Michael J. Fox tiszteletbeli Oscart, Geoffrey Rush Kristályglóbuszt, Matt Dillon életműdíjat kap

Négy friss filmes díj a nagyvilágból

michael-j-fox-geoffrey-rush-matt-dillon

Az amerikai filmakadémia özleménye szerint Euzhan Palcy, Diane Warren, Peter Weir és Michael J. Fox kapja meg a tiszteletbeli Oscar-díjat, amit 13. alkalommal, november 19-én adnak át Los Angelesben. A testület kormányzói a filmművészet kiemelkedő alkotóit tüntetik ki évente az elismeréssel.

David Rubin, a filmakadémia elnöke közleményében kiemelte, hogy Michael J. Fox, akinek idén a Jean Hersholt Humanitárius Díjat ítélték oda, „fáradhatatlanul támogatja a Parkinson-kór kutatását, és határtalan optimizmusa példázza, hogy egyetlen ember milyen hatással van milliók jövőjének megváltoztatására”. Euzhan Palcy-t az elnök a filmtörténet úttörő filmeseként méltatta. Diane Warrennel kapcsolatban pedig kiemelte, hogy „zenéje és dalszövegei számtalan mozgókép érzelmi hatását fokozták, és zenei művészek generációit inspirálták”.

A filmrendező Peter Weirről olyan művészként emlékezett meg, „akinek munkája emlékeztet minket arra, hogy a film milyen erővel képes az emberi tapasztalatok teljes skáláját felvonultatni”. Az ausztrál Weir olyan emlékezetes filmeket rendezett az elmúlt 40 évben, mint a Piknik a Függő Sziklánál (1975), az Utánam a vízözön (1977), A veszélyes élet éve (1982) vagy A kis szemtanú (1985), amelyért első rendezői Oscar-jelölését kapta. A filmakadémia további öt díjra is jelölte: a Holt Költők Társasága, a Zöld kártya, a Truman Show és a Kapitány és katona: A világ túlsó oldalán című filmjeiért, utóbbiért két kategóriában is.

Diane Warren a filmtörténet egyik legtermékenyebb dalszerzője, több mint 100 filmhez írt eredeti dalokat. A filmdal kategóriában 13 Oscar-jelölést szerzett, köztük a Nothing’s Gonna Stop Us Now és legutóbb a Somehow You Do című számaival. A Martinique-ről származó Euzhan Palcy forgatókönyvíróként, rendezőként és producerként is elismerést szerzett pályafutása alatt. A négerek utcája című, 1983-ban bemutatott debütáló játékfilmje elnyerte a Velencei Filmfesztivál Ezüst Oroszlánját, ezzel ő lett az első fekete rendező, aki megkapta ezt a rangos díjat. Rendezte Marlon Brandót a Forrongó évszak című drámában, utolsó filmrendezői munkája pedig a Siméon (1992) című zenés mesefilm volt.

Michael J. Fox a négy Oscar-díjjal jutalmazott Vissza a jövőbe (1985) mellett olyan klasszikusokban szerepelt, mint A háború áldozatai (1989), a Doc Hollywood (1991), a Szerelem a Fehér Házban (1995) vagy a Törjön ki a frász! (1996). Tévés pályafutása során öt Emmy-díjat gyűjtött be, köztük a Kerge város és a Ments meg! című sorozatokért. 2000-ben hozta létre a Michael J. Fox Alapítványt a Parkinson-kór kutatására. Négy könyve is megjelent, és az Oscar-díjas filmrendező, Davis Guggenheim hamarosan dokumentumfilmet készít róla.

Tavaly a Jean Hersholt-díjat Danny Glover kapta, a többi tiszteletbeli Oscart pedig Samuel L. Jackson, Elaine May és Liv Ullmann. A 95. Oscar-díjátadó gálát 2023. március 12-én rendezik meg.

Geoffrey Rush ausztrál színész Kristályglóbuszt kap a világ filmművészetét gazdagító rendkívüli munkásságáért az idei nemzetközi filmfesztiválon Karlovy Varyban – közölte Jirí Bartoska, a fesztivál elnöke a prágai sajtótájékoztatón. Az Oscar-díjas ausztrál filmcsillag a rangos elismerést a filmszemle zárógáláján személyesen veszi át. Benicio del Toro amerikai színész és producer ugyanazon a gálán a fesztivál elnökének díját (President’s Award) veheti át.

A 70 éves Geoffrey Rush 1996-ban a Ragyogj! című filmben nyújtott alakításáért kapta meg a legjobb férfi főszereplőnek járó Oscar-díjat, valamint a Golden Globe-ot is, melyet másodszor a Peter Sellers élete és halála (2004) című filmért ítéltek neki. Kétszer jutalmazták BAFTA-díjjal, először a Szerelmes Shakespeare (1998), majd a 2010-es A király beszéde című filmekben nyújtott alakításért. Benicio Del Toro a múlt század kilencvenes éveitől kezdve a legnépszerűbb hollywoodi színészek közé tartozik. Két alkalommal Oscar-díjra is jelölték.

Az 56. Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztivált az idén július 1. és 9. között rendezik. A filmszemlén tisztelegni fognak a közelmúltban elhunyt Eva Zaoralová emléke előtt, aki sok éven át dolgozott a rendezvény művészeti igazgatójaként.

Életműdíjat kap Matt Dillon amerikai színész, rendező, forgatókönyvíró az augusztusi Locarnói Filmfesztiválon – írta a Variety.com. Az 58 éves sztár augusztus 4-én veszi át az elismerést a független filmeknek szentelt svájci mustrán, a Piazza Grande nyolcezer ülőhelyes szabadtéri vetítőhelyén, másnap beszélgetést szerveznek vele.

Néhányat levetítenek a filmjeiből is: látható lesz Gus Van Sant 1989-es műve, A gyógyszertári cowboy, benne Dillon emlékezetes alakítása drogosként, valamint a 2003-as Szellemek városa, melyet ő rendezett, részt vett forgatókönyvének írásában, és James Caan, Gérard Depardieu, Stellan Skarsgard társaságában szerepelt is a filmben.

Dillon „sokféle filmes területen” volt képes eligazodni, kezdve Jonathan Kaplan tizenévesekről szóló, A lázadás mámora című művével, melyben 14 évesen először volt látható a vásznon, folytatva Francis Ford Coppola 1983-as A kívülállók és a Rablóhal című filmjeivel, valamint olyan kultikusnak számító művekkel, mint az 1998-as Keresd a nőt!, egészen olyan európai filmek főszerepéig, mint Lars von Trier A ház, amit Jack épített című alkotása, vagy Jórgosz Lánthimosz 2019-es rövidfilmje, a Nimic – méltatta a színészt a fesztivál közleménye.

A második nagyjátékfilmet, amelyet Dillon rendezett, a Francisco „el Gran” Fellove kubai énekesről szóló El Gran Fellovét a San Sebastián-i filmfesztiválon mutatták be. A 75. Locarnói Filmfesztivál augusztus 4-től 14-ig tart.

Forrás: MTI

A képek a Wikimedia Commons szabadfelhasználású gyűjteményéből származnak, a szerzői jogtulajdonosok a képek készítői. A felhasznált képek forráshelyei a szerzői jogi feltételekkel és a szerzők megnevezésével a következő linkeken találhatók: 1. kép; 2. kép; 3. kép.

2022.06.28