XXVIII. Radnóti Költészeti Biennálé Győrben


radnoti-kolteszeti-biennale-gyor

A Radnóti-díjak átadásával ért véget a XXVIII. Radnóti Költészeti Biennálé, amelynek programjai a Győri Nemzeti Színházban és Abdán, Radnóti kivégzésének emlékhelyénél zajlottak. A rangos kitüntetést Lily Ebert holokauszt-túlélő, Jávori Ferenc Fegya Kossuth-díjas zeneszerző-előadóművész, Devecsery László József Attila-díjas költő és Barta Júlia pedagógus kapta.

Az egyik legnagyobb magyar költőről, a zsidó származása miatt 1944-ben agyonlőtt Radnóti Miklósról elnevezett díjjal tüntették ki a világszerte ismertté vált holokauszt-túlélőt, a magyar származású Lily Ebertet, aki még életében átvehette a rangos kitüntetést. A hírt csak most hozta nyilvánosságra a Magyar Versmondók Egyesülete, mert a kitüntetések hivatalos átadása minden második évben, novemberben van, a költő kivégzésének időpontjában, egy nagyszabású költészeti biennálé keretében, Győrben. A díjat Lily Ebert londoni otthonában vehette át még 2024. februárban, Lutter Imrétől, a Magyar Versmondók Egyesületének elnökétől, aki filmet is forgatott az Auschwitzot csodával határos módon túlélő Lilyről, dédunokájával, Dov Formannel együtt. A díjátadást is megörökítő exkluzív riportfilm, amely folytatása Lily Ebert egy évvel korábban bemutatott életrajzi filmjének, már látható Lutter Imre YouTube-csatornáján.

A Radnóti-díjat első alkalommal 1971-ben adták át, azóta számos híres magyar költő, előadóművész és pedagógus nevét fémjelzi. Idén Lily Ebert mellett a szintén nemzetközi hírű, Kossuth-díjas zeneszerző-előadóművész Jávori Ferenc Fegya, a Budapest Klezmer Band vezetője a magyar költészet elemeinek zenei irányú népszerűsítéséért, a klezmer hiteles képviseletéért, kiemelkedő előadóművészi pályája elismeréseként vehette át a kitüntetést 2024. november 10-én, a Győri Nemzeti Színházban. Radnóti-díjban részesült Devecsery László József Attila-díjas költő, a gyerekekhez és felnőttekhez szóló költői életműve elismeréseként, Barta Júlia, a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete pedagógusa, a versmondás terén a Vajdaságban végzett értékmegőrző tehetséggondozó és pedagógiai munkájáért.

A Magyar Versmondók Egyesülete rangos szakmai elismerését, a Ki viszi át a szerelmet-díjat adományozta a versmondás népszerűsítéséért, az előadóművészet társadalmi súlyának növeléséért Takács Bence Ervin előadóművésznek.

radnoti-kolteszeti-biennale-gyor

A Radnóti Biennálén a holokauszt és Radnóti Miklós halálának 80. évfordulójára, valamint a Biennálé egykori szervezőjére, Popper Ferencre emlékeztek november 7‒10. között. A Magyar Versmondók Egyesülete a rendezvénysorozatot egy vadonatúj verskoncerttel, a Béke, Borzalom című előadással nyitotta meg, amelyen Jávori Ferenc Fegya Kossuth-díjas és Lutter Imre Radnóti-díjas előadóművész a Győri Nemzeti Színház telt házas közönsége előtt játszott. A programok központi eleme a győztesek versenyének hívott Radnóti Miklós Nemzeti Vers- és Prózamondó Verseny volt, amelyre a nagy országos, hazai és határon túli versmondókat felvonultató versenyek dobogós helyezettjei kaptak meghívást, és akiknek Radnóti Miklós költészete mellett a holokauszt lírájából, a klasszikus magyar költészetből és a kortárs irodalomból kellett versekkel vagy prózákkal készülni és pódiumra lépni.

A versenyen taroltak a vajdasági magyar versmondók. A 16‒21 évesek ifjúsági kategóriában a Radnóti-diplomát Lengyel Emma érdemelte ki Radnóti Miklós költészetének értő és érzékeny tolmácsolásáért, a határon túli kortárs magyar irodalom népszerűsítéséért, míg a felnőtt versmondók Radnóti-díját Péter Lea kapta Radnóti Miklós versének komoly és felelős megformálásáért, a művészi megvalósításban mértéktartó eszközhasználattal bíró előadásmódjáért, valamint a kortárs líra értő és mélyen átérzett, színes, szuggesztív, érzékeny és hiteles, láttató erővel rendelkező előadásáért. A felnőttek között Micsinai Dominik második, a Lovasberényből érkező Horváth Péter harmadik helyen végzett. Az ifjúsági kategória dobogójának második fokán Szlobodnik-Rampasek Enikő, harmadik helyén Szalma Antónia állt. Különdíjban részesült Kothencz Jánosné (mint rangidős, 90 éven felüli versmondó), Fási Barnabás, Horváth Róbert, Sinágel József és Varga Ilona, a fiatalabbak között Vajda Noa Pálma.

A zsűriben a Magyar Versmondók Egyesülete öt Radnóti-díjas művésze foglalt helyet: Bakos-Kiss Gábor színművész, rendező, a Győri Nemzeti Színház igazgatója, Pataki András rendező és Wiegmann Alfréd rendező, mindnyájan a Magyar Versmondók Egyesületének alelnökei, Király Erika előadóművész, közművelődési szakember és Lutter Imre előadóművész, költő, az egyesület és a zsűri elnöke. A programok egy részét a Nemzeti Kulturális Alap és a Mazsihisz támogatta.

November 9-én a biennálé résztvevői ellátogattak Abdára, a költő emlékművéhez, amely azon a helyen áll, ahol Radnótit és 21 társát agyonlőtték a magyar nyilasok, a feltételezések szerint napra pontosan 80 évvel korábban. Itt gyertyás, verses megemlékezést tartottak, Lutter Imre és Király Erika Radnótit idézte, Pataki András Nagy Lászlótól mondott verset, majd közösen helyezték el az emlékezés koszorúit. A négynapos programsorozatot Lutter Imre, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke, Szennik Éva alelnök, főszervező és Bakos-Kiss Gábor alelnök, a Győri Nemzeti Színház igazgatója zárták.

Magyar Versmondók Egyesülete
Fotók: Jakab Anita (1. galéria) és Szabó Béla (2. galéria)

2024.11.12