Számítástechnikához Szent Jakab-utak
Csornán látta meg a napvilágot, Szilben gyerekeskedett, a győri Kazinczyban érettségizett, majd a Kandó Kálmán Műszaki Főiskola diplomáját megtoldotta az Államigazgatási Főiskoláéval. Huszonöt éves kora óta köti a munkahelye Budapesthez Ádám Gabit, de gyakori látogatója falujának, és Győrben sem ritka vendég.
„Egész életemben műszaki területen dolgoztam, hálózatok, informatikai rendszerek üzemeltetésével foglalkoztam középvezetőként, jelenleg informatikai projektmenedzser vagyok főállásban – magyarázza nem feltétlenül nőies hivatásáról. – Mindez teljesen betöltötte a mindennapjaimat, de jó két évtizeddel ezelőtt elkezdtem érezni, hogy még valami hiányzik az életemből, mégpedig a szépirodalom korábbi szeretete folytán.” Az olvasáson kívül még egy fiatalkori érdeklődés ébredt újjá benne: ez pedig a játszótársakkal, ismerősökkel, emberekkel szembeni együttérzés, segíteni akarás. Egy sorozatos veszteségek utáni trauma váltotta ki belőle az íráskényszert, a legelső versét követték a többiek, majd a novellák. Ma van egy weboldala, blogok és elgondolkoztató rövid, valóságos sztorik számára. Két éve sikerült könyvben összegeznie lelki fejlődésének történetét, A szabadság ára pozitív visszajelzéseket eredményezett, sok olvasója talált benne összefüggést saját életéhez, annak kezeléséhez új nézőpontú megközelítést.
„Még a könyv megjelenése előtt elhatároztam, hogy a saját határaim feszegetését kipróbálom magam az El Camino nyolcszáz kilométeres távjának, a Francia Útnak a megtételével – folytatja történetét. – A Covid miatt ugyan erre csak később kerülhetett sor, ötvenkét évesen egy társasággal teljesítettem, mégpedig kerékpárral. Amikor Santiago de Compostelában leszálltam a bicikliről, már tudtam, hogy következik a gyalogos folytatás.” Egy ottani kapcsolat révén élete legnagyobb élményei ekkortól származnak, sokszor járt már a Szent Jakab-úton, köztük a francia és a portugál útvonalon is. E korszak szüleménye a könyv is – melynek borítótervét lánya készítette ‒, ez mintegy esszenciája az életfilozófiájának. Internetes közösségi oldalát már több mint kétezren követik az utazásai és az előadásai nyomán, lehet csatlakozni vagy jelentkezni útra az weboldalán is. Irodalmi érdeklődése sem került a süllyesztőbe, születtek novellái, rövid prózái, melyekből néhány olvasható az optimise.hu oldalán. Életszemléletét, tapasztalatait előadásokon, webinárokon osztja meg az arra nyitott érdeklődőkkel.
„Jobban érzem magamat, mint húszéves koromban – összegzi elégedetten élete alakulását Ádám Gabi. – A gyermekem és a munkám mellett ez teszi teljessé az életemet: csak tavaly húsz társat segítettem a komoly előkészületeket, szervezést igénylő, embert próbáló zarándokút élményeihez. Tapasztalataim gyorsvonati sebességgel hozták el az új életet, amelyet most már szeretnék ugyanígy folytatni…”
Mohay Gábor