Október 23. – Tévémaci születésnapja

Ezen a napon történt – Szabados Éva írása

1964. október 23-án van a Tévémaci hivatalos születésnapja, amely nem az első tévés szerepelése, hanem Bálint Ágnes születésnapja. A Tévémaci először 1963. április 15-én jelent meg az MTV-n és az Esti mese szignálfilmje volt. A legelső macit még 1960-ban Kende Márta grafikus és Bálint Ágnes író, a tévé gyermekműsorainak első szerkesztője kísérletezte ki a tévészékház pincéjében, ám ezt sosem láthatták a nézők, mivel csak próbaszériának készült.

Az 1960-as és 70-es évek Tévémaci bábfiguráját Lengyel Zsolt terve alapján Köber Tibor alkotta meg. Az 1980-as években Koch Auréltól új formát kapott. A játékát Valérkát is lecserélte egy Csutkababára.
A maci „szülőanyjának” mégis Bálint Ágnest tekintik, hiszen ő volt az, aki a forgatókönyvet kitalálta, melyet csak ki kellett bővíteni az életképekkel. Másodsorban ő volt az is, aki a macifigurát választotta a szignál főszereplőjéül, mert úgy gondolta, hogy a legtöbb gyerek mackóval alszik el. Ezenkívül minden családban található legalább egy maci, és így a gyerekek közel érzik majd magukhoz a figurát. És nemcsak a gyerekek. Egy nem hivatalos felmérés szerint a felnőttek 40%-ának még ma is megvan a gyerekkori játékmackója.
Bálint Ágnes jóvoltából könyvformában is találkozhattunk kis kedvencünkkel, 1970-ben Jó éjszakát maci!, majd 1983-ban Én vagyok a TV Maci címmel jelentek meg a gyermekszerző művei.

A közönség az évek során igen sok megjegyzést fűzött az estéről estére ismétlődő kis keretjátékhoz. Mikor egy néző azt kifogásolta, hogy a Tévémaci „évek óta semmit sem fejlődött”, Bálint Ágnes oszlatta el a Maci születése körüli homályt:

„Az a baj, hogy mozog. Igen, ott kezdődött az egész félreértés, hogy mi más célra szántuk a Tévémackót, mint amire a nézők milliói használni kezdték. Szükségünk volt valamire, ami egységes keretbe foglalja a meseolvasásra kiképzett bemondóink tarka csokrát... Keretünk el is készült: mozog, muzsikál, még köpköd is.
- Micsoda kényelem az ilyen keret – mondogattuk. A nézők viszont, akik nem tudták, hogy a maciban csak egy keretet kell tisztelniük, mesealaknak kijáró érdeklődéssel figyelték őt.


- Csak egy szál bugyogója van – állapították meg. És elindult a kérdésözön:
- A macinak nincs anyukája?
- Kistestvére sincs?
- Hát nagymamája?
- Nincs egy szerető kéz, amely estente betakargatná?
- Óvodába sem jár?
- Miért köp fiúhangon, mikor lányoknak való pöttyös hálóingje van?

Eleinte bosszankodtunk: Miért a kereten rágódik a kedves Néző, és miért nem azon, amit keretez? De telt-múlt az idő, és úgy másfél, két év után a kezdeti bosszankodást megértés váltotta fel. Ma már tudjuk, hogy amit mi puszta keretnek tekintünk, és ridegen ‘szignálnak’ nevezünk, az a néző szemében rejtelmes mesealak...”

Be kell ismerni, a már több, mint ötvenéves bábfigura hozzánk nőtt. Évtizedeken át megkönnyítette a szülők dolgát:
- Látod, hogy a maci lefeküdt? Feküdj le Te is gyorsan!
Ráadásul a Tévémacit soha nem kellett fogmosásra biztatni.

„Egy egész fogorvosgárda vizsgálta annak idején, hogy a maci úgy mosson fogat, ahogy a gyerekeknek jó…” – mesélte Foky Ottó.

A Tévémaci már az 1960-as években a gyerekek kedvence lett. Az első bábfilmek bent a házban játszódtak, ezeket Kende Márta és munkatársai készítették. A későbbi, színesben megjelent Maci már a kertben is játszott, de akkor már kisebb volt a nézettsége. Időről időre meg kellett hát újulnia.
Amikor Koch Aurél változatának is lejárt az ideje, Rudi Zoltán kijelentette: meg kell reformálni a gyerekek kedvencét. Az MTV elnöke utasítást adott, a bábfigura „újragondolására”.
A megújított Tévémacit végül Foky Ottó készítette a Pannónia Filmstúdióban 1982-ben, kockázós bábfilmtechnikával.

A Tévémaci Magyarországon olyan emblematikus figurává vált, akit mindenki ismert, és akinek a sorsát mindenki a szívén viselte.

„Határozottan ragaszkodnék a Tévémacihoz! Együtt repültünk a súlytalanságban. A szívemhez nőtt ez a figura, és szerintem sokan így vagyunk ezzel az országban” – mondta róla Farkas Bertalan.

„Ha az évi háromszáz estéből csak egy-két alkalommal lemaradt a képernyőről, levelek tömege temette be szerkesztőségünk asztalait. Ezekből egyértelműen kiderült, hogy e csonka estéken a gyerekek nyűgösködtek, nem akartak ágyba bújni, a szülők pedig együtt bömböltek csemetéjükkel. Tömören szólva: »kizökkent az idő«.” (Simon Emil: Macibánat)

Ez történt akkor is, amikor 2012. április 15-én menesztették a Tévémacit, és helyette új változat készült. Az újratervezett Tévémaci már nem egyedül ült le esténként a képernyő elé, hanem testvérével, és a kor szelleméhez igazodva számítógépezett is. Ez az új változat azonban nem aratott sikert, túl zaklatottnak és lélektelennek találták a nézők. Elveszítette a báját, és már nem nyújtott nyugalmat az esti órákra.

A Facebookon meg is találták a Tévémaci rajongói a közös platformjukat, és kampányba kezdtek. Először csak a közösségi portálon követelték a régi Macit és társát, Paprika Jancsit, majd petíciót nyújtottak be az MTVA-nak, melyet több, mint ezren írtak alá.
Végül az MTVA csendben beadta a derekát, és augusztus közepén visszacsempészték a régi macit a képernyőre. Erről annak idején, augusztus 16-án a Nem adjuk a Tévémacinkat FB-oldal be is számolt:

„Kedves Rajongók!

Úgy tűnik, megtörtént, ami hazánkban nagyon ritkán szokott bekövetkezni. Egy állami szervezet belátta tévedését, és meghajolt a közakarat előtt. Hétfő óta az MTV újra az igazi Tévémacit küldi adásba. Köszönjük a döntéshozóknak! De köszönjük minden Rajongónak is, hogy szívetekben egy kis külön kuckót tartotok fenn Tévémacinak.”

Összeállította: Szabados Éva

Források: Wikipédia, macibolt.hu, szeretlekmagyarorszag.hu, mediakutato.hu

2015.10.23