2x35
2024. augusztus 2-án délután, óriási érdeklődés mellett nyílt meg a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Kisfaludy Károly Könyvtárának második emeleti rendezvénytermében Kutasi Károly tanár, címzetes igazgató 2x35 című kiállítása, amely augusztus 30-ig látogatható.
A kiállításmegnyitón közreműködött Kertes Anna zongorista, a Győri Nemzeti Színház örökös tagja (Földes Gábor-díjas) és Priskinné Tuller Marianna tanár, versmondó, az ART9000 és a KÉVE Művészeti Társaság tagja. Utóbbi a kiállító művész verseiből olvasott fel / adott elő néhányat: Hetven felé, Számadás, Testamentum, Utolsó vers.
Kutasi Károly meghatottan köszöntötte a rendezvénytermet teljesen megtöltő közönséget. Elmondta, hogy a kiállítás címe, a 2x35 úgy áll össze, hogy életkorát tekintve 70 éves múlt, illetve 35 évet dolgozott a közoktatásban, „35-öt pedig nem”. A most kiállított festmények közül 9 készült még a „tanítási” idejében, a többi utána született meg. A címben szereplő „2x” pedig azt jelenti, hogy megpróbálta párba állítani a képeket (eredetileg hetvenet állított volna ki, ha a helyiség méretei engedték volna) – a párok úgy találták meg egymást, hogy vagy azonos időben, azonos technikával, azonos témában készültek, vagy pedig ő próbálta „szellemi módon” egyberendezni őket. Kutasi Károly beszélt arról is, hogyan születik meg nála egy-egy kép: a döntő többségük vizuális inger révén kerül a vászonra, amely aztán további művészi formálások mentén veszíti el a realitás- vagy valóságérzetét, megteremtve az elvonatkoztatás lehetőségét.
De szerepel a kiállítás anyag között 3 olyan kép is, amelyek valóságos „történetet mesélnek el” (pl. a vörösiszap-katasztrófa vagy a 2013-as győri árvíz). Illetve van még egyetlen festmény itt, egy triptichon, amely teljesen máshogyan készült, mint a többi: az aposztázia (hitehagyás) fogalmára – amely átvitt értelemben már azt is jelenti, hogy valaki átlép egy másik hitbe vagy éppen megtagadja – alkotott egy művet, de sokkal általánosabb kérdésbe helyezve: mi történik akkor, ha maga az ember tűnik el, mi történik a hitével? Az ő triptichonja a földi lét és az a feletti, valamint az alatti összeköttettést jeleníti meg.
Kutasi Károly 1954-ben született Győrben. A Révai Gimnáziumban matematika‒fizika szakon végzett, majd a Pécsi Tanárképző Főiskolán szerzett diplomát földrajz‒rajz szakon (1972), valamint az ELTE BTK-n kapott kulturális menedzser képesítést (1979). Rajzolt Cziráky Lajos szakkörében, és magánúton Borsa Antalnál, valamint Holly Tibornál vett órákat. Tanított a Tulipános Általános Iskolában, 15 évig volt az intézmény igazgatója, majd a Móra-iskolában fejezte be tanári tevékenységét. 15 egyéni kiállítása volt eddig (Győr, Mosonmagyaróvár, Esztergom), hat könyve jelent meg, illusztrátorként is tevékenykedett. Többek között Révai Miklós-, Ráth Mátyás- és Fruhmann Antal-díjak tulajdonosa.
A kiállítás 2024. augusztus 30-ig tekinthető meg, hétköznapokon 13-16 óráig (az ettől eltérő időpontban előzetes bejelentkezés alapján látogatható.)
Szilvási Krisztián