A gong zenei hangzásvilága

Mohay Gábor interjúja Németh Jenővel

gong-nemeth-jeno

Igazi kincset rejt a győrzámolyi ház garázsa: két sorban 26 darabból álló gong készletet, az egyik sor az egész, a másik a félhangokat tudja, két oktávon. Tulajdonosa, feltalálója, Németh Jenő kétféle ütőszerszámmal mutatja be a hangszer tudását, az egyik hangterápiához, a másik elektronikus összeköttetés által, mintegy kalapácsként, toronyzenéhez alkalmazható.

A zenei hangzásvilág sokféle műfaját képes kottához értő által lejátszani, a népdaltól a jazzig, a könnyűzenétől az operáig. Kellemes, megnyugtató hangzása következtében igazi hangulatot javító eszköz.

Ezt persze a feltaláló, Németh Jenő még nem sejtette ifjúkorában, amikor kirakatrendezőként, grafikus mesterként, dekoratőrként dolgozott vállalatoknál, 1982-től pedig már mint vállalkozó. Cégek, intézmények megrendelésére feliratok, cégtáblák készítésével foglalkozott. Büszkén mondja, hogy a Hotel Rába melletti három pavilon berendezése az elkészüléskor az ő keze munkáját dicsérte. Foglalkozása révén számos bemutatón, kiállításon vett részt, ezek egyikén került közelebbi kapcsolatba egy itthon újdonságnak számító, kiállítási elemrendszereket forgalmazó svéd céggel, és ez a kapcsolat is gyümölcsözőnek bizonyult.

Feleségével és fiával, lányával alkottak betéti társaságot, a változás ideje 1994-ben jött el, amikor orvosi ismeretség folytán megismerkedett a gongokkal, amellyel a stressz oldásának hatékony hangterápiáját lehet megvalósítani. Az ismerkedésből pedig három évtizedes kapcsolat szövődött, a felfedező összesen négy darab, egyenként 66 kilogramm súlyú gongsort alkotott, ezekből három már különböző helyszíneken a hallgatóságot szolgálja, a negyedik a garázsban vár jövőbeli gazdájára. Egyébként a gongok a hivatalos megfogalmazás szerint többnyire bronzból készülnek, korong alakúak, elsősorban Ázsiában használatos ütőhangszerek. Hősünk találmánya valamelyest eltér az imént részletezettől.

gong-nemeth-jeno

Lassan, tagoltan, de jól érthetően beszél, egy 18 év előtti súlyos autóbaleset kellemetlen emlékét viselve, hat évig rokkantnyugdíjas volt, mielőtt elkezdhette az öregségi nyugdíjas éveket: „Tulajdonképpen annak köszönhetem a gongok muzikális világának a felfedezését, hogy még fiatalon kitanultam a hungarocell vágásának a mesterségét is – mondja elgondolkozva. – Ebből az anyagból születtek meg a minták, amelyeket azután Ménfőcsanakon Csillag Gyula öntött alumíniumból a kívánt formákba. A gyártás után még természetesen el kellett végeznem az egyes darabok finomhangolását is. Lassan húsz éve, hogy az akkori Hotel Konferenciában hetente kétszer tartottam velük hangterápiás foglalkozást.

Manapság nincsenek könnyű helyzetben, hat éve fiatalon elhunyt a fia, felesége a nyugdíj mellett vállal munkát. A gongok felfedezése számára a szabadalmat is meghozta, tagja a Magyar Zeneterápiás Egyesületnek. A darabjai egyediek, a másolást megkísérlőknek nem sikerült ugyanazt a hangminőséget produkálniuk. Orvosi felfedezés adta az ötletet, gyerekek és felnőttek számára továbbra is hatékony megoldás a gongokkal végzett hangterápia. Emellett használható város- vagy templomtoronyban térzenei célokra, digitális vezérléssel. A meglévő gongsor iránt van érdeklődés, Németh Jenő pedig reméli, hogy végül jó helyen élvezhetik majd kellemes dallamait a zenekedvelők.

Mohay Gábor

2024.11.03