''A játék az, amikor meglógunk az időből''
A Playday a játék nemzeti napja, amelyet minden év augusztusának első szerdáján ünnepelnek az Egyesült Királyságban. A nagyszabású kezdeményezés egy jó emlékeztető, amely 1986-ban indult el, amikor egy szóbeszéd szerint a londoni iskolai játszóközpontok és kalandjátszóterek megszüntetését tervezték.
„A gyermek szemében a játék nem játék, hanem felnőttesen komoly foglalkozás.” (Michel de Montaigne)
A Playday a legnagyobb játékról szóló rendezvény az Egyesült Királyságban, és talán Európában is, amely alkalmat ad a gyermekek játékhoz való jogának megünneplésére. Emellett pedig rávilágít a játék fontosságára a legifjabb generáció életében. A Playday-t a Play England koordinálja a Play Wales, a Play Scotland és a PlayBoard Northern Ireland nevű társszervezetekkel karöltve.
Amikor 1986-ban azt kezdték el rebesgetni, hogy a londoni iskolai játszóközpontok és kalandjátszóterek megszüntetését tervezik, válaszul az itt dolgozók egy csoportja találkozót hívott össze a helyzet megoldására. Mick Conway, Paul Bonel és Kim Holdaway ötlete nyomán pedig azután megszületett a Játéknap.
1987-ben még csak néhány programból állt a rendezvény, 1989-ben már komoly méretűvé növekedett, de még csak Londonban összpontosult. 1991-ben pedig országos szintűvé vált, és ma már az Egyesült Királyság, ha nem Európa legnagyobb gyermekjáték-ünnepe. Tavaly az Egyesült Királyság közösségei már több száz programmal ünnepelték a Playday-t.
Több mint harminc évvel az indulás után a Playday lehetőséget nyújt a résztvevők számára, hogy felhívják a figyelmet a játék fontosságára a gyermekek életében, és megmutassák a döntéshozóknak, hogy a helyi játékszolgáltatások megszüntetése pusztító hatással lenne a gyermekekre, a családokra és a közösségekre.
„Az emberi kultúra a játékban, játékként kezdődik és bontakozik ki.” (Johan Huizinga)
2024-ben a gyermekjáték gazdag és élénk kultúráját emelték ki a szervezők, amely létfontosságú a gyermekek egészsége, boldogsága és kreativitása szempontjából. Minden gyermek játszik – a játékosság generációkon és kultúrákon átívelő viselkedés, amelynek hatalmas jelentősége van.
Hiszen játékon keresztül:
• a gyerekekben kialakul a kultúra iránti érzékük, és megtanulják értékelni azt,
• bátran felfedezik a különböző kultúrákat, elősegítve a sokféleség megbecsülését,
• a gyerekek együtt dolgoznak és kapcsolatokat építenek,
• játékokat, dalokat és meséket alkotnak és adnak tovább.
„Az ember csak ott egészen ember, ahol játszik.” (Friedrich Schiller)
A Playday hangsúlyozni szeretné, hogy a játékhoz minden gyermeknek joga van. Mike Greenaway, a Play Wales igazgatója szerint: „Nem csak a játéknapon, hanem az év minden napján több lehetőséget kell adni a gyerekeknek a játékra. Bár érthető, hogy a szülők gyakran éreznek nyomást, hogy minél többet fizessenek egy nyaralásért, és hogy minden lehetőséget biztosítsanak a gyermekeiknek a szórakozásra. Ám nem szabad elfelejtenünk, hogy nem drága játékokra van szükség. Valójában az otthoni felfedezés szabadsága és a mindennapi kalandok megélése a barátokkal és a családdal okozza a legnagyobb boldogságot a gyerekeknek.”
Rengeteg projekt kíséri a Játéknapot, csak egy inspiráló példa: A Play Scotland a Play Scotland és az Education Scotland együttműködésében fejlesztette ki a Play Pedagogy Award díjat, amely elismeri és támogatja az iskolák azon erőfeszítéseit, hogy a játékot beépítsék gyakorlatukba és szellemiségükbe.
A díj célja, hogy megünnepelje és népszerűsítse a játékpedagógia iskolai megközelítését. Cél, hogy támogassák a pedagógusokat a kreativitás ápolásában és egy olyan iskolai kultúra előmozdításában, ahol a játék minden gyermek tanulási útjának fókuszában áll. „A Play Scotlandnál hiszünk a játék átalakító erejében, amely a gyermekek fejlődését szolgálja a tanulási környezetben és a közösségben.”
A Playday oldalain hasznos anyagokat is találhatunk, amelyekkel akár pedagógusként, akár szülőként gyarapíthatjuk játékkultúránkat. Itt például kültéri játékötletek közül válogathatunk.
A témához kapcsolódóan a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér izgalmas köteteket kínál, amelyeket a kedves olvasók figyelmébe ajánlunk:
• Ray Gibson: Szünidei játéktár
• Gönczöl Andrea, Dienes Erika: Játéktár
• Játsszunk okosan! ‒ Tematikus játéktár a gyermekek egyéni képességeinek fejlesztéséhez
Itt pedig Mikulásra és az adventi időszakra adtunk korábban játékötleteket.
Szabados Éva
Forrás: playday.org.uk, play.wales, citatum.hu
A képek a Wikimedia Commons szabadfelhasználású gyűjteményéből származnak, a szerzői jogtulajdonosok a képek készítői. A felhasznált képek forráshelyei a szerzői jogi feltételekkel és a szerzők megnevezésével a következő linkeken találhatók: 1. kép; 2. kép.