – Ostrom és szerelem Budán
Ostrom és szerelem egyaránt szóba került a 23. Győri Könyvszalonon 2024. november 15-én, Benedek Szabolcs József Attila-díjas író legújabb, Aranyalma című regénye ugyanis az oszmán kori Budára viszi az olvasót, ahol egy török fiatalember és egy cigány lány kapcsolata rajzolódik kontúrosan a történelmi kulisszák között.
Miért most érkezett el az ideje annak, hogy az amúgy történelmi témákat könyveiben rendszerint érintő-feldolgozó Benedek Szabolcs az Aranyalma lapjain a középkori Budára utazzon? ‒ tette fel kérdését a Győri Nemzeti Színház Pódiumszínpadán tartott könyvbemutatón – a beszélgetőtárs szerepében – dr. Horváth Sándor Domonkos, a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér igazgatója. A regény magvát eredetileg 4-5 évvel ezelőtt kezdte el írni a szerző, csak „mindig elfektette”. Közben folyton más munkákat csinált, aztán az elmúlt nyáron vette elő újra komolyabban, majd nekilátott az át- és kidolgozásának. Úgy gondolja, mindenkinek vannak a török korba (vissza)vezető olvasmányélményei, konkrétan az Egri csillagokat említette: az ő érdeklődése is innen indult el, hogy egy az oszmán Budán kibontakozó történet induljon el benne, és a 150 éves török uralom keresztmetszete formálódjon meg a lapokon. Külön érdekesség, hogy a cselekmény szinte egyáltalán nem koncentrál a magyar „gyaurokra”, hiszen egy török ifjú és egy fiatal cigány lány a főszereplője.
A történelmileg tűpontos és részletgazdag regény megírása előtti kutatási fázisról Benedek Szabolcs azt mondta el, hogy évtizedek alatt összegyűjtött irodalomhoz csakúgy tudott fordulni, mint például személyes budai „végiglátogatásokhoz”, ahol szerencsére még sok helyütt fellelhetők ma is az oszmánok nyomai (pl. török fürdők). A cselekménybe ezúttal is jó adag misztikum került beépítésre, hogy a történet a múltbéli kulisszák mellett újabb dimenzióval is bővüljön. A „mágikus réteg” egy török írónő könyve, valamint Salman Rushdie és (esetleg) Gabriel García Márquez hatására született meg, hiszen elvégre a keleti miliő alapvetően feltételezi mindezt, és remek kontúrozásként is hat a lapokon.
Ha minden igaz, az Aranyalma – Ostrom és szerelem Budán a következő évben török nyelven is megjelenik majd, ráadásul Benedek Szabolcs saját bevallása szerint „adja is magát” a dolog. Végezetül a jövőbeli konkrét tervekről szólva a szerző elmondta: 2025-ben lesz 950 éve annak, hogy Szolnok városának neve először megjelent hivatalosan, és mivel ő maga ott nőtt fel, erre az alkalomra írt egy majd 1000 évet átölelő történetű regényt, amely megjelenése elé az olvasók is nagy izgalommal tekinthetnek.
Szilvási Krisztián
Fotók: Márné Tóth Krisztina