Minden, amit tudni kell az arab észjárásról

Tárik Meszár könyvbemutatója a győri MCC-ben

tarik-meszar-gyori-mcc

Az arab gondolkodás megismerése nemcsak kulturális többletet jelent, hanem világunk átfogóbb megértésének is egy lényeges állomása. A nyugati ember számára a rendkívül komplex arab kultúra sokszor félreértések tárgyát képezi, leküzdésükben a különböző tanulási folyamatok és kulturális párbeszédek segítséget nyújthatnak.

E kompetenciák erősítéséhez és a kulturális ismeretek szélesítéséhez segíti hozzá az olvasót az idei év során e tárgykörben megjelent Az arab észjárás című könyv, melynek szerzője Tárik Meszár, az MCC Migrációkutató Intézet vezető kutatója. A könyv születéséről, az arab társadalom struktúrájáról és kultúrtörténetéről, valamint az európai arab közösségek integrációs folyamatairól volt beszélgetés nemrégiben Tárik Meszárral, a könyv szerzőjével az MCC győri képzési központjában.

tarik-meszar-gyori-mcc

A könyvbemutató során a beszélgetőpartner szerepét Kovács Blanka, a Migrációkutató Intézet elemzője töltötte be, akinek kérdésére a szerző kifejtette, hogy a könyv megírásával a célja az volt, hogy az arab világ sokszínű kultúráját és gondolkodását bemutassa, ezzel is hozzájárulva a muzulmán közösségeket jellemző folyamatok jobb megértéséhez és megismeréséhez. Tárik Meszár szerint a törzsi társadalmi berendezkedés, mely meghatározza az arab társadalmak tagozódását, egy ősi szokásforma. Ezt az Európába érkező muzulmán közösségek általában magukkal hozzák. E tendenciát sajnos az európai hatóságok nehezen tudják követni és ezáltal kezelni, emiatt sok esetben nehézzé válik a megfelelő integrációjuk a többségi társadalomba.

A szerző rámutatott, hogy folyamatos a mérsékelt és radikális irányzatok szembenállása, és a radikális irányvonal sajnos könnyen terjed a fiatalok körében. E radikális irányzatokat az arab országok többségében szigorúan tiltják, azonban Európában e radikális eszmék már sokkal könnyebben áramolhatnak. Az európai emberek számára talán kevésbé közismert, de az arab társadalmak történelmében az iszlám megjelenését több száz év „pogány” időszak előzte meg, mely korból visszamaradtak különböző hiedelmek, jó- és gonosz szellemek, melyeket bár az iszlám és a Korán tiltja, mégis a mai napig meghatározza a muszlim emberek mindennapjait. Az arab térség a világ egyik legheterogénebb és legsokszínűbb térsége, melynek megismerése egy izgalmas utazásra invitálja az érdeklődőket – zárta a beszélgetést Tárik Meszár, a könyv szerzője.

tarik-meszar-gyori-mcc

Az MCC győri központja hétről hétre kínál izgalmas szakmai programokat az érdeklődők számára. A következő előadás 2024. szeptember 27-én, 18 órakor lesz Hazánk helye az Európai Unióban – helyzetértékelés a választások tükrében címmel, mely során dr. Hajdú Andrással, az MCC Politikatudományi Műhelyének kutatótanárával beszélgetnek majd.

2024.09.19