Farkasházi Réka és a Tintanyúl a Győri Könyvszalonon

Szabados Éva interjúja

farkashazi-reka-es-a-tintanyul-2024

Az idén 18 éves gyerekzenekarral is találkozhatunk a 23. Győri Könyvszalonon, amelynek frontembere Farkasházi Réka színész, drámapedagógus. Őt kérdeztük kezdetekről, csapatszellemről, könyvekről, mesékről és a remek bulinak ígérkező november 17-i koncertről.

Hogyan született a Tintanyúl Zenekar?

18 éve énekelek gyerekeknek, jobban mondva családoknak, mert háromgyerekes anyukaként nekem is mindig az volt a fontos, hogy a gyerekeimmel együtt érezzük jól magunkat. Legnagyobb boldogság ma is, ha azt látom, hogy egy koncerten a szülők együtt énekelnek, táncolnak a gyerekekkel, biztos vagyok benne, hogy ezek mindig emlékezetes pillanatok maradnak mindkettőjüknek. Eleinte nem volt neve a formációnak, de ahogy mellém kerültek a jelenlegi zenésztársaim, és kialakult egy igazi csapat, éreztük, hogy most már jó lenne egy állandó név is. Sokat ötleteltünk, aztán azt hiszem, a turnébuszban merült fel először a Bátor Tintanyúl neve, és ezt addig mondogatták a fiúk, hogy vettem a bátorságot, megkerestem Csukás Istvánt, és elkértem tőle a nevet. Nagy örömömre szívesen adta, sőt még akkor megígérte, hogy ír nekünk egy dalszöveget. Egy stúdiófelvételen voltunk éppen, amikor megcsörrent a telefon: felhívott, hogy akkor vegyek elő papírt, ceruzát, mert diktálja. Lélegzet-visszafojtva hallgattuk, ahogy sorról sorra tollba mondja. Így született meg az emblematikus dalunk, a Tintanyúl induló. És tulajdonképpen talán ettől a daltól indultak meg igazán a sikerek, jöttek a Fonogram-díjak, évről évre lett egyre több koncertünk, rendszeresen tartunk karácsonyi nagykoncertet a MOMKultban, és ezt a sikerszériát koronáztuk meg idén egy Budapest Parkos nagykoncerttel is.

farkashazi-rekaMitől tud jól működni egy együttes? Mesélne valamit a tagokról? Kinek mi az erőssége, a fő feladata a csapatban?

Csodálatos zenésztársakkal dolgozhatok együtt. Ők valamennyien képzett, diplomás zenészek, akik az ország legjobb előadóművészeivel is koncerteznek. Nagyon hálás vagyok a sorsnak, hogy mindemellett mindannyiuk szívügye a Tintanyúl is, és csapatként működhetünk. Rendszeresen gyűlünk össze ötletelni. A nagy sikereket mindig megünnepeljük, ahogyan a születésnapokat is, amelyekre az utóbbi időben csapatépítő élményprogramokat szervezünk. Van két csodás dalszerző, gitáros a csapatban, Csiszár Ferenc és Kálmán Tamás, ők mindketten nagyon érzik, hogy mit szeretnénk, mi működik zenében és szövegben a színpadon. A basszusgitárosunk, Studniczky László nagyon sokat segít a zenekar körüli projektekben, szervezési ügyekben és a turnék lebonyolításában. Legrégebb óta pedig a dobosunk, Delov Jávor van mellettem, aki az ország egyik legsikeresebb zenésze, a Random Trip formáció megálmodója. Nemrég indítottunk a YouTube-csatornánkon egy Társasjáték című podcast-sorozatot, amelyben ismert zenészekkel, előadókkal beszélgetünk és játszunk, no meg egy-egy Tintanyúl dalt közösen elő is adunk. Jávornak köszönhetően több olyan előadó is elfogadta meghívásunkat, akik teljesen más zenei világban mozognak. De szívesen jöttek, és teljesen megváltozott érzésekkel távoztak.

Hogyan fog kapcsolódni a koncert a Győri Könyvszalonhoz, amely a könyvek, az olvasás ünnepe?

A könyvek világában élek, hiszen a férjem és most már a fiam is a könyvszakmában dolgozik, úgyhogy nálunk minden egyes nap a könyvek ünnepe. Én is nagyon sokat olvasok, szeretek minden újdonságot elolvasni. Bár néha van némi restanciám, de a jó könyvek mágnesként vonzanak, nehezen tudom letenni őket. Ami pedig a zenekar és a könyvek kapcsolódását illeti, az utolsó két albumunk egy-egy könyv mellékleteként jelent meg. Az Életmesék és a Társasjáték albumunk dalai egy-egy mesét ihlettek, amelyeket én írtam meg, s ezzel régi vágyam teljesült. Nagyon nagy boldogság, hogy most már a koncerteken a közönséggel való találkozás során nemcsak azt jelzik vissza, hogy szeretik a dalainkat, hanem a meséket is nagyon szívesen olvassák a családok. Minden albumunkon szerepelnek egyébként kortárs költők – Kovács András Ferenc, Finy Petra, Tóth Krisztina, Bartos Erika, Szabó T. Anna – megzenésített versei is, nem kizárt, hogy ezekből is hozunk a győri koncertre.

Készül esetleg valami meglepetéssel a zenekar a győri gyerekeknek?

Egy igazán jó bulira készüljenek, ahol nem kell fegyelmezetten ülni, hanem lehet jönni velünk a színpad elé játszani, ugrálni, bulizni. Visszük a legnagyobb slágereinket, így a 3 millió megtekintés felett járó Bal-jobb dalt, lehet, hogy lesz Fagyileves, Szellőtánc, és persze a Tintanyúl is visszatér. Talán karácsonyi hangulatú dalt még nem hozunk, de ha az időjárás úgy alakul, még az is lehet, hogy már téliesedünk. Hiszen mi már nagyon készülünk az idei karácsonyi nagykoncertünkre is, amely december második vasárnapján lesz a MOMKultban, ahová egyébként minden évben több győri család is el szokott jönni velünk ünnepelni.


Farkasházi Rékával és a Tintanyúl Zenekarral a 23. Győri Könyvszalonon 2024. november 17-én, vasárnap, 11 órakor találkozhatnak az érdeklődők a Győri Nemzeti Színház Nagyszínpadán.

Szabados Éva
Fotók: Papp Évi

2024.10.24