A színház mint nevelési módszer? Iskola a színházban, színház az iskolában?

Bári Edit írása

Meghalljuk a szót, hogy „színház”, és eszünkbe juthat a szórakozás, kultúra, kikapcsolódás, értékközvetítés, véleményformálás és még ki tudja, mi minden. Évekkel ezelőtt azonban valószínűleg senki nem gondolt a színházra úgy, mint egy esetleges nevelési módszerre. Napról napra változó világunkban mint minden, így a színház is formálódik.

A hagyományos színjátszás mellett megjelent az alternatív színjátszás, az előadások kiléptek a színház falai közül. Ez jó. Nagyon jó. Na de hogy jön a színház ahhoz, hogy neveljen is? A módszer mégsem annyira új, mint ahogy gondolnánk, hiszen régóta létezik drámapedagógia, amatőr iskolai színjátszó körök, azonban az utóbbi években mindez egy új megvilágításba került.

Bethlenfalvy Ádám és Lipták Ildikó A színházi nevelésről című írásban foglalták össze a módszer lényegét: „A színházi nevelési program magas művészi színvonalon kidolgozott színházi előadásból és a nézők – általános iskolai vagy gimnáziumi diákcsoport – aktív részvételére épülő feldolgozó részből áll. A foglalkozásokon színészként és drámapedagógusként egyaránt képzett színész-drámatanárok mindig egy osztálynyi csoporttal dolgoznak, hogy minden egyes vélemény, ötlet, személyes megjegyzés meghallgatásra találjon. A színházi nevelési foglalkozások mindig fontos társadalmi, erkölcsi, emberi problémák köré épülnek. Az előadást megelőző, megszakító vagy azt követő feldolgozó részekben a fiatalok színházi és dramatikus munkaformákat használva, gyakran szerepbe bújva, megélt tudást, tapasztalatot szereznek az adott problémakörről.

A diákok közösen – megfigyelve, átélve az általuk s mások által játszott szerepeket – tanulnak magukról és az őket körülvevőkről egyaránt. Nemcsak egymásról, hanem egymástól is tanulnak, hiszen a műfaj alaptézise, hogy a gyerekek önálló tapasztalatokkal és véleménnyel rendelkező autonóm személyiségek, akiknek lehetőséget kell teremteni, hogy biztonságos környezetben tegyék próbára és alakítsák értékrendjüket, hogy társadalmunk egészséges, szociálisan gondolkodó tagjaivá váljanak.

Nos, egy ilyen előadást volt szerencsém látni április 4-én a Generációk Házában a RÉV Színházi és Nevelési Társulat prezentálásában. A Pass Andrea rendezte, Kívül-belül című produkció „vendégei” kilencedik osztályos középiskolai tanulók voltak. A darab a „fura” figura kiközösítéséről szól. Az előadásról 2016. decemberében már olvashattak a Győri Szalonon. Érdekesség, hogy a darab valós esetet dolgoz fel, és a RÉV Társulat ötletei alapján került megírásra.

Megdöbbentően hiteles színészi játékot láthattak a gyerekek. Megjelent a kamaszkorra jellemző összes karakter: a városi nagy dumás, a helyi menő srác, a céltudatos elszánt csaj, a közösségi média bűvöletében élő, állandóan posztoló, hiú fiú, a szétszórt lány és nem utolsósorban a félénk, visszahúzódó tinédzser, akin érződik, hogy ehhez a szerephez ő már rég hozzászokott, még akkor is, ha ez fáj neki. A karakterek szédületes megelevenítését a RÉV Társulat tagjainak köszönhetjük, egész egyszerűen fantasztikus színházi produkciót mutattak be.

Az előadás végén a színészek kis csoportokban beszélgettek a diákokkal a darabról, arról, hogy mit gondolnak, illetve kinek miért és hogyan kellett volna viselkednie ahhoz, hogy a történet megnyugtatóan érjen véget. A csoportok között sétálgatva hallgattam a 14 éves tinédzserek gondolatait, meglepődve, hogy néha milyen mély és igaz érzéseket és igazságokat fogalmaztak meg. Szinte kivétel nélkül fordultak teljes empátiával a kiközösített fiú felé, és mindannyian teljes hévvel hangoztatták a problémák megbeszélésének fontosságát. Vajon tényleg így is gondolják? Nagy kérdés, hiszen manapság megbeszélés helyett megosztunk, lájkolunk, posztolunk.

Egy biztos, nagyon nagy élménnyel gazdagodik az a diák, aki egy ilyen előadás részese lehet, és ha már elgondolkodik azon, mekkora fontossága van az emberi kapcsolatoknak, már sikert könyvelhetünk el. Remélem, hogy a támogatók, iskolák, pedagógusok egyetértenek, erre a nevelési módszerre szükség van!

Köszönjük a RÉV Társulatnak, hogy magukénak érzik a színházi nevelést, és színvonalas színészi játékkal kápráztatnak el bennünket! A Kívül-belül című előadás szereplői Bálint Betty, Balla Richie, Nagy Zsolt Zsozsa és Szántó Dániel, a vendégszereplők pedig Lakatos Dorina, Bársonyosi Dávid, valamint Bojkovszky Zsolt voltak.

Bári Edit
Fotók: Mezősi Kristóf

2017.04.06