Minden idők 11 legsokkolóbb Oscar-díj döntése – az IMDB.com szerint

Szilvási Krisztián írása

A Rocky és Sylvester Stallone kiütötte a Taxisofőrt. A Szerelmes Shakespeare csúnyán megverte Cate Blanchettet és Ryan közlegényt. A náci musical eltette láb alól a maffiózókat. Az „együgyűség” többet ért, mint egy komoly dráma. A 11 éves Anna Paquin pedig nyelvet öltött a sztárszínésznőkre. Összesen 11 sokkoló Oscar-díj döntést gyűjtöttünk egybe, amelyet nem árt tudni az idei gála előtt. Vajon most is lesz-e „botrány”, vagy ezúttal csak a papírforma érvényesül? Hamarosan elválik.

Február 26-án (magyar idő szerint február 27-én, hajnali 2 óra 30-tól) kezdetét veszi Jimmy Kimmel komikus-színész házigazda vezetésével az Amerikai Filmművészetek és Filmtudományok Akadémiájának 89. Oscar díjátadó gálája a Los Angeles-i Dolby Színházban. A kereken 6200 tagból álló testület a világ leg(el?)ismertebb filmes díjának odaítélésekor az elmúlt évtizedekben jó néhányszor hozott már hajmeresztő döntéseket, lássunk most 11 olyan példát (az IMDB.com oldalának szubjektív összeállításában), amelyek azóta is meglehetősen borzolják a kedélyeket!

1. Marisa Tomei

1993-ban arra lehetett számítani, hogy Vanessa Redgrave nyer a legjobb női mellékszereplő kategóriában a Szellem a házban című drámában nyújtott alakításáért. Ehelyett mindenki meghökkenésére Marisa Tomei mehetett ki átvenni a szobrot, hogy eljátszotta Joe Pesci szabadszájú barátnőjét a Vinny, az 1ügyű „súlytalan” vígjátékában. Már magát a jelölést is sokan tartották érdemtelennek egy ilyen „szimpla” karakter megformálásáért, a döbbenet után pedig olyan pletykák keltek szárnyra, hogy a győztes nevét bejelentő Jack Palance véletlenül(?) rossz nevet olvasott fel a borítékból…

2. Kabaré

Bob Fosse rendező és a Kabaré 1973-ban csúnyán elverte a Francis Ford Coppola által dirigált kultikus A keresztapát a legjobb rendező kategóriában. A döntés még ma is a sokk hangján szól, főleg úgy, hogy a The Godfather az IMDB minden idők 250 legjobb filmjének listáján a második helyet foglalja el (9,2-es átlag, 1 millió 200 ezer szavazat). Úgy tűnik, az Akadémia tagjai a maffiózó dinasztia helyett a náci időkben játszódó musical-t preferálták. Lelkük rajta.

3. Rocky

1977 nagyszerű év volt a mozik tekintetében. A legjobb film kategóriában olyan kritikai sikerek kerültek jelölésre, mint a Taxisofőr, a Hálózat vagy Az elnök emberei. A meglepő győztes azonban az esélytelen, „közülünk jött” bokszoló Rocky története lett, amelynek a szkriptjét maga Sylvester Stallone írta (3 és fél nap alatt), jelölték is a legjobb forgatókönyv kategóriában. A sztorit amúgy aprópénzért vette volna meg tőle a United Artists, hogy egy sztárszínésszel a főszerepben forgassa le, ám az akkor még „nevetlen” Sly ragaszkodott ahhoz, hogy ő legyen Rocky. Majd 40 évvel később, 2016-ban pedig ő maga kapott jelölést legjobb férfi mellékszereplőként a Creed: Apollo fia című franchise-feltámasztásban nyújtott alakításáért. Ha az „életművet” nézzük, kijárt volna neki az Oscar…

4. „It’s Hard Out Here for a Pimp” – Nyomulj és nyerj!

A rapcsapat Three 6 Mafia minden idők egyik legvalószerűtlenebb Oscar-nyertese. A 2006-os gálán az „It’s Hard Out Here for a Pimp” című számuk, a Nyomulj és nyerj! zenés hip-hop játékfilmjéből megverte az erősen favorizált Dolly Parton-dalt, a „Travelin’ Thru”-t a botrányos témájú Transamerica-ból a legjobb eredeti dal kategóriában. Az akkori házigazda Jon Stewart még gúnyolódott is az eredményen, leszögezve, hogy az állás szerint „Martin Scorsese nulla Oscar, Three 6 Mafia egy Oscar”. Azért a statisztikai korrektség kedvéért említsük meg, hogy Scorsese a következő évben szerencsére nyert végre egyet.

5. Ütközések

Sok kritikus még mindig dühbe jön, ha említésre kerül, hogy 2006-ban a legjobb film kategóriában a faji megkülönböztetések összetettségéről szóló Ütközések lenyomta a meleg-románc Túl a barátságont. Még a győztes rendező Paul Haggis is beismerte egy 2015-ös interjúban, hogy talán nem a legjobb döntést hozta meg az Akadémia: „Az Ütközések volt a legjobb film abban az évben? Nem hiszem…”. Azt hiszem, ilyen egy elfogulatlan vélemény.

6. Barbra Streisand

Egyetlen egyszer fordult elő az Oscar történetében, méghozzá 1969-ben, hogy két nyertes is született egy kategóriában: a legjobb női főszereplő díján Barbra Streisand (Funny Girl) és Katharine Hepburn (Az oroszlán télen) osztozott, mindketten ugyanannyi szavazatot kaptak ugyanis. Hepburn azonban nem vett részt a gálán, így csak Streisand mondhatott köszönőbeszédet a ceremónián.

7. Gwyneth Paltrow

Rengeteg kritikus arra számított, hogy 1999-ben Cate Blanchett lesz a legjobb női főszereplő I. Erzsébet királynő megformálásáért az Elizabeth-ben, ám helyette Gwyneth Paltrow nyerte a szobrot, ő lett a legjobb színésznő a Szerelmes Shakespeare-beli alakításáért. A Shakespeare in Love produkciós cége ugyanis olyan kampányt futtatott, amelyben azt bizonygatták, hogy Paltrow a filmben több szerepet is eljátszott, hiszen egy olyan színésznőt alakított, aki kénytelen volt férfinak álcázni magát, hogy színpadra léphessen a közönség előtt. Nos, a végeredmény tükrében látszik, hogy sikerrel jártak, a szavazók – szépen mondva – meg lettek győzve.

8. Szerelmes Shakespeare

A Szerelmes Shakespeare Gwyneth Paltrow (és Judy Dench, aki a legjobb női mellékszereplő lett) után folytatta a szerencseszériát, amikor az ő neve került elő a legjobb film címét tartalmazó borítékból, „elvéve” az Oscar-szobrot a sokak által minden idők legjobb háborús filmjének kikiáltott, spielbergi Ryan közlegény megmentése elől. Ezúttal is az IMDB olvasóinak szavazatai által összeálló toplistára tudunk hivatkozni: a Ryan közlegény a 29. helyet foglalja el (8,6-os átlag, 925 ezer szavazat), míg a Szerelmes Shakespeare nem szerepel a 250-es listán (7,2-es átlag, 180 ezer szavazat). Én azért inkább nem mondom meg, mit gondolok.

9. Tűzszekerek

Tetszik, nem tetszik (nekem nem annyira, nem egészségesek a díjaknál a „törvényszerűségek”), az a film, amelynek direktora megkapja a legjobb rendezőnek járó Oscar-t, készülhet átvenni a legjobb filmet illető szobrocskát is. Így aztán, amikor Warren Beatty 1982-ben megkapta a Vörösök dirigálásáért a díjat, mindenki elkönyvelte, hogy maga a film is nyerni fog. Csakhogy meglepetésre jött a Tűzszekerek című brit sport-dráma (futók az 1924-es párizsi olimpián), és mindenkinek fityiszt mutatott. A legjobb film lett. Éljen a „szokásrend” felrúgása!

10. Anna Paquin

1994-ben a legjobb női mellékszereplő díjára (el)ismert és népszerű négyesfogatot jelöltek az Akadémia tagjai: Rosie Perez (Félelem nélkül), Winona Ryder (Az ártatlanság kora), Emma Thompson (Apám nevében) és Holly Hunter (A cég). Így hát szinte mindenkit sokkolt, amikor a 11 éves Anna Paquin mehetett ki átvenni az Oscart a Zongoraleckében nyújtott alakításáért. Ezzel ő lett a díj történetében a második legfiatalabb győztes Tatum O’Neal (Papírhold, 1973) után. Néha pont a kiszámíthatatlanság miatt szép ez a szubjektív filmes értékmérő.

11. Hová lettél, drága völgyünk?

Sok filmszakértő véli úgy, hogy az Aranypolgár minden idők legnagyszerűbb filmje (az IMDB-listán a 69. helyen szerepel 8,4-es átlaggal, 310 ezer szavazat eredményeként). Az Oscar-döntnökök azonban nem így látták 1942-ben: ők a walesi bányászokról szóló, Hová lettél, drága völgyünk? című drámára adták voksaikat, John Ford mozija lett így a legjobb film abban az évben (csak a rend kedvéért: ma nem szerepel a 250-es listán, átlaga 7,8, 16400 felhasználó értékelése alapján). Orson Welles azóta is sokat emlegetett, innovatív drámája így a kilenc jelöléséből csupán a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriában tudott győzedelmeskedni. Botrányos. Botrányos?

Szilvási Krisztián

Forrás: imdb.com

A következő képek a Wikimedia Commons szabadfelhasználású gyűjteményéből származnak, a szerzői jogtulajdonosok a kép készítői. A felhasznált képek forráshelyei a szerzői jogi feltételekkel és a szerzők megnevezésével a következő linkeken találhatók: 3. kép; 4. kép; 8. kép; 12. kép; 13. kép.

A következő képek a flickr gyűjteményéből származnak, a szerzői jogtulajdonosok a kép készítői. A felhasznált képek forráshelyei a szerzői jogi feltételekkel és a szerzők megnevezésével a következő linkeken találhatók: 2. kép; 5. kép; 6. kép; 9. kép.

2017.02.15