GYŐR KÖNYVTÁRÁNAK
KULTURÁLIS MAGAZINJA
Menü nemcsak reggelire
  • Főoldal
  • KORzó
  • ÍRÓkéz
  • CINEjava
  • LÁThallás
  • ARTmás
  • HELYBENjárás
  • csakMI
  • eSTéBé
  • KERESSkedés
eSTéBé
2021.04.11
A Délvidék visszafoglalása
Ezen a napon történt: 1941. április 11. ‒ Horváth Gábor írása

„A független és Önálló horvát állam megalakulásával Jugoszlávia megszűnt létezni és alkotó elemeire bomlott. […] Ezért még a mai napon parancsot adok katonáimnak, hogy a Délvidéken élő magyarságot az anarchia pusztításától megóvjuk. Katonáim akciója nem a szerb nép ellen irányul, amellyel nincs vitánk és amellyel a jövőben békében akarunk élni.” (Horthy Miklós parancsa, 1941. április 10.)

eSTéBé
2021.04.10
Online rendezik a népviseletek napját április 24-én

Online rendezik az Egy nap népviseletben – Népviselet napja programot április 24-én. A felhívás szerint aznap öltsük magunkra viseleteinket, vagy hordjuk azok egyes elemeit, kiegészítőit a saját és családunk örömére. Készítsünk fotót, és osszuk meg a közösségi média felületein a hashtag nepviseletnapja és a hashtag egynapnepviseletben mondattal – közölték a szervezők az MTI-vel.

eSTéBé
2021.04.09
A Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár
Magyar műemlékkönyvtárak 3. rész ‒ tmoni írása

Műemlékkönyvtáraknak tekintjük azokat a művelődéstörténeti jelentőségű könyvgyűjteményeket, melyeket eredeti helyükön őriztek meg eredeti csoportosításban. Egyrészt múzeumi látványosságok, másrészt tudományos célokra közzétett dokumentumok. Hazánkban mindössze 5 maradt fenn, ezek egyike a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár.

eSTéBé
2021.04.08
Andrew Carnegie és a könyvtárügy
Sulyok Attiláné írása

A Carnegie könyvtárak olyan bibliotékák, amelyek a skót-amerikai, multimilliárdos filantróp gyáriparos-üzletember, Andrew Carnegie (a képen cilinderben) által adományozott pénzből épültek. Összesen 2509 Carnegie könyvtár épült világszerte, 1689 az Amerikai Egyesült Államokban, 660 az Egyesült Királyságban és Írországban, 125 Kanadában, a többi pedig egyéb országokban.

eSTéBé
2021.04.07
Bubifej és rövid szoknya

Ki tudja, létezett-e Irving Gray, de a Színházi Élet 1933-ban megjelent késő őszi számának divatrovata mint neves amerikai pszichológusra hivatkozott a női szépségtrükköket illetően. A nők hódító fegyverei szerinte az idők folyamán éppen úgy fejlődtek, akár a komoly harcászat tankjai, torpedói, repülőgépei. Gray vallja, hogy ez a fejlődés elsősorban a filmnek köszönhető. A nők – mondja Gray – rengeteget tanultak a mozitól, megtanulták, hogyan kell mozogniuk, nézniük, csókolniuk, ellesték az öltözködés rafinált titkait, a kozmetika mesterfogásait is.

eSTéBé
2021.04.06
I. György görög király Athénban megnyitja az első újkori olimpiai játékokat
Ezen a napon történt: 1896. április 6. ‒ Sulyok Attiláné írása

Az olimpia, mint a sport ünnepének története az ókori Hellászig nyúlik vissza. Az első ókori olimpiai játékokat i.e. 776-ban rendezték Olümpiában, majd négyévente tartották őket, egészen i.sz. 393-ig. A gigantikus sporteseményt aztán legközelebb 1503 év múlva elevenítették fel újra, amikor 1896. április 6-án I. György görög király Athénban megnyitotta az első újkori olimpiai játékokat.

ARTmás
2021.04.10
Tiziano Vecellio: Pesaro Madonna
Remekművek világszerte 36. rész ‒ Berente Erika írása

A XV. század vége felé, talán 1488-ban vagy 1490-ben látta meg a napvilágot Tiziano Vecellio, aki felnövekedvén a festészet műhelytitkait Giorgione műhelyében sajátította el. Hamar ismertté lett Észak-Itáliában. A festészet csaknem minden műfajában alkotott.

CINEjava
2021.04.09
Elhunyt Szomjas György Kossuth-díjas filmrendező

Életének 81. évében meghalt Szomjas György Kossuth-díjas filmrendező – tudatta a család kérésére a Magyar Filmművészek Szövetsége. A Balázs Béla-díjas kiváló művész április 7-én otthonában, szerettei körében hunyt el.

CINEjava
2021.04.09
Budapest, ahol a szerelem kezdődik
Vietnámban forog tovább a rejtélyes, romantikus dráma

Sikeresen befejeződött a Budapest, ahol a szerelem kezdődik címmel készülő, magyar-vietnámi koprodukció hazai forgatása. A Nari Nguyen és Koltai-Nagy Balázs (a címlapképen), valamint Sütő András és Dzhuliya Lam (a lenti képen) főszereplésével készülő, évtizedeken, országokon és kontinenseken átívelő romantikus film alkotói videóban mesélnek a forgatásáról. Amint a járványhelyzet lehetővé teszi, Vietnámban folytatódnak majd a produkció felvételei.

CINEjava
2021.04.08
Ha nem ismered az árnyoldalt, tudod értékelni az állandó biztonságot?
Szép új világ – sorozatkritika

Jellemzően ha bárki listát készít azokról a könyvekről, amelyeket mindenképpen érdemes elolvasni, akkor Aldous Huxley sci-fi-je, a Szép új világ nem maradhat ki. Utópiájában az író egy olyan társadalmat mutat be, ahol az emberek kémcsőben, mesterségesen születnek, és kondicionálva vannak, hogy adott szerepeket betölthessenek (például a tudósoknak értelemszerűen jóval több „ész vegyület” jut, mint aki egy életen át takarító lesz).

LÁThallás
2021.04.07
AC/DC: Live at River Plate
Szilvási Krisztián zeneajánlója

Gőzerővel dübörög az Egyenáram / Váltakozó áram, azaz az AC/DC névre hallgató, 1973-ban alakult ausztrál hard rock banda. Legutóbb 20 évvel ezelőtt jelent meg élő felvétele az együttesnek a 2012. november 19-én piacra került Live At River Plate albuma előtt.

ÍRÓkéz
2021.04.11
Simon Sebag Montefiore: Szásenyka
Könyvkritika

1916-ot írunk, Oroszország a cári uralom igáját szenvedi, és éppen zajlik az első világháború. Bár Szentpétervár a felszínen a hideggel küzd, a város szívének mélyén már készülődik a forradalom. Egyre gyakoribbak a különböző titkos csoportosulások, amelyek a munkásosztály érdekvédelmi szerveiként tűnnek fel városszerte. Miközben a többnyire középkorúakból álló társadalmi réteg az utolsó napjait sejti, és áhítattal hódol az élvezeteknek és a fényűzésnek, a fiatal generáció már a jövőbe tekint.

ÍRÓkéz
2021.04.09
200 éve született Charles Baudelaire
Nagy Mária írása

„Én soha, sehol sem vagyok igazán, és azt hiszem: máshol mindig jobb lenne, mint ott, ahol vagyok.” 200 évvel ezelőtt, 1821. április 9-én született Charles Baudelaire, a modern francia költészet és egyben a világirodalom kiemelkedő alakja.

HELYBENjárás
2021.04.08
Kérdezz-felelek egy fénnyel írt életről
Berente Erika és Szalai Zsolt beszélgetése egy új győri kötetről

Fénnyel írt élet – Skopáll József talbotípiái címmel jelent meg a közelmúltban a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum gyönyörű és egyben kivételesen izgalmas kötete. A képekkel gazdagon illusztrált kiadvány a Győrről és győriekről legelőször, sajátos technológiával (talbotípiával) készült fényképek sokaságát sorakoztatja fel. Az olvasó megismerkedhet a XIX. században élt győri polgárokkal, érdekességeket fedezhet fel az akkor készült városképeken. Mit tudunk a fotográfusról? Miképp őrződött meg mindez? Hogyan született meg a kötet? Hallgassuk meg erről a kiadvány szerzőjét, Szalai Zsoltot.

ÍRÓkéz
2021.04.07
Fonda Lee: Jáde háború
Könyvkritika

A tavalyi év egyik nagy meglepetése volt számomra Fonda Lee Jáde város című gengszter fantasy-je, amelyet 2020 végéhez közeledve, több mint harminc regénnyel, novelláskötettel és képregénnyel a hátam mögött az év legjobb olvasmányaként könyveltem el.

GYŐRI SZALON a DR. KOVÁCS PÁL KÖNYVTÁR ÉS KÖZÖSSÉGI TÉR INTERNETES KULTURÁLIS MAGAZINJA
Felelős szerkesztő: SZILVÁSI KRISZTIÁN | Felelős kiadó: DR. HORVÁTH SÁNDOR DOMONKOS igazgató
Szerkesztők: MÁRNÉ TÓTH KRISZTINA, BERENTE ERIKA, SZABÓ SZILVIA
Fotók: MOLNÁR GYÖRGY (a Győri Fotóklub Egyesület tagja), VAS BALÁZS, ÓBERT KLÁRA
Szerkesztőség:
9021 Győr, Baross Gábor u. 4. Tel.: +36/96/319-997, Mobil: +36/30/633-6187 | E-mail: info@gyoriszalon.hu | 
Szerzői jogok: az oldal teljes tartalmát szerzői jog védi, bármiféle utánközlés kizárólag pontos hivatkozás jól látható elhelyezésével történhet.