Robert Maklowicz: Café Museum
„Csak megyek, amerre látok, egyre csak gurulok, mint egy biliárdgolyó a svarcgelb posztón, amit Közép-Európának nevezünk. Sok ilyen utazásban volt részem, olykor kiszámíthatatlan útvonalon haladtam … olykor pedig nyílegyenesen célba találtam ... Néhány ilyen útról szól ez a könyv.”
Az 1963. augusztus 12-én, Krakkóban született lengyel Robert Maklowicz nemcsak történész, újságíró és televíziós személyiség, hanem ráadásul élenjáró szószólója hazája konyhájának, sőt mi több, az élvezetes étkezés kicsattanó reklámembere. Intellektus és jó értelemben vett hedonizmus egyesül idilli módon ebben a lengyel, örmény, magyar, ukrán és osztrák felmenőket is a vérkeringésében tudó személyiségben, aki akkor vált az európai ételek elkötelezett hívévé, amikor történelmi tanulmányait végezte a Jagellói Egyetemen. Pályáját újságíróként, gasztrokritikusként kezdte, mégpedig egy vicces történet eredményeként: 1993-ban, a lengyelországi kommunizmus lezárultával poénból megmutatta egyik barátjának egy általa készített rántotthús receptjét, mire azonnal állást ajánlott neki a Gazeta Wyborcza nevű napilap.
Aztán a valódi, széles körű (el)ismertséget 1996-tól futó kulináris utazásoknak szentelt televíziós műsora hozta meg a számára. A tévé mellett írásai is jelentős részét képezik karrierjének: több mint tíz kötetet jegyez, köztük szakácskönyveket és a lengyel riportiskola hagyományait folytató útirajzokat. Érdeklődése olykor egzotikus tájak felé vezérli, igazi vadászterülete azonban az ezredfordulós Közép-Európa. A Café Museum lapjain vele együtt fedezhetjük fel a múlt ízeit és hangulatait, a félmúlt nyögvenyelős falatait a jelenben, a Tapolcán elfogyasztott kakasherepörkölttől a bécsi művészvilág törzshelyén, a Café Museumban tett viziten, az erdélyi tavaszban rendezett cujkás, juhtúrós pikniken és a magyar mangalicatoron át a Ferenc Ferdinánd utolsó utazását idéző boszniai és adriai kalandozásig.
A kötet tehát sem nem recepteket tartalmazó hagyományos szakácskönyv, sem nem klasszikus útirajz, sokkal inkább nemzetekről, társadalmakról és kultúrákról szóló, átvitt értelmű utazás, amely elsősorban Közép-Európa titokzatos és végtelenül összetett világába nyit utat. És ahogyan egyik méltatója írja: „Mert valójában nincsenek is igazi lengyelek, igazi szlovákok vagy magyarok, az igazi osztrákokról már nem is beszélve – csak igazi közép-európaiak léteznek. Olyanok, mint Robert Maklowicz.”
Szilvási Krisztián