Rubik 50 Győrben
Stílszerűen a Győri Kekszgyár egykori raktára, ma a Széchenyi egyetem Science Parkja, a győriek által „Kockának” nevezett épület adott otthont az első városi Rubik-kocka bajnokságnak 2024. szeptember 12-én délelőtt, amelyre az alkotó, ifjabb Rubik Ernő is ellátogatott.
2024 kettős ünnep: a Rubik-kocka világhódító útjának az 50. évfordulója és a feltaláló Rubik Ernő 80. születésnapja. Ez adta az apropóját a győri kockabajnokságnak, és a döntő ünnepélyes keretek közötti megrendezésének.
Érkezésünkkor javában zajlott az elképesztő versengés. Két korcsoportban (6–13. és 14–19. évesek) mutathatták meg a „kockások”, hogy mire képesek. Épp egy tizennégy körüli fiú forgatását figyeltem, amikor lerakta az asztalra, az időmérő 12 egész valamennyit mutatott. Ez másodperc! Elképesztő! Utánanéztem, a világrekordot egy kínai fiú tartja 3,47 másodperccel, tehát a győri srácnak van még hová fejlődnie, de már így is rendkívüli, amit tud. Főleg, ha azt nézem – olvasom –, hogy több mint 43 kvintillió különböző kombinációja van egy Rubik-kockának.
A játék népszerűsége mit sem kopott az öt évtized alatt, kis túlzással bármerre járunk a világban, a Rubik név mindenhol ismerősen cseng. A győri önkormányzat és a Széchenyi István Egyetem által hirdetett városi kockabajnokság fényét az is emelte, hogy a születésnapos (július 13-án 80!) konstruktőr is ellátogatott a helyszínre. Korát meghazudtoló, fiatalos mozdulatokkal sétált be, állta a fotósok kereszttüzét, majd helyet foglalt a pulpituson, ahol elsőként a város és az egyetem vezetői köszöntötték.
Dr. Dézsi Csaba András polgármester köszöntőjében kiemelte, hogy ilyen jellegű verseny nem volt még Győrben. Személyes tapasztalata az, hogy a „bűvös kocka” képes elvonni a fiatalokat az internet világától is, tehát a városvezetés részéről is fontos egy ilyen igény felismerése. Prof. Dr. Friedler Ferenc, az egyetem rektora hangsúlyozta, hogy ez a látogatás óriási megtiszteltetés a számukra, és valószínűleg a világon bárhol az lenne. Egyrészt oktatóként tartja jelentősnek a Rubik-kockát, hiszen oktatási szemléltetőeszközként született, azzal a céllal, hogy a gondolkodást segítse. Pedagógusként is a fő cél, hogy ne csak a lexikális tudást adják át az oktatók, hanem a gondolkodás képességét is. Kutatóként mindig valamilyen új eredmény kifejlesztése a cél, tehát ebből a szempontból is különleges értékkel bír a Rubik-kocka. Megköszönte Rubik Ernőnek a támogatást, majd átadta a szót a moderátornak, aki sok érdekes kérdéssel igyekezett még inkább megismertetni a hallgatóságot az alkotóval.
Hogyan lett az ötletből világsiker? Mi a titka töretlen népszerűségének? Mi mindenre büszke a kockán kívül? Hogy telik egy „feltaláló” egy napja? Milyen hatása van a kockának a különböző generációkra? Ilyen és hasonló kérdések kerültek terítékre. Emellett elhintették az ötletet, miszerint a második magyar űrhajós is eljuttathatna egy Rubik-kockát az űrbe (mert működik a súlytalanság állapotában is), sőt a professzor a fiatalok számára is megfogalmazta üzenetét.
Rubik Ernő nagyon szerényen nagyobbra tartja találmányánál annak hatását az emberekre. Egy olyan eszközt sikerült megalkotnia, amely helytől, nemzettől, vallástól függetlenül ugyanolyan élményeket képes szerezni mindenkinek. Kutatások igazolták, hogy még a demencia lassításában is segít. Fő tanítása: ha eredményt akarunk, akkor meg kell küzdenünk érte, amivel előbb vagy utóbb mindenki szembesül. Létezik olyan probléma, amelynek megoldása lehetetlennek látszik, de jobbára csak arról van szó, hogy nagyon sok évtizednyi munka árán sikerül eredményt elérni. Az emberiség kultúrájában éppen az a nagyszerű, hogy mindig is megoszthattuk és támaszkodhattunk az elődeink eredményeire.
A sikert relatív fogalomnak tartja, a „kocka árnyékában” a többi logikai játék kevésbé tűnik annak, pedig sok mást is kitalált. Számára természetes és jó kihívás volt megalkotni mindegyiket, a kíváncsiság és a megértés vágya hajtotta, nem azért hozott létre egy eszközt, hogy híres legyen vagy büszke. Magát egyébként nem titulálja feltalálónak, bár már édesapja is több szabadalmat bejegyeztetett. Az ötlet szintjén egyáltalán nem szerepelt a tervek között, hogy ebből sporteszköz szülessen, de mivel az emberi természetben jelen van a versenyszellem, ez a lehetőség is benne rejlett.
Kedvence a sok mutáció között a 3x3-as kocka, de tud a 33x33-asról is, ami a legnagyobb darabszámú a világon. Nemes egyszerűséggel jelenti ki: „Ha megszületik valami, a világ elkezdi ragozni. A piac így működik." És hozzáteszi, hogy „ezen nem is lehet csodálkozni, hiszen a geometria a formák rendkívüli tárházát kínálja". Arról, hogy mi a véleménye az eredményekről, hogy felmérések szerint minden hetedik ember használja és az űrbe is eljutott, csak annyit felel, hogy „ki kellett próbálni, hogy működik-e a súlytalanság állapotában". Arra a kérdésre, hogy Mi a tapasztalata, milyen hatással van a kocka a régebbi és a legfiatalabb generációkra? Van-e különbség?, átgondoltan azt feleli: „mindegyik generáció egy kicsit más világba, más lehetőségek közé születik, de mindegyik meg akarja találni a helyét, felfedezni a világot, tehát a megismerés vágyával érkeznek."
Joggal merül fel, és az öt évtized alatt már sokan próbálták megfejteni, hogy van-e titka a Rubik-kockának? Rubik Ernő szerint „a kocka része annak a titoknak, amit az univerzumunk jelent, aminek mi értelmes lények is az elemei vagyunk, amit igyekszünk megismerni, felfedezni". A Kossuth-díjas építész, játéktervező, egyetemi tanár, a világon talán legismertebb magyar üzent az ifjúságnak is: „Az emberi kíváncsiság alapvető és legértékesebb tulajdonságunk, aminek engednünk kell. Ha tényleg kíváncsi vagy valamire, próbáld megtudni, hogy mi a válasz! Ha engedsz a kíváncsiságodnak, sok mindenre rájössz, és ez a legizgalmasabb a világon, ami végső soron önmagunk felfedezéséhez vezet."
Rubik Ernő azt is elárulta, hogy az iskolában sokszor elrontotta a matematika dolgozatokat, mert nem tanulta meg a képleteket, ott próbált rájönni arra, de erre sajnos szűkös volt az idő. Ezzel persze nem arra biztat, hogy ne tanuljunk, hanem éppen arra, hogy amit megtanulunk, abban mindig keressük az értelmet és az összefüggéseket.
Az emlékezetes találkozó Rubik Ernővel dedikálással ért véget, ezt a bajnokság eredményhirdetése követte.
SzaSzi
Fotók: Vas Balázs