Billeg a csónak
Abszolút telt házzal üzemelt a Könyvtárak Éjszakáján a Dr. Kovács Pál Könyvtár Kisfaludy Károly Könyvtárának 2. emeleti rendezvényterme 2024. október 4-én, pénteken, este 6-kor. A Kortárs Irodalmi Estek vendége ezúttal Nádasdy Ádám volt, aki Billeg a csónak című új könyvét hozta el nekünk.
Nádasdy Ádám 1947-ben született Budapesten. Költő, nyelvész, műfordító, esszéista, az ELTE Angol Tanszékének egyetemi tanára. Gazdag életúttal rendelkezik, számos tanulmányt és verset publikált, Shakespeare több drámáját is lefordította. A többek között Déry Tibor-, Füst Milán- és Szépíró-díjas szerző új, tizedik verseskötete 2024-ben jelent meg Budapesten a Magvető kiadónál Billeg a csónak címmel, melyet most Győrbe is elhozott nekünk.
Teljesen megtelt a Dr. Kovács Pál Könyvtár Kisfaludy Károly Könyvtárának 2. emeleti rendezvényterme 2024. október 4-én, pénteken este. Nádasdy Ádám neve rengeteg érdeklődőt vonzott, aki a Könyvtárak Éjszakáján a Kortárs Irodalmi Estek vendége volt, Szalai Zsolt költő, kritikus, filozófia szakos bölcsész beszélgetett vele.
A szerző elsőként a könyvek iránti szeretetéről és a hozzájuk fűződő viszonyáról beszélt a hallgatóságnak. Megtudhattuk, hogy rengeteg könyve van otthon, amelyek egy részét örökölte, a másik részét pedig ő hozta magával. Mivel ingázik Budapest és London között, utazásaira mindig visz magával néhány könyvet, hogy a repülőn is tudjon olvasni. Igaz ugyan, hogy vett egy e-book-olvasót, azonban kifejtette: a könyvek iránti szeretetét nem tudja levetkőzni, sem megszokni a technika vívmányát.
Billeg a csónak
A Billeg a csónak a 10. verseskötete; utoljára 2019-ben jelentek meg versei Jól láthatóan lógok itt címmel. Ennek a kötetnek az összeállítása milyen élményekből táplálkozott? Hiszen utolsó verseskönyve megjelenése óta eltelt 5 év – tette fel a kérdést Szalai Zsolt. A pandémia alatt Nádasdy sokat olvasott és gondolkozott. A költő, ahogy fogalmazott, „visszatért” a 19 éves korában megírt verseihez, melyeket megmutatott Várady Szabolcs költőnek, hogy mit gondol róluk. A költeményeket napló helyett írja, egyik jön a másik után. Ha megtelik egy könyvre való, akkor kiadja. Éppen ezért ciklusokban is nehezen tud gondolkodni, és nem tud szerkeszteni – vallotta be töredelmesen.
Nádasdy Ádám versei az emberélet útjának felén túlról szólnak. Az utazás folyamatos: billegünk a csónakban, kanyarodunk a teherautóval, viháncolunk a kertben, vagy éppen hátsó lépcsőkön szökünk fel szobákba – olvasható a mű fülszövegében. Legújabb könyvében költőóriásokat idéz meg, többek között találkozhatunk Arany János, Petőfi Sándor, Petri György és Pilinszky János nevével. Mint megtudhattuk, számára a kötött versforma könnyebb, mert az szinte vezeti a kezét.
Szalai Zsolt kérdésére, miszerint a regényírással hogy áll, elárulta, hogy párszor próbálkozott vele, de ahogy mondta, ebben a műfajban nem tud elmélyülni, neki a regény túl hosszú. A fordítás számára viszont az anyagcserét jelenti – fejtette ki a költő, aki ezen a téren is sokat munkálkodik.
Az író az est során a humorát többször is megcsillogtatta, amit a közönség kacajjal jutalmazott. Több versét is előadta, ezzel is színesítve a nézők számára az előadást. Hallhattuk A felnőttkor nem vicces és a Szülői értekezlet című költeményeket, majd az est zárásaként előadta további 3 versét, melyek A kinyitható asztal, a Más cipője talpát és A tűzben bámulva címet kapták. Végezetül pedig az előadás után a közönség közelebbről is találkozhatott Nádasdy Ádámmal, aki örömmel dedikálta könyveit.
Kortárs Irodalmi Estek
A Kortárs Irodalmi Estek következő vendége Háy János író, drámaíró, festő lesz 2024. október 24-én, csütörtökön, 18 órakor ugyanit, a Kisfaludy Károly Könyvtár 2. emeleti rendezvénytermében, ahol Dékány Ernő lesz a beszélgetőtárs.
Hol a boldogság mostanában? Milyen távolság van Vámosmikola és Budapest között közúton és életfelfogásban? Mi lett a bogyósgyümölcskertész fiának álmaiból? Milyen is a magyar irodalom, és egyáltalán tanítható-e iskolában? Mi sokoldalú érdeklődésének és tehetségének a titka? Vajon törekszik-e arra, hogy valamilyen értelemben teljessé tegye az életművét? Milyen érzés 40 év költői munkájának lírai nyomait kötetbe rendezni? Színpadi műveinek adaptációját milyen mértékben követi nyomon? A Gézagyerek vagy a Herner Ferike faterja erősseb-e a színpadon? Hogyan jutott el a Dzsigerdilen mágikus világától a Mamikám betonkemény valóságához? És végül: van-e jobb zenész Jimi Hendrixnél? A kérdésekre a válaszokat magától Háy Jánostól tudhatjuk majd meg.
(További információk a rendezvényről, a regisztációról itt találhatók.)
LSzimonetta
Fotók: Márné Tóth Krisztina