Színes órakínálat a tanulás támogatására

Bemutatkoztak a győri könyvtár foglalkozásai

workshop-gyori-konyvtar

Workshop keretében mutatták be a győri könyvtárosok, milyen foglalkozásokkal, tevékenységekkel tudják támogatni az oktató-nevelő munkát, legyen szó a legkisebbekről vagy akár a tinédzserekről. A programra a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Központi Könyvtárának klubhelyiségében, 2024. október 1-jén került sor.

Az érdeklődő szakembereket, pedagógusokat, könyvtárosokat az intézmény vezetője, dr. Horváth Sándor Domonkos köszöntötte, aki az elmúlt évek felújításaira utalva hangsúlyozta, hogy a kívül-belül megszépült épületek méltó környezetet kínálnak az egyre magasabb szintű szakmai tanácskozásoknak, közművelődési rendezvényeknek. A modern, igényes kialakítású terek az első belépéstől kezdve azt szolgálják, hogy a látogató, legyen az bármely korosztály képviselője, jól érezze magát.

Az intézményben először tartanak ilyen jellegű workshopot, ahol bemutathatják, hogy milyen együttműködési lehetőségeket kínálnak az ifjúság, az ifjúsági könyvtárosok és a pedagógusok számára. A programok, foglalkozások tematikája és módszertana is az elmúlt évek tapasztalatai alapján alakultak ki, mutatva a könyvtár részéről a támogató szándékot és az iskolai igények maximális figyelembevételét. Erre a jövőben is törekednek, mert úgy érzik, amit a közösség hív életre, annak van igazán létjogosultsága, azzal járulhatnak hozzá leginkább a közösség életének gazdagításához.

workshop-gyori-konyvtar

Elsőként az intézmény rövid bemutatkozó filmjét nézhették meg a jelenlévők. A kisfilm lényegre törően reprezentálja az elmúlt években lezajló látványos megújulást, rávilágít, hogy a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér több telephelyen, rendkívül színes tevékenységével gazdagítja az ott élők vagy oda látogatók életét.

A program hátralévő idejében a résztvevők ízelítőt kaphattak a közel harmincféle könyvtári óra kínálatából és a többi, gyerekeknek szervezett rendezvényről, a vetélkedőkről, író-olvasó találkozókról, online és füzetes feladványokról, barkácsolós-kézműves alkalmakról, diavetítésekről, papírszínházas mesélésekről, rajzversenyről, a városi gyereknapi játékokról.

A gyermekkönyvtárosok – Dákainé Szenczi Ilona, Dózsa Anita, Pusztainé Perczel Petronella – évszakokra és három korcsoportra bontva prezentálták rendezvényeik színes, gazdag választékát. A klasszikus témáktól (pl. Utazás a mesék világában) a legmodernebbekig (Óvd a bolygót!) igyekeznek segítséget nyújtani abban, hogy a gyermekek számára természetessé váljon az önálló ismeretszerzés, hogy készségszinten használják a könyveket, elsajátítsák az információkeresés technikáit. A győri Gyermekkönyvtár találó szlogenje: Hódolunk az olvasásnak! A hódokkal, a vízi világ építőmestereivel a logóban, könyvjelzőn és számos helyen találkozhatunk. A foglalkozások eszközei is igen változatosak: népszerű a papírszínház, újdonság az újra divatos diafilm, a kézművességgel összekapcsolt óra, de kedveltek a csapatjátékok, nyomozós, interaktív alkalmak is. A könyvtárosok azon túl, hogy nyitottak az újdonságokra, szívesen tanulnak mások jó példáiból. Több ízben hivatkoztak Az én könyvtáram elnevezésű országos projektre, amelynek mintaprogramjai a legújabb típusú kompetencia- és készségfejlesztő tanulást támogató kreatív megoldások tárházai.

workshop-gyori-konyvtar

Erre jó példa az a Nyomkereső könyvtárhasználati játék, amelyet Galambos Krisztina, a Kisfaludy Károly Könyvtár Olvasószolgálatának vezetője ismertetett. Enola Holmes vagy Agatha Christie világát megidézve a diákok kis csapatokban sajátítják el a különböző keresési technikákat, amelyek a későbbiekben is segítik tájékozódásukat a könyvtárban. A kütyük világában a QR-kódos feladatok is helyet kaptak, kedveltek a középiskolások körében. Borbély Tamás, a Helyismereti Osztály vezetője olyan foglalkozásokat ajánlott, amelyek a lakóhelyhez, városunkhoz való kötődést erősítik, segítik múltunk jobb megismerését, rámutatnak a helyi értékekre, és rengeteg érdekességet kínálnak a környezetünkből, annak történelméből.

Az elmúlt évben két klubfoglalkozás is indult, amelyek a kamaszokat célozzák meg. A Kor-Társ Könyvklub, amelyet vezetője, Berecz-Linnert Éva mutatott be, a kortárs irodalmat hozza közelebb nem iskolás módon, játékosan. A Porondhódítók munkájáról, terveiről Gracza Virág beszélt a jelenlévőknek. Az improvizatív játékok az eredményesebb fellépést, a jobb kiállást segítenek elsajátítani. Mindkét klub a közösségépítést és a szabadidő hasznos eltöltését is szolgálja.

A workshop résztvevői a szünetben a segéd- és szemléltetőeszközök színes kínálatát is megismerhették, amelynek egyik újdonsága a könyvtárban is elérhető „silent book”-ok (szöveg nélküli képeskönyvek). A program vezetett könyvtári sétával zárult.

A részletes, lapozható és letölthető program- és órakínálat, amelyek közül több a fiókkönyvtárakban is elérhető, megtalálható a győri könyvtár honlapján.

SzaSzi
Fotók: Bruszt Marianna

2024.10.07