R, mint... rendszer? Ragasztás? RFID?

Valami készül a győri könyvtárban – SzaSzi írása

rfid-gyori-konyvtar

A Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közzösségi Tér muzeális értékű kapuján felirat hirdeti, hogy zárva. Azt hihetné az ember, hogy az ott dolgozók mind pihenni, nyaralni mentek. Kétségkívül megérdemelnék azt, és ideje is van, ám másról van itt szó: RFID-rendszer kerül bevezetésre.

A zárt ajtók mögött zörögnek a könyves kocsik, zizegnek a könyvlapok, csipognak a vonalkódolvasók, az egy négyzetméterre jutó könyvtárosok száma megduplázva, nagy a sürgés-forgás a polcsorok között. A nyaralás egyelőre csak közeli remény. A Kisfaludy Károly Könyvtár állománya után a Központi Könyvtáré következik, ahol a megszokott nyitvatartás mellett folyik a munka, így a nagy hőségben is bárki igénybe veheti a klimatizált tereket. A nagy meleg ellenére a közösségi szolgálatos diákok is kitartóan állják a sarat, jókedv, beszélgetés segít átlendülni a fáradtabb időszakokon. A munka nem nehéz – levesz, kinyit, beragaszt, becsippant, pecsétel, visszatesz –, ám a könyvek száma már kihívást jelent (közel 30 ezer csak a Kisfaludy Könyvtár olvasóterében).

Nagy hajcihő egy kis mágnescsík miatt?

Valójában ez a kis matrica szinte csodákra képes, modern, és rengeteg időt megtakarít az olvasóknak, könyvtárosoknak egyaránt. Az interneten „szörfözve” a precizitás, hatékonyság, kényelem és termékvédelem szavakkal kapcsolják össze. A jól ismert sportáruházban, ahol csak „bedobod a cuccot a ládába, aztán fizetsz, és kész” is találkozhatunk hasonlóval. De vajon könyvtári közegben milyen szerepet tölthet be az RFID?

Olvasóként nem feltétlenül gondolunk arra, hogyan lehet egy több ezres vagy több tízezres kötetből álló könyvtári állományt naprakészen tartani, pedig fontos tudni például, hogy melyik könyv elérhető és melyik van éppen kiadva. Szeretjük a rendet, és azonnal megtalálni, amit keresünk, ezért fontos az, hogyan lehet idő- és energiahatékonyan megoldani az állomány kezelését, védelmét és frissítését. Árulkodók lehetnek az így nyert, statisztikailag is hasznos adatok például a látogatottságról, a legnépszerűbb könyvekről, és még sorolhatnám. Mindezekre gyorsan és egyszerűen képes választ adni az RFID technológia.

Nekünk, olvasóknak pedig nem marad más hátra, mint hogy továbbra is látogatjuk kedvenc könyvtárunkat, és élvezzük az automatizálás előnyeit.

SzaSzi
Fotó: Márné Tóth Krisztina, SzaSzi

2024.07.22