Megjelenik a Nirvana Nevermind című albuma

ZENE a napon: 1991. szeptember 24. ‒ tmoni írása

nirvana-nevermind

1991-ben ezen a napon, szeptember 24-én jelent meg az 1987 és 1994 között, a fronténekes Kurt Cobain váratlan halálig működött Nirvana amerikai alternatív rock együttes második és egyben legsikeresebb stúdióban felvett munkája, a Nevermind.

53 millió példányban kelt el (ha a digitális vásárlásokat is beszámítjuk), szerepel a Rolling Stone magazin Minden idők 500 legjobb albumának listáján, valamint az 1001 lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz című könyvben. Vitán felül minden idők legjobb albumai közé tartozik. Sikerének titka az egyedi stílus csiszoltabbá és a hangzásvilág rádióbarátabbá válásában rejlik. Persze az énekes szuggesztív előadásmódja se ártott a dolognak.

nirvana-polly

A dalok, melyeket nagyrészt a karizmatikus frontember, Kurt Cobain írt, érzelmek egész sorát vonultatják fel – vannak, akik sötétnek, vannak, akik játékosan ironikusnak, de a legtöbben zavarónak tartják. A korongon egyaránt megtalálhatók rendszerellenes és antiszexista nézetek, a frusztráció, az elidegenedés, a magány, a betegség, a zaklatott szerelem, de feltűnően hiányoznak az alternatív és rock-körökben akkoriban divatos hedonista drog- és szextémák. A számok ma is aktuálisak, és ugyanolyan frissnek hatnak, mint 1991-ben.

nirvana-something-in-the-way

A zenei anyagra – a banda szerint – a Pixies, az R.E.M., a Smithereens és a Melvins hatott leginkább. Bár a Nevermindet a grunge sarokkövének tekintik, igazából sokszínűsége az egyik legnagyobb erénye. Akusztikus ballada (Polly, Something in the Way) éppúgy helyet kapott rajta, mint a punk ihletésű hard rock (Territorial Pissings, Stay Away), hogy csak a két szélsőséget említsem. A rendkívüli intenzivitás is a lemez erősségei közé tartozik, éppúgy, mint a halk/hangos kettősség és a gitárhangzás, mely megadta a kilencvenes évek rockzenéjének alaphangját. Karaktere a hihetetlenül nyers, felpezsdítő zenében van, és ez a féktelen erő juttatja el a hallgatót a katarzishoz.

nirvana-territorial-pissings

A Lounge Act egy szorongásos vallomás Cobain ex-barátnőjéről, a Bikini Kill rockzenekar (1990‒1997, 2017, 2019‒) tagjáról, Tobi Vailról (1969), akivel zűrös viszonyt folytatott. A Territorial Pissings Novoselic hangos tisztelgése a The Youngbloods (1965‒1972, 1984‒1985) 1967-es Get Togethere előtt, az On A Plain pedig a lemez egyik legpompásabb remekműve az énekharmóniák, a felpörgetett erőakkordok, az értelmetlen szövegek és az általános esetlenség légkörével. A gunyoros, szarkasztikus, egy cseppet sem agresszív és túltöltött refrénnel büszkélkedő Stay Away a mai napig a jogfosztottak himnusza. A Something In The Way egyszerű, szívhez szóló refrénje ékes példája az énekes pop hook (rövid fülbemászó dallam) tudásának, míg az Endless Nameless improvizatív hangzásvilága olyan távol áll a Nevermindtól, hogy az albumon is csak rejtett számként jelent meg, mintegy búcsúként az underground szcénától.

nirvana-lithium

A Drain You néhány perc féktelen adrenalin, a Lithium pedig egy elcseszett szerelmes dal a leghevesebben fertőző fajtából. A Smells Like Teen Spirit nem véletlenül lett világsláger, amit a mai napig hallgatunk, hiszen minden alkalommal megborzongatja a hallgatót Cobain karcos, négyakkordos gitárintrója, majd szólója, Grohl csontremegtetően masszív dobütései és a torzítópedál bekapcsolása. A Breed visszatérés a debütáló lemezhez, a Bleach-hez, amennyiben a háromperces remekműben Grohl olyan eszeveszett dobpergést produkál, ami már-már ijesztő. Az akusztikus Polly minden sallang nélkül gyönyörűen hidegrázós, hiszen egy férfiról szól, aki elrabolt, megerőszakolt és megkínzott egy 14 éves lányt. A Come As You Are Cobain Beatles pillanata, mely túlmutat a Nirvanán, sőt a rockzenén is: vonzereje bizonyítja, hogy a zenekar milyen zseniálisan változtatja át a furcsaságokat és ellentmondásokat emészthetővé, feldolgozhatóvá. Nem véletlen, hogy ez a másik legismertebb daluk.

nirvana-come-as-you-are

A felvételen a zenekar tagjain – Kurt Cobainen, Krist Novoselicen és Dave Grohlon – kívül közreműködött Chad Channing (cintányér) és Kirk Canning (cselló). A producer és hangmérnök Butch Vig volt. A keverést Andy Wallace (1947) végezte, aki a banda torz gitárjait, dübörgő dobjait és basszusgitárjait, valamint katartikus énekeit egy széles közönséget megszólító műalkotássá alakította. Négy kislemezt adtak ki az ikonikus albumról: a Smells Like Teen Spiritet, a Lithiumot, az In Bloomot és a Come as You Are-t.

nirvana-smells-like-teen-spirit

A Robert Fischer által tervezett borítón egy víz alatt úszkáló meztelen kisfiú látható, aki egy horgon lógó egydolláros bankjegyet próbál elérni. A képet Kirk Weddle (1959) fotós készítette. A gyermek, Spencer Elden, a fényképész barátjának a fia, aki 2021-ben és 2022-ben pert indított Weddle, Cobain hagyatéka, Grohl és Novoselic ellen azt állítva, hogy az ő képmását az ő vagy törvényes gyámjai beleegyezése nélkül használták fel, ezáltal szexuálisan kizsákmányolták. Ezeket a bíróság elutasította, arra hivatkozva, hogy a világ egyik legikonikusabb lemezborítója inkább a kapzsiság, az egész életen át tartó pénzhajhászás, valamint az ártatlanság témáit és a nyugati művészetben közismert kerub motívumát idézi, valamint rávilágítottak arra is, Elden három évtizeden keresztül húzott hasznot a Nirvana Baby hírnévből.

A cím – mely eredetileg Sheep lett volna – úgy került rá a képre, mintha hullámozna, ezzel is a víz alatti hatást erősítve. A borító most a Modern Művészeti Múzeum gyűjteményében található, és a design klasszikusának számít.

nirvana

Az innovatív Nevermind a Nirvanát az 1990-es évek legnagyobb bandájává tette, valamint sikeresen közel hozta a grunge-ot és az alternatív rockot a közönséghez. Cobaint a kritikusok nemzedéke hangjának nevezték. A lemezt kulturálisan, történelmileg vagy esztétikailag jelentősnek minősítették, így megőrzésre bekerült a Kongresszusi Könyvtárba is. Nem csoda, hogy három újrakiadást is megért (1996, 2011, 2021).

Tracklist:

01. Smells Like Teen Spirit
02. In Bloom
03. Come As You Are
04. Breed
05. Lithium
06. Polly
07. Territorial Pissings
08. Drain You
09. Lounge Act
10. Stay Away
11. On A Plain
12. Something In The Way
13. Endless, Nameless (rejtett)

tmoni

Forrás: Wikipédia (magyar, angol), hvg.hu, Shock!, This Day In Music, AllMusic, Milanote, uDiscoverMusic, Fandom, Rolling Stone 500 Greatest Albums Of All Time, Kerrang!, Radio X, Far Out Magazin, MusicRadar, The New Yorker, Louder, Hollywood Life, PopMatters

A 2. kép a flickr.com gyűjteményéből származik, a szerzői jogtulajdonos a kép készítője. A felhasznált kép forráshelye a szerzői jogi feltételekkel és a szerző megnevezésével ezen a linken található.

2024.09.24