Valentin-nap, a szerelmesek ünnepe
Valentin-napon vagy Bálint-napon a szerelmesek világszerte ünnepelnek: február 14-én emberek milliói fejezik ki érzéseiket ajándékokkal és üzenetekkel. De vajon miért hívják egyes helyeken Bálint-, máshol Valentin-napnak? Hogyan vált ez az ünnep a romantika és a kereskedelem egyik jelképévé? Járjunk utána!
Bálint-nap vagy Valentin-nap?
A Bálint-nap az angol Valentine’s Day magyarosított formája, amelynek vallási gyökerei egészen a középkorig nyúlnak vissza, ugyanis Szent Bálint (Valentinus) a szerelem és a lelki betegek védőszentjeként volt ismert. Ezzel szemben a Valentin-nap elnevezés elsősorban a nyugati kultúrákban terjedt el. Az angol irodalom egyik kiemelkedő alakja, Geoffrey Chaucer kapcsolta össze először Szent Valentin nevét a romantikával a 14. században, ezzel megalapozva a modern Valentin-nap hagyományait.
A Valentin-nap története és legendák
A Valentin-nap eredetéről több legenda is kering. Vallási körökben Szent Bálint néven több keresztény vértanút is felvonultat a történelem. Egyes történetek szerint Valentin a római birodalomban szolgált papként, aki titokban eskette össze a szerelmes párokat, mivel Claudius császár betiltatta a házasság szentélyét. Miután ez napvilágra került, a papot börtönbe vetették, és végül február 14-én kivégezték. Egy másik legenda szerint üldözött keresztények bújtatása miatt zárták börtönbe, ahol meggyógyított egy vak lányt, akinek búcsúlevelet írt a kivégzése előtt a „Te Valentinod” aláírással – valószínűleg a szerelmes üzenetek hagyománya ide vezethető vissza. A középkortól kezdve a Valentin-nap vallási jelentősége fokozatosan háttérbe szorult, és helyét a romantikus ünneplés vette át.
Ünneplés az egyes országokban
Angliában és Franciaországban a 15. század óta szokás lírai hangvételű üzenetek és ajándékok küldése. Az első ismert Valentin-napi szerelmes levelet I. Károly orléans-i herceg írta 1415-ben. Pár évvel később V. Henrik pedig hivatásos költőt fogadott fel, hogy Valentin-napi üdvözletet írjon feleségének. Az újkorban pedig egyre gyakoribbá vált, hogy a szerelemesek saját maguk által készített romantikus lapokat küldtek egymásnak.
Az 1840-es években az amerikai származású Esther Holland művész és üzletasszony találta ki és dobta piacra a futószalagon gyártott üdvözlőkártyákat, amelyek óriási népszerűségnek örvendtek. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy csakhamar bővíteni tudta a vállalkozását, és megalapította a New England Valentine Company-t. Gondolnánk, hogy az USA-ban mintegy 190 millió Valentin-napi képeslapot küldenek el ezen a napon? A legtöbbet tanárok kapják, melyeket a gyerekek készítenek el az iskolában. A digitális világ terjedésével az online képeslapküldés is teret hódított magának, manapság egyre többen választják ezt a küldési formát.
A Valentin-napi szokásokat az angol kivándorlók vitték el Amerikába, majd a második világháború alatt az amerikai katonák terjesztették el Európában. Az első Valentin-napi bál 1950-ben volt Nürnbergben, akkor vezették be hivatalosan is a Valentin-napot. A fő ajándék még mindig a virág volt, de mellette már megjelentek az édességek, majd a különböző illatszerek és az üdvözlőkártyák is teret hódítottak maguknak. Az első szív alakú bonbont 1861-ben adták el, amikor a Cadbury csokoládégyártó cégnek támadt az az ötlete, hogy szív alakú dobozt használjanak a bonbonok tárolására.
Japánban és Dél-Koreában február 14-én a gyengébbik nem csokoládéval örvendezteti meg szeretteiket és ismerőseiket, amit a férfiak március 14-én viszonoznak a Fehér Napon valamilyen fehér édesség vagy fehér színű ajándék képében. Dániában és Norvégiában a férfiak rímekkel vagy anonim levelekkel vallják meg érzéseiket, míg Brazíliában június 12-én ünneplik inkább a Valentin-napot. Itáliában a szerelmesek hidakon, folyóknál vagy tavaknál találkoznak, ahol a kerékpártartókra a saját monogramjukkal és/vagy fényképeikkel ellátott bicikli lakatot helyeznek el. A párok végül a lakat kulcsát a vízbe dobják, miközben az éterbe suttogják szívük vágyát. Finnországban és Észtországban a Valentin-nap inkább a barátságot szimbolizálja, képeslapokat vagy kisebb ajándékokat adnak egymásnak.
Hazánkban a Valentin-nap az 1990-es években terjedt el a Magyar Virágkötők Szakmai Egyesülete által. Nem titkolt céljuk az volt, hogy népszerűsítsék a virágkultúrát és a tavaszvárást. Ehhez később az ajándék- és édességboltok is csatlakoztak. Innen pedig már egyenes út vezetett a Valentin-nap népszerűségéhez, amely azóta igazi üzletté nőtte ki magát. Mindenki tapasztalta már, hogy ilyenkor a rózsaszín, habos-babos tárgyak és csecsebecsék ellepnek bennünket. A Valentin-nap a virágüzletek egyik legforgalmasabb napja az évben. A csokoládégyártók világszerte több millió bonbont, édességet adnak el, amelyeket kifejezetten erre az alkalomra gyártanak. Valentin-napi akciók tömkelegével találkozhatunk az ékszerüzletekben, a ruhaüzletekben. A tévéreklámok és az egyéb hirdetési felületek is ontják magukból szuper akcióikat. A teljesség igénye nélkül számtalan szálloda és hotel kínál romantikus szolgáltatásokat. Na és persze ott vannak még az éttermek különleges ajánlatai, amelyek a szerelmeseknek igazán feledhetetlen kulináris élvezeteket kínálnak. Egyre népszerűbbek a személyre szabott ajándékok is, amelyek piaca folyamatosan növekszik, talán csak a csillagos ég a határ. És ha ez még mindig nem elég, a szórakoztatóiparba is sikerült betörnie február 14-nek. A tévében futó Valentin-napi és romantikus filmek középpontjában – így vagy úgy – kivétel nélkül a szerelem áll.
Anti Valentin-nap
Bár a Valentin-nap az emberek többségénél a szeretet ünnepe, nem mindenki ért egyet február 14-e ünneplésével. Egyre nagyobb teret hódítanak maguknak az anti Valentin-naphoz kapcsolódó események és kezdeményezések. Ezen meg sem lepődhetünk, hiszen Szent Valentin napja eredetileg a szeretetről és az odafigyelésről szólt, de mára teljesen elüzletiesedett. A társadalmi nyomásról nem is beszélve, mivel ezen a napon szinte már kötelező szerelmesnek lenni. Kínában ellenpéldaként november 11-én a Szinglik napját ünneplik, ezzel is jelezvén, hogy nem feltétlenül rossz az, ha éppen nincsen társunk.
Ne feledjük! Semmi sem kötelező és semmi nincs kőbe vésve. Ha úgy döntünk, hogy figyelembe vesszük e napot, ünnepeljük meg, de ha másként határozunk, azzal sincsen semmi gond. Egy biztos, a szeretet kimutatásához nem kellenek drága ajándékok, egy kis figyelmesség és törődés mindennél többet ér. Boldog Valentin-napot mindenkinek! :))
LSzimonetta
Fotók: Canva
Forrás: Wikipédia, valentinnap.info, viragotegymosolyert.hu, gyogyline.hu, divany.hu, colore.hu