Túlvilági alvilág

Interjú Paris Noble-el

A győri underground zenei világban idén előbukkant két új esemény: a Galaktika és a Theremin Klub. Ez a két, már-már elvont név sok érdekességet rejt, és – ha szabad így fogalmazni – nagy „lenyűgözést” okoz. Olyan műfajok kapnak főszerepet, mint az italo disco, a space disco, a disco, az electro, a techno, az acid és az experimental.

A Galaktika 2015 januárjában kezdődött, a Theremin Klub viszont egy teljesen friss rendezvény: november 28-án volt először. A merész programok szervezőcsapatának fejével, Paris Noble-el beszélgettünk. Elárulta, hogyan és miért kezdte el barátaival szervezni az eseményeket, és mik a tervei a jövőre nézve.

Szia Paris, köszönjük, hogy elfogadtad a meghívásunkat! Először is: miért kezdted el a Galaktika bulikat?

Húha… valami alternatívat szerettem volna mutatni. Alapjában véve kísérletező típus vagyok, szeretek új dolgokat mind kipróbálni, mind megmutatni másoknak. Nagyon érdekesnek találom, hogy a Galaktika bulikon jellemző vicces, komoly-komolytalan zenékből alakult ki a mai modern elektronikus zene.

Mennyi idő kellett az első bulinak az ötlettől a kivitelezésig?

Az egész ötlet tök véletlenül jött, miután megismerkedtem Balla Zoltánnal (művésznevén Galaktik Jackson)… és ha emlékeim nem csalnak, úgy másfél-két hét. Gyorsan lebeszéltem a Fecskével, hogy csináljunk egy űrdisco-t, aztán egyeztettem Zolival, és voila! Az egész – egyébként – egy poénnak indult.

Mekkora fejlődést látsz az első buli óta?

Az első buli a Fecske (Hédervári út 16.) emeletén volt kb. 40 fővel. Azóta átkerült az esemény a Rómer Házba (Teleki László u. 21.), ahol volt két teltházas esténk is. Ezen kívül a Galaktika kapta a 2015-ös győri Múzeumok Éjszakájának zenei blokkjait, ami azért elég menő.

Térjünk át a másik eseményedre! Mi is az a Theremin Klub?

A Theremin Klub egy új projekt, elsősorban az elektronikus zene különböző, nehezebben emészthető arcát szeretnénk bemutatni egy kulturális közegben. Egy teljesen új élményt szeretnénk adni az érdeklődőknek. Talán mondhatjuk, hogy Magyarország „legundergroundabb” rendezvénye igyekszünk lenni, és valódi értékeket szeretnénk bemutatni a közönségnek. A zenén kívül képzőművészeti vonalon is el akarunk indulni kiállításokkal és installációkkal. Rengeteg hihetetlenül tehetséges magyar producer / dj / zenész / képzőművész / kiállító, stb. van, akik sokkal, de sokkal nagyobb figyelmet érdemelnének. Őket szeretnénk rivaldafénybe állítani.

Mi inspirált arra, hogy ezt a projektet elkezdd?

Ugyanaz, mint az összes többi projektemnél: saját magamnak csinálok elsősorban rendezvényt. Győrben nem igazán volt számomra érdekes esemény, vagy csak nagyon ritkán, ezért elhatároztam, hogy megrendezem magamnak. Szerencsére úgy alakultak a dolgok, hogy másoknak is – még ha csak egy kisebb közegnek is – tetszik, amit csinálok.

Végül: milyen jövőt képzelsz el ennek a két eseménynek?

A Galaktikával szeretnénk az italo és a space disco-n kívül egy kicsit techno-sabb, rave-esebb irányt venni, ahol tényleg nem a kommersz fog szólni. Mint már említettem, rengeteg kapcsolódási pont van a techno és a disco között, és van pár ötlet a tarsolyunkban, amivel színesíteni lehet az egészet.
A Theremin Klubnak – úgy gondolom – hatalmas jövője lehet, ha eljut az emberekhez az üzenete. A Galaktikához képest – mint már az előbbiekből is kiderült – itt jóval több dolog fér bele a koncepcióba. Remélem, hogy fel vannak rá készülve a győriek, és kellő nyitottsággal fogadják.

Mi úgy látjuk, hogy érdemes lesz benézni ezekre az eseményekre. Mindenkinek ajánljuk, aki szereti a szürreális világokat, és végre el akar szakadni egy kicsit a kommersz zenéktől!

Rogerson Nicholas és Gősy Dániel

A kép a Flickr-ről származik, a szerzői jogtulajdonos a kép készítője. A felhasznált kép forráshelye a szerzői jogi feltételekkel és a szerző megnevezésével itt érhető el.

2015.12.02