5 tipp a profi kültéri fotókért: így készíthetünk tökéletes képeket mobillal


palkovics-zora-velvet

A telefonok kamerás képességei annyit fejlődtek csak az elmúlt néhány év alatt, hogy lassan beérik a hagyományos fényképezőgépekét. Már ismert fotósokról is tudni, hogy nem feltétlen csak a hétköznapi munka, de akár utazásaik során is kizárólag a zsebre vágható kütyüjüket használják. A jó minőségű, megfelelően fényelt képekhez azonban laikusként sem árt egy-két trükkel tisztában lennünk – ebben nyújt most segítséget az LG Magyarország összeállítása.

Minden a készüléknél kezdődik

Ha fontos számunkra, hogy a telefonunk kamerája minden helyzetben a lehető legjobb képeket készítse, nem árt alaposan szemügyre venni a mobilos választékot. Léteznek ugyanis általánosan alkalmazható fotós trükkök, de az igazán jó és természetes képekhez elengedhetetlen egy komolyabb tudású eszköz. Manapság már a középkategóriás okostelefonok között is találunk kiváló fotós tulajdonságokkal ellátott eszközt, ugyanakkor egy szinttel feljebb már jóval több funkcióval és profibb kameralencsével szerelt példányok sorakoznak. Az LG VELVET okostelefon hátlapi lencséje például már 48 megapixeles, így elképesztően részletgazdag képeket rögzíthetünk vele.

A természetes fény a kamera legnagyobb barátja

Azért, hogy a képünkön minden jól kivehetően jelenjen meg, minél több fényre van szükségünk – ezt sem szabad azonban túlzásba vinni. Családunkat például ne állítsuk a tűző nappal szembe, mert nem csak őket vakítja el a nagy fény, de a kép is túl világos és az árnyékok is túl erősek lesznek. Válasszunk inkább olyan helyszínt, ami valamivel árnyékosabb, ugyanakkor elegendő mennyiségű napfény esik a fotóalanyokra.

Ha nincs árnyék

Számtalan helyzetben – például egy tengerparti nyaraláson vagy egy hegyi túrán – közvetlen napfénynek vagyunk kitéve, ahol esélyünk sincs árnyékba húzódni. Ne aggódjunk, hiszen erre az esetre is van megoldás. Manapság már rengeteg okostelefonban megtalálható a HDR funkció, ami fotózáskor több képet készít a téma világos és sötét részeinek rögzítésével, amiből szoftveresen a lehető legélénkebb végeredményt rakja össze. Ha azonban szeretjük a valamivel visszafogottabb és természetes hatású képeket, akkor próbálkozhatunk az okostelefonunk manuálisan állítható expozíciós potméterével kicsit visszavenni a fényből.

A napszak sem mindegy

Jó képeket okostelefonnal akár már éjszaka, kevés fény mellett is készíthetünk, de a tökéletes hangulatú kép elkészítését inkább napközbenre időzítsük. A fotósok leginkább az úgynevezett „golden hour”, vagyis „arany óra” fényviszonyaira esküsznek. Ez a kifejezés a napkelte utáni, illetve a naplemente előtti egy-egy órára vonatkozik, amikor a fények mindent arany színbe borítanak. Kiváló alkalom ez arra, hogy a képünkön szereplő tárgyak elnyúlt árnyékot kapjanak, de portréfotózásnál is izgalmas hatást adhatunk fotóalanyunknak a hátulról rá vetülő fény segítségével. Kerüljük viszont a fotózást a déli órákban, mert a Nap ilyenkor túl meredek szögben éri a tárgyakat, ami előnytelen lehet a fotónk hangulata szempontjából.

Felejtsük el a vakut

Az okostelefonok kamerás képességei messzire jutottak, ezért a vakut ma már kicsit kedvezőtlenebb fényviszonyok esetén is érdemes kikapcsolva tartani. Az eszközön felvillanó segédfényt használva ugyanis könnyen kiéghet fotóalanyunk arca, csoportképnél vagy tájfotónál viszont egyszerűen nem képes megfelelően bevilágítani a környezetet. Arról nem is beszélve, hogy túlságosan mesterséges hatást ad az eredménynek. Mindig keressünk ezért olyan helyet különösen beltéren, ahol elegendő természetes fény szűrődik be kívülről, vagy keressük azt a pozíciót, ahol a bent található világítótestek a legideálisabb fényt adják a fotótémának. Ha mégis sötétben fotóznánk, válasszunk olyan mobilt, ami kedvezőtlen fényviszonyok mellett is részletgazdag képeket képes rögzíteni!

Hegedüs Bertalan
Noguchi Porter Novelli

2020.08.27