Könyvtári Kihívás: olvasásnépszerűsítés és közösségépítés
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) Könyvtári Intézetének szakmai koordinálásával hirdette meg 2024 októberében a Könyvtári Kihívást az olvasásnépszerűsítés és a könyvtárhasználat előmozdítása érdekében. A hat hónapig tartó verseny végén a kiválósági mutatók alapján fogják díjazni a könyvtárakat.
Milyen kategóriákban nevezett a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér a Könyvtári Kihívás pályázaton?
Mind az alapkategóriában, mind pedig a „Legkreatívabb olvasásnépszerűsítő kampány” kategóriában indultunk. Előbbi kapcsán az elmúlt év azonos időszakához képest a megnövekedett könyvtárhasználati adatok (regisztrált olvasók száma, kölcsönzött dokumentumok száma, könyvtári rendezvényeken résztvevők száma, valamint a 14 éven aluli olvasók száma) kitűzése a cél.
Utóbbinál egy új olvasásnépszerűsítő kampány megvalósítása, ahol a programokon résztvevők számát kell május végéig megnövelnünk. Ennél a kategóriánál mi valóban egy hatalmas kihívást tűztünk ki magunk elé, mert célcsoportként elsősorban a Z-generációt jelöltük meg. Ez a korosztály az információszerzésben a digitális csatornákat és az élményalapú, interaktív tevékenységeket, a különböző közösségi eseményeket, játékalapú foglalkozásokat, gamifikált tartalmakat részesíti előnyben.
A Z-generáció megnyerése napjaink trendjeinek megfelelően nagyrészt közösségépítést is jelent, ahol a kulcs a(z akár specifikus) rendezvények, programok lehetnek. Ezen a téren milyen elképzelései, törekvései vannak az intézménynek?
Könyvtárunk számára kiemelten fontos az olvasás népszerűsítése és a közösségépítés. A Könyvtári Kihívás lehetőséget adott arra, hogy új szintre emeljük ezeket a törekvéseinket, miközben egy országos kezdeményezés részesei lehetünk. Ez egy kiváló alkalom arra is, hogy megmutassuk, milyen kreatív ötletekkel tudjuk megszólítani a különböző korosztályokat.
#StoryMania: Könyvek, Kalandok, Közösség címmel indítottuk kampányunkat, melyben különböző klubokat, olvasásnépszerűsítő rendezvényeket szervezünk. #JátékMánia címmel társasjáték klubot hirdettünk, melybe baráti társaságok, osztályok, különböző csoportok jelentkezését várjuk. A #RejtélyMánia címmel indított szabadulószobás programmal olyan interaktív élményt nyújtunk, amely játékos formában vezeti be a kalandra vágyókat a könyvek világába. #GasztroMánia sorozatunk kóstolóval egybekötött ismeretterjesztő előadásokkal várja az érdeklődőket.
Ezenkívül különböző tematikus könyvklubok, filmklubok, valamint színjátszó csoport is szerepel a könyvtár új kínálatában. A családok és a legkisebbek részére interaktív meseprogramokkal, diafilm estekkel, alkotóműhelyekkel kedveskedünk. Bár ezek a kezdeményezések még kezdeti szakaszban vannak, az első eredmények megerősítik, hogy az irány helyes.
Milyen eredményekre számíthat (vagy lenne elégedett) a könyvtár a pályázatnak köszönhetően?
A kampány sikerességét több tényező alapján mérjük: például a programjainkon résztvevők száma, az új regisztrált olvasók aránya és természetesen az általános könyvtárhasználati adatok növekedése. Emellett az is fontos szempont az eredményesség tekintetében, hogy a résztvevők visszajelzései alapján milyen hatást értünk el a közösségben.
Kardosné Gyurkó Katalin, a KIM generációk együttműködését segítő miniszteri biztosa a 23. Győri Könyvszalonon tett látogatásakor beszélt arról, hogy a könyvtárak hidat képeznek a múlt és a jövő között. Hogyan nézhet majd ki ez a jövő a győri könyvtár szempontjából?
Reméljük, hogy olvasásnépszerűsítő programsorozatunk nemcsak a résztvevők számát növeli, hanem tartósan elősegíti a könyvtárhasználati szokások fejlődését. A győri könyvtár jövője a tradíció és innováció szimbiózisán alapul. A digitalizáció és az online szolgáltatások bővítése lehetővé teszi, hogy a helytörténeti és kulturális örökség szélesebb közönség számára váljon hozzáférhetővé, miközben az interaktív programok a fiatalabb generációk számára is releváns élményeket nyújtanak.
A Könyvtári Kihívás remek lehetőség arra, hogy egy újfajta perspektívából közelítsük meg az olvasás és a könyvtár népszerűsítését. Bátorítok minden könyvtárat, hogy merjenek kreatívak lenni, hiszen ezek az események nemcsak az olvasók számára értékesek, hanem a könyvtárak közösségi szerepét is erősítik.
Szilvási Krisztián
Fotók: F. Sipos Bea